Přeskočit na obsah

Suplementy, které mají smysl

Suplementy

Jelikož je dnes na trhu velké množství různých suplementů, může být obtížné vybrat ten správný, který se vyplatí užívat. V tomto článku si ukážeme suplementy, které mají smysl jak pro aktivní sportovce tak i pro lidi, kteří chtějí zlepšit své zdraví.

Základní suplementy 

Ze všeho nejdůležitější je kvalitní trénink a strava. Až potom můžeme ze suplementů vytěžit maximum. Mezi základní suplementy patří multivitamín, hořčík, syrovátkový protein, kreatin, zinek a omega 3 mastné kyseliny.

Multivitamín 

Multivitamín (vitamíny a minerály) patří mezi nejpoužívanější suplementy na světě a důvod je prostý. Aby naše tělo bylo zdravé a mohlo správně fungovat, je důležité mít každý den dostatečný příjem těchto mikronutrientů.

Na trhu je velké množství suplementů pro doplnění vitamínů i minerálů, ne všechny jsou však stejně kvalitní. Velká část produktů obsahuje minerály ve vazbách, které jsou pro tělo poměrně špatně využitelné, proto je třeba vybírat z rozvahou a nevyhazovat tak zbytečně peníze oknem. 

Strava nám pravděpodobně nedokáže zaručit dostatečný příjem všech vitamínů a minerálů pro správné funkce těla. Proto je žádoucí, a to zejména pro sportovce, společně s kvalitní stravou užívat i kvalitní multivitamín, který obsahuje například bioaktivní formy vitamínů, organicky vázané minerály, živé probiotické kultury případně rostlinné extrakty.

Mezi nejlepší multivitamíny na trhu patří Reflex Nexgen PRO nebo Primulus, který se hodí zejména pro muže.

Hořčík

Hořčík (Magnesium) je nepostradatelnou součástí každé buňky lidského těla. Má velký vliv na fyzické i psychické zdraví. Účastní se více než 300 biochemických reakcí v těle a jeho nedostatek může způsobit například úzkosti, svalové křeče, únavu, méně kvalitní spánek, nervozitu, ale také zhoršené funkce mozku a srdce.

Mezi nejlépe využitelné formy hořčíku patří magnesium malát, bisglycinát a treonát. Každá forma má své specifické účinky a je vhodná pro jinou denní dobu. Naopak třeba oxid hořečnatý je pro tělo využitelný pouze ze 4 procent, přitom ho lidi stále kupují ve velkém.

Mezi velice kvalitní produkty s hořčíkem patří například Performance Magnesium.

Syrovátkový protein 

Proteinové suplementy vám pomůžou získat více snadno vstřebatelných bílkovin během dne. Jeho benefity využijí hlavně sportovci a lidé, kteří potřebují navýšit množství bílkovin v dietě.

Syrovátkový protein se zdá být nejlepší volbou z hlediska využitelnosti a biologické hodnoty. Je vhodný pro nabírání svalové hmoty a zároveň se jedná o nejlepší protein na hubnutí. Dokonce existují studie, které říkají že syrovátkový protein zlepšuje kognitivní funkce a fungování imunitního systému.

Ze syrovátkových proteinů doporučujeme NATURAL PROTEIN  nebo velmi oblíbený Performance Protein.

Omega 3 mastné kyseliny

Omega 3 mastné kyseliny běžně získáváme z jídla. Mezi bohaté zdroje patří losos, makrela, mořské plody, ale také vlašské ořechy a Chia semínka. Fakt je ale takový, že jejich podíl ve středoevropské stravě nabízí špatný poměr mezi omega 3 a omega 6 mastnými kyselinami, kterých ze stravy přijímáme více.

Proto je vhodné omega 3 doplňovat formou suplementace, která nabízí správný obsah EPA a DHA. Důležité taky je sledovat původ ryb, z kterých se suplement vyrábí. Některé ryby jsou totiž náchylnější na ukládání rtuti a dalších těžkých kovů.

Pro mnohé lidi patří omega 3 mastné kyseliny k nepostradatelným doplňkům stravy a důvody jsou jasné. Podle dostupných informací má protizánětlivé účinky, pozitivní vliv na kardiovaskulární systém a také zlepšuje kvalitu spánku a regeneraci svalů. Škála účinků je ovšem mnohem větší. 

