Přeskočit na obsah

Suplementy, které mají smysl

Suplementy a doplňky stravy

Suplementy (doplňky stravy) dnes čelí velké oblibě. Na trhu se však vyskytuje tolik produktů, že může být těžké odhadnout, který má opravdu smysl užívat. V tomto článku si tedy ukážeme kvalitní suplementy, které se hodí jak pro aktivní sportovce tak i pro lidi, kteří chtějí zlepšit své zdraví.

Co jsou suplementy a proč jsou důležité?

Suplementy jsou produkty, které obsahují různé látky pro podporu zdraví nebo sportovních výkonů. Patří mezi ně například vitamíny, minerály, bylinky, enzymy, antioxidanty, proteiny a mnoho dalších. Tyto produkty se obvykle prodávají v tabletách, kapkách nebo prášku.

Suplementy jako vitamíny a minerály jsou důležité pro silný imunitní systém, zdravé kosti, zuby a kůži. Jiné suplementy zase mohou obsahovat různé bylinky, které se tradičně používají k uklidnění nebo pro snížení úzkosti. Cílem suplementů je tedy poskytnout tělu další nutriční hodnoty, které mohou být účinné při prevenci nebo léčbě různých zdravotních problémů nebo zlepšení sportovních výkonů.

Je důležité si uvědomit, že na prvním místě by měla být kvalitní a vyvážená strava. Suplementy, tedy doplňky stravy, by už ze své podstaty měly být pouze doplňkem, díky kterému tělo doplní důležité látky, které ve stravě chybí. Výběr suplementů může být vhodné konzultovat se svým lékařem, aby se minimalizovalo riziko nežádoucích účinků a interakcí s jinými léky.

Nejlepší suplementy (doplňky stravy)

Co je to nejlepší suplement? Já bych řekl, že je to produkt, který má své opodstatnění a hlavně kvalitu. Není multivitamin jako multivitamin a tak to platí skoro u všeho. Celý výpis nejlepších suplementů si můžete přečíst v dalších odstavcích. Na konci každého textu je vždy odkaz, který vede na samotný produkt nebo recenze.

Multivitamin 

Multivitamin (směs vitamínů a minerálů) patří mezi nejpoužívanější suplementy na světě a důvod je prostý. Aby naše tělo bylo zdravé a mohlo správně fungovat, je důležité mít každý den dostatečný příjem těchto mikronutrientů.

Na trhu je velké množství suplementů pro doplnění vitamínů i minerálů, ne všechny jsou však stejně kvalitní. Velká část produktů obsahuje minerály ve vazbách, které jsou pro tělo poměrně špatně využitelné, proto je třeba vybírat z rozvahou a nevyhazovat tak zbytečně peníze oknem. 

Strava nám pravděpodobně nedokáže zaručit dostatečný příjem všech vitamínů a minerálů pro správné funkce těla. Proto je žádoucí zejména pro sportovce, společně s kvalitní stravou užívat i kvalitní multivitamin, který obsahuje bioaktivní formy vitamínů, organicky vázané minerály, živé probiotické kultury a rostlinné extrakty.

Mezi nejlepší multivitaminy na trhu patří Reflex Nexgen PRO.


Hořčík

Hořčík (Magnesium) je nepostradatelnou součástí každé buňky lidského těla. Má velký vliv na fyzické i psychické zdraví. Ovlivňuje stovky biochemických reakcí v těle a jeho nedostatek může způsobit například úzkosti, svalové křeče, únavu, méně kvalitní spánek, nervozitu, ale také zhoršené funkce mozku a srdce. Hořčík je obsažen také v určitých potravinách, více se dozvíte v článku hořčík v potravinách.

Mezi nejlépe využitelné formy hořčíku patří magnesium malát, bisglycinát a treonát. Každá forma má své specifické účinky a je vhodná pro jinou denní dobu. Naopak oxid hořečnatý je využitelný pouze ze 4%, což je opravdu málo. Citrát už je na tom lépe, jeho vstřebatelnost je až 80%, při vyšších dávkách však hrozí projímavé účinky.

Mezi velice kvalitní produkty s hořčíkem patří Performance Magnesium.


Syrovátkový protein 

Protein patří mezi základní suplementy. Díky němu lze během dne získat více snadno vstřebatelných bílkovin. Jeho benefity využijí hlavně sportovci a lidé, kteří potřebují navýšit množství bílkovin v dietě.

Syrovátkový protein se zdá být nejlepší volbou z hlediska využitelnosti a biologické hodnoty. Je vhodný pro nabírání svalové hmoty a zároveň se jedná o nejlepší protein na hubnutí. Dokonce existují studie, které říkají, že syrovátkový protein zlepšuje kognitivní funkce a fungování imunitního systému.