Doporučit můžeme Reflex Omega 3.

Kreatin monohydrát

Kreatin je jedním z nejznámějších suplementů a jedná se o jednu z nejpopulárnějších látek ve sportovní výživě. Lze ho získat i ze stravy. Například bohatým zdrojem kreatinu jsou ryby nebo hovězí maso. Nejjednodušší a nejúčinnější cesta jak získat dostatek kreatinu pro zlepšení sportovních výkonů, je kreatin ve formě doplňků stravy. Jako optimální dávka kreatinu se udává 3–6 gramů denně.

Kreatin podporuje tvorbu ATP a tím pomáhá zlepšovat váš výkon v posilovně nebo při náročných silových a vysoce intenzivních sportech. Zlepšuje výkon, regeneraci a budování svalové hmoty. Navíc může snížit hladinu cukru v krvi a tím lépe bojovat proti cukrovce. 

Doporučit můžeme kreatin od značky Reflex.

Zinek

Zinek je tím nejvíce deficientním prvkem ve stravě. Vylučuje se potem, proto jsou jeho deficientem nejvíce ohrožení sportovci. Velkým benefitem zinku je, že může výrazně podporovat kvalitu spánku a imunitní systém. Často je taky spojován se zvýšením testosteronu, to se ale zatím úplně nepotvrdilo, i když třeba tato studie ukazuje, že muži, kteří dostávali 30 miligramů zinku denně, vykazovali zvýšené hladiny volného testosteronu v těle. 

Užívání zinku se doporučuje na lačno a ideálně večer kvůli tomu, že zlepšuje kvalitu spánku a mezi nejlepší formu patří chelátová forma zinku, která má velmi dobrou vstřebatelnost. 

Doporučit můžeme zinek od značky BrainMax.

Suplementy pro sportovce 

Samozřejmě záleží na individuální potřebě každého člověka. Obecně se ale tato suplementace hodí spíš pro pokročilé sportovce, kteří vědí jak z jednotlivých suplementů získat maximum. 

BCAA

BCAA jsou esenciální aminokyseliny, které si tělo neumí samo vytvořit. Leucin, izoleucin, valin zná určitě každý, který občas navštíví fitness centrum. Zabraňují rozpadu svalových vláken a pálení svalů během tréninku. Pomáhají taky lépe regenerovat a tím podporují budování svalové hmoty. Hodí se zejména pro pokročilé cvičence, atlety a jiné intenzivně trénující sportovce.

 NutriWorks BCAA rozhodně stojí za vyzkoušení.

Tribulus Terrestris

Tribulus Terrestris známý také jako kotvičník zemní. Má mnoho zdravotních účinků, díky kterým se stal jednou z nejoblíbenějších bylin na světe. Tuto bylinu již dávno užívali léčitelé v Číně, Indii a Mezopotámii. 

Přispívá například k lepší regeneraci svalové hmoty, podporuje libido, přirozenou obranyschopnost a normální funkci močové a reprodukční soustavy. Je známý také tím, že zvyšuje hladinu testosteronu. To však podle některých studií není pravda. Žádný legální doplněk stravy vám testosteron nezvýší, rozhodně ne tak, aby jste to pocítili. Může ovšem dojít k určité hormonální optimalizaci. 

Mezi suplementy, které obsahují Tribulus Terrestris patří PRIMULUS, který navíc obsahuje i vitamíny a minerály. 

Spalovače tuků

Spalovače tuků patří k oblíbeným doplňkům stravy, které napomáhají se spalováním tuků během i po fyzické zátěži. Primárně ale musíte mít dobře nastavený jídelníček, spalovač tuků totiž sám o sobě moc velkou službu neudělá. Na druhou stranu při správně nastaveném jídelníčku a tréninku má spalovač své opodstatnění a může pomoct s redukcí váhy. 

Nejlépe hodnocené spalovače tuků naleznete zde.

Glutamin 

Glutamin je stavební jednotkou bílkovin a patří k neesenciálním aminokyselinám. Za normálních okolností si ho tedy tělo umí samo vytvořit. Při zvýšené námaze může být žádoucí přijímat více glutaminu pomocí stravy nebo doplňků výživy.