Ze syrovátkových proteinů doporučujeme Performance Protein nebo velmi oblíbený  NATURAL PROTEIN.


Omega 3 mastné kyseliny

Omega 3 mastné kyseliny běžně získáváme z jídla. Mezi bohaté zdroje patří losos, makrela, mořské plody, ale také vlašské ořechy a Chia semínka. Fakt je ale takový, že jejich podíl ve středoevropské stravě nabízí špatný poměr mezi omega 3 a omega 6.

Proto je vhodné omega 3 doplňovat formou suplementace, která nabízí správný obsah EPA a DHA. Důležité je taky sledovat původ ryb, z kterých se suplement vyrábí. Některé ryby jsou totiž náchylnější na ukládání rtuti a dalších těžkých kovů.

Pro mnohé lidi patří omega 3 mastné kyseliny k nepostradatelným doplňkům stravy a důvody jsou jasné. Podle dostupných informací má protizánětlivé účinky, pozitivní vliv na kardiovaskulární systém a také zlepšuje kvalitu spánku a regeneraci svalů. Škála účinků je ovšem mnohem větší. 

Doporučit můžeme Reflex Omega 3 nebo OPTI OMEGA.


Kreatin monohydrát

Kreatin je jedním z nejznámějších suplementů a jedná se o jednu z nejpopulárnějších látek ve sportovní výživě. Lze ho získat i ze stravy. Bohatým zdrojem kreatinu jsou ryby nebo hovězí maso. Nejjednodušší a nejúčinnější cesta jak získat dostatek kreatinu pro zlepšení sportovních výkonů je kreatin ve formě doplňků stravy. Jako optimální dávka kreatinu se udává 3–6 gramů denně.

Kreatin podporuje tvorbu ATP a tím pomáhá zlepšovat výkon v posilovně nebo při náročných silových a vysoce intenzivních sportech. Zlepšuje výkon, regeneraci a budování svalové hmoty a může snížit hladinu cukru v krvi. 

Doporučit můžeme Reflex Creapure®.


Zinek

Zinek je esenciální minerál, který se v našem těle účastní více než 300 biochemických reakcí od trávení až po nervové funkce. Tělo si ho neumí samo syntetizovat, proto ho musí získávat ze stravy nebo pomocí doplňků výživy. Jaké potraviny obsahují nejvíce zinku, se dozvíte v článku zinek v potravinách.

Jelikož se zinek vylučuje potem, jsou jeho deficientem nejvíce ohrožení sportovci. Velkým benefitem zinku je, že může výrazně podporovat kvalitu spánku a imunitního systém. Často je také spojován s tím, že zvyšuje testosteron, to se ale zatím úplně nepotvrdilo.

Tato studie však ukazuje, že muži, kteří dostávali 30 miligramů zinku denně, vykazovali zvýšené hladiny volného testosteronu v těle. Mezi nejlepší formu zinku patří bisglycinát zinečnatý a doporučená denní dávka se pohybuje v rozmezí 8-15 mg v závislosti na pohlaví a věku.

Doporučit můžeme BrainMax Zinc Complex.


BCAA

BCAA (Branched Chains Amino Acids) neboli aminokyseliny s rozvětveným řetězcem jsou esenciální aminokyseliny, které si tělo neumí samo vytvořit. Leucin, isoleucin, valin zná určitě každý, kdo občas navštíví fitness centrum. Zabraňují rozpadu svalových vláken a pálení svalů během tréninku. Pomáhají také s regenerací a tím podporují budování svalové hmoty. Hodí se zejména pro pokročilé cvičence, atlety a jiné intenzivně trénující sportovce.

NutriWorks BCAA rozhodně stojí za vyzkoušení.


Tribulus Terrestris

Tribulus Terrestris (kotvičník zemní) je rostlina, která roste po celém světě. Dobře se ji daří v suchém podnebí a přežije i tam, kde jiné rostliny ne. Pro své účinky byla tato rostlina využívána již ve starověké Číně, Indii a Mezopotámii.

Přispívá například k lepší regeneraci svalové hmoty, podporuje libido, přirozenou obranyschopnost a normální funkci močové a reprodukční soustavy. Tribulus Terrestris je známý také tím, že zvyšuje hladinu testosteronu. To však podle některých studií není pravda. Žádný legální doplněk stravy vám testosteron nezvýší, rozhodně ne tak, aby jste to pocítili. Může ovšem dojít k určité hormonální optimalizaci. 