Významným způsobem se podílí na regeneraci svalové hmoty a při dlouhodobém užívání působí anabolicky. Může taky zlepšovat imunitní systém, snižuje chuť na sladké, zlepšuje kvalitu spánku a vstřebatelnost kreatinu v těle. Účinky jsou však mnohem rozsáhlejší.

Super volba je glutamin od značky Reflex.

Suplementy pro podporu zdraví 

Do této kategorie lze zařadit i suplementy z kategorie základní suplementace. Mezi další skvělé suplementy pro podporu zdraví patří vitamín D3, česnek nebo koenzym Q10.

Vitamín D3 

Vitamín D3 přirozeně získáváme ze slunce, to znamená, že hlavně v zimních měsících se stává velice deficitním. Proto je dobré začít tento vitamín užívat v suplementech. Tento vitamín přináší opravdu velké množství zdravotních benefitů. Například je známý tím, že posiluje kosti a zuby, podporuje vstřebávání vápníku, zlepšuje náladu, snižuje záněty v těle, zlepšuje činnost srdce a také posiluje imunitní systém a tím chrání před nemocemi.

Při užívání je vhodné zvolit vitamín D3 společně s vitamínem K2 jako MK7, který v těle zvyšuje jeho odolnost i využitelnost a navíc působí proti kalcifikaci cév. Vitamín D3 je rozpustný v tucích, takže ho rozhodně užívejte až po jídle. Přidat můžete i Omega 3 mastné kyseliny, které obsahují tuk. 

Mezi perfektní volbu patří vitamín D3 od značky BrainMax

Koenzym Q10

Koenzym Q10 také známý jako CoQ10, nepatří mezi suplementy, které nutně musíte užívat. Na druhou stranu má docela zásadní vliv na organismus a zaslouží si místo v našem žebříčku suplementace. 

Je to sloučenina, která se nachází v každé buňce našeho těla. Jeho nejvyšší koncentrace se však nacházejí v orgánech, které mají největší energetické nároky, například srdce, ledviny, plíce a játra. Tělo ho produkuje přirozeně, ale jeho produkce s věkem klesá.

Studie naznačuje, že napříkladsrdeční choroby, mozkové poruchy, cukrovka a rakovina, můžou souviset s nízkou hladinou CoQ10 v těle. Jeho další klíčovou úlohou je sloužit jako antioxidant a chránit buňky před oxidačním poškozením. Dokonce může snižovat krevní tlak a nasvědčuje tomu nejen tato studie, ale i osobní zkušenost. V dostatečném množství pomáhá buňkám pracovat efektivně a chránit DNA před oxidací. Je ale potřeba nešetřit a zvolit produkt s co nejlepší vstřebatelností.

Tento Koenzym Q10 je nejlepší výrobek na trhu.

Kloubní výživa

Kloubní výživa obsahuje látky, které podporují zdraví kloubů, vazů, šlach a svalů. Měla by také zpomalovat degenerativní změny, ke kterým dochází věkem. Již nějakou dobu neplatí, že kloubní výživu by měli užívat pouze starší lidé, ale je doporučována jako skvělá prevence od bolestí a degeneraci kloubů i pro mladé lidi.

Hlavně u jedinců, kteří se naplno věnují sportu, může být kloubní výživa velkým přínosem. I zde platí, že je potřeba preferovat kvalitu. Nekvalitní výrobek se špatným složením vám totiž v prevenci příliš nepomůže.

KLOUBUS je díky unikátnímu složení a speciálnímu způsobu dávkování  jeden z nejsilnějších produktů kloubní výživy na trhu.

Česnek 

Už po dlouhá staletí lidé vědí o pozitivních účincích česneku. Ne každému ovšem chutná, navíc je důležitá správná příprava, aby si česnek zachoval dostatek živin. Proto je dobré vyzkoušet kvalitní česnek ve formě doplňku stravy.

Stimuluje imunitu a snižuje zánětlivé aktivity. Obsahuje sloučeniny, které zabraňují tvorbě krevních sraženin a v neposlední řadě funguje jako takový detox pro buňky. Podle studií může snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu. 

Mezi nejlepší česnek na trhu patří NOW Odorless Garlic.