Mezi suplementy, které obsahují Tribulus Terrestris patří PRIMULUS, který navíc obsahuje i vitamíny a minerály. 


Spalovače tuků

Spalovače tuků patří k oblíbeným doplňkům stravy, které napomáhají se spalováním tuků během i po fyzické zátěži. Primárně ale musíte mít dobře nastavený jídelníček, spalovač tuků totiž sám o sobě moc velkou službu neudělá. Na druhou stranu při správně nastaveném jídelníčku a tréninku má spalovač své opodstatnění a může pomoct s redukcí váhy.

Pro hubnutí je důležitý kalorický deficit a dostatek pohybu. Například chůze nebo běh jsou ideální aktivity. Vyzkoušet můžete také low carb dietu nebo si přečíst článek jak rychle zhubnout.

Mezi nejlepší spalovače patří NutriWorks Fat Fighter.


Glutamin 

Glutamin je stavební jednotkou bílkovin a patří k neesenciálním aminokyselinám. Za normálních okolností si ho tedy tělo umí samo vytvořit. Při zvýšené námaze může být žádoucí přijímat více glutaminu pomocí stravy (červené maso, luštěniny) nebo doplňků výživy.

Významným způsobem se podílí na regeneraci svalové hmoty a při dlouhodobém užívání působí anabolicky. Může taky zlepšovat imunitní systém, snižuje chuť na sladké, zlepšuje kvalitu spánku a vstřebatelnost kreatinu v těle. Účinky jsou však mnohem rozsáhlejší.

Super volba je glutamin od značky BrainMax.


Vitamin D3 

Vitamin D3 přirozeně získáváme ze slunce, to znamená, že hlavně v zimních měsících se stává velice deficitním. Proto může být suplementace vitaminu D3 důležitá, zejména v zimním období. Tento vitamín přináší opravdu velké množství zdravotních benefitů. Například je známý tím, že posiluje kosti a zuby, podporuje vstřebávání vápníku, zlepšuje náladu, snižuje záněty v těle, zlepšuje činnost srdce a také posiluje imunitní systém a tím chrání před nemocemi.

Při užívání je vhodné zvolit vitamin D3 společně s vitamínem K2 jako MK7, který v těle zvyšuje jeho odolnost i využitelnost a navíc působí proti kalcifikaci cév. Vitamin D3 je rozpustný v tucích, takže ho rozhodně užívejte až po jídle. Přidat můžete i Omega 3 mastné kyseliny, které obsahují tuk.

Mezi perfektní volbu patří BrainMax Vitamin D3 & K2


Koenzym Q10

Koenzym Q10 je látka, která je součástí každé buňky v lidském těle. Nejvíce se však vyskytuje v orgánech, které vyžadují největší množství energie tedy srdce, plíce, ledviny a játra. Celý proces tvorby energie v buňkách se odehrává v mitochondriích. Právě tam se Q10 podílí na přeměně energie přijaté z potravy na energii využitelnou pro tělo. Peter Mitchell v roce 1978 získal za objev (pochopení) koenzymu Q10 nobelovu cenu.

Určité studie naznačují, že koenzym Q10 podporuje kardiovaskulární systém a jako antioxidant pomáhá chránit tělo před oxidativním stresem. V dostatečném množství může pomáhat buňkám pracovat efektivně a chránit lipidy, proteiny a DNA před oxidací. Je ale potřeba nešetřit a zvolit produkt s co nejlepší vstřebatelností, tedy aktivní formu koenzymu Q10 zvanou Ubiquinol. Koenzym Q10 patří mezi nejlepší suplementy pro zdraví

Life Extension Super Ubiquinol nemá konkurenci.


Vitamin C

Vitamín C je ve vodě rozpustný vitamín, který si náš organismus neumí sám syntetizovat. Je tedy důležité dbát na jeho dostatek ze stravy nebo pomocí doplňků výživy. Účinky tohoto vitamínu zná asi každý. Např. zvyšuje vstřebávání železa, chrání buňky před oxidativním stresem, zajišťuje normální funkci imunitního systému a přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Jednu z nejvstřebatelnějších forem vitamínu C nabízí BrainMax Liposomal Vitamin C.


Kloubní výživa

Kloubní výživa obsahuje látky, které podporují zdraví kloubů, vazů, šlach a svalů. Měla by také zpomalovat degenerativní změny, ke kterým dochází věkem. Již nějakou dobu neplatí, že kloubní výživu by měli užívat pouze starší lidé. Dnes je kloubní výživa doporučována i pro mladé lidi jako prevence od bolestí a degeneraci kloubů.

Hlavně u jedinců, kteří se naplno věnují sportu, může být kloubní výživa velkým přínosem. I zde platí, že je potřeba preferovat kvalitu. Nekvalitní výrobek se špatným složením vám totiž v prevenci příliš nepomůže.

KLOUBUS je díky unikátnímu složení a speciálnímu způsobu dávkování  jeden z nejsilnějších produktů kloubní výživy na trhu.


Česnek 

Už po dlouhá staletí lidé vědí o pozitivních účincích česneku, ne každému ovšem chutná. Navíc je důležitá správná příprava, aby si česnek zachoval dostatek živin. Česnek tedy patří mezi skvělé suplementy pro posílení imunity.

Stimuluje imunitu a snižuje zánětlivé aktivity. Obsahuje sloučeniny, které zabraňují tvorbě krevních sraženin a v neposlední řadě funguje jako takový detox pro buňky. Podle studií může snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu. 

Mezi nejlepší česnek na trhu patří NOW Odorless Garlic.


Zelené superpotraviny

Tyto produkty většinou nabízí vyvážený mix zelených superpotravin. Díky skvělému složení mohou podporovat trávení, imunitu, energii, činnost srdce i jater, tvorbu hemoglobinu a detoxikační procesy v těle. Směs lze většinou jednoduše rozmíchat ve vodě a vypít kdykoliv během dne. 

Skvělá volba je jednoznačně Performance Greens nebo SuperGreens.


CBD

CBD patří do skupiny látek, které se nazývají kanabinoidy- látky, které se v přírodě vyskytují zejména v rostlinách konopí. Mezi další známe kanabinoidy patří například THC (tetrahydrokanabinol), CBN (kanabinol), CBD (kanabidiol), CBC (kanabichromen), CBG (kanabigerol) a HHC, které je velmi zajímavé, můžete si o něm přečíst článek co je to HHC a jaké má účinky.

Potencionální účinky CBD na lidské zdraví jsou rozsáhlé. Může mít pozitivní účinky na úzkost, depresi, nespavost, akné, záněty, migrény, cukrovku nebo tlumení abstinenčních příznaků. Některé studie dokonce tvrdí, že CBD dokáže bojovat proti rakovině. Více informací o CBD se dozvíte v článku vše, co potřebujete vědět o CBD.

Vyzkoušet můžete ALL STAR CBD, CBD Star nebo se podívejte se na žebříček nejlepších CBD produktů.


Astaxanthin 

Astaxanthin je pravděpodobně nejsilnější v přírodě se vyskytující antioxidant, často je také označován jako král karotenoidů. A co to jsou antioxidanty? Ve zkratce se jedná o látky, které chrání tělo před oxidativním stresem a fungují tak, že neutralizují volné radikály, které mohou poškodit buňky a DNA. Pozitivní vliv může mít astaxanthin zejména na kardiovaskulární a imunitní systém, oči, mozek, pleť, dokonce i svaly, klouby a šlachy.

Dobrou volbou je BrainMax Astaxanthin nebo Algastin Natural Astaxanthin.


Kofein

Kofein patří mezi nejužívanější stimulanty na světě. Lidé ho používají v období, kdy se potřebují maximálně soustředit nebo v období zvýšené psychické a fyzické zátěže. Suplementy, které obsahují kofein jsou tedy velice oblíbené a mají své opodstatnění. Skvěle se hodí pro lidi, kterým nechutná káva nebo čaj a potřebuji občas trochu nakopnout. Pokud vám káva naopak chutná můžete si přečíst články Americano, Cibetková káva nebo Cappuccino.

MADMONQ zlepšuje paměť, soustředění a energii.


Nakopávače

Předtréninkovka, nakopávače, anabolizéry, každý tomu říká jinak. Důležité je, že tyto suplementy dokážou pořádně nakopnou do tréningu. Nakopávače obsahují hned několik účinných látek a to převážně určité stimulanty, aminokyseliny, bcaa, vitamíny, minerály a přírodní extrakty. Složení je však individuální, je tedy potřeba sledovat etiketu se složením.

Dobře hodnocený nakopávač je Extrifit Agrezz nebo Beast Virus V2.0.


Ašvaganda

Ašvaganda (Ashwagandha) patří mezi nejznámější byliny ajurvédské medicíny, což je tradiční forma alternativní medicíny založená na indických principech přírodního léčení. Patří mezi adaptogeny, díky tomu je asi nejznámější pro svou schopnost snižovat stres, úzkosti a deprese. Může také snížit vysoký krevní tlak, zlepšit paměť, plodnost a hormonální rovnováhu nebo zvýšit vytrvalost a fyzickou výdrž.

Vyzkoušejte Viridian Ashwagandha Extract.