Přeskočit na obsah

Protein na hubnutí aneb proč jsou při hubnutí důležité bílkoviny

Protein na hubnutí

Protein na hubnutí může být skvělý pomocník pro všechny lidi, kteří se pokoušejí zhubnout přebytečná kila. Mnoho lidí si však myslí, že proteinový nápoj slouží primárně k nárůstu svalové hmoty. Je pravda, že protein je skvělý doplněk stravy pro doplnění bílkovin a dalších nutrientů během dne, které jsou pro budování svalové hmoty klíčové. Konzumace proteinových nápojů však také napomáhá při hubnutí, proč tomu tak je se dozvíte v tomto článku.

Protein na hubnutí a jeho benefity

Diety s vysokým obsahem bílkovin vedou ke ztrátě hmotnosti a mohou také pomoci zabránit opětovnému nabírání hmotnosti.

1. Proteiny vás zasytí více než sacharidy a tuky
Toho můžete využít například tak, že protein na hubnutí smícháte s potravinami, které jsou na bílkoviny chudé. Protein můžete smíchat například s ovesnou kaší a užít si tak skvělou a nutričně bohatou snídani. 
 
 2. Proteiny snižují chuť na sladké
Bílkoviny ve stravě nebo v proteinovém nápoji můžou ovlivnit hladiny hormonů, které souvisí s touhou po jídle. Proteiny snižují například množství ghrelinu, který je známý jako hormon hladu.
 
3. Protein také pomáhá udržet vaší váhu na uzdě
Při trávení bílkovin spálíte nejvíc kalorií ze všech živin. A jak je to možné? Může za to termický efekt potravy, který mají bílkoviny ze všech makroživin nejvyšší. Z přijatých 100 kcal z bílkovin tělo reálně využije pouze 70-80 kcal,zbytek tělo použije na jejich metabolizaci, což je při hubnutí velká výhoda.
 
4. Proteiny vám pomůžou zvýšit počet bílkovin bez toho, aby jste museli navýšit příjem tuků a sacharidů
Dostatek bílkovin samozřejmě můžete získat i z běžné potravy. Problém je v tom, že některé potraviny, které jsou bohaté na bílkoviny obsahují i dost tuku.
 
5. Chrání svaly 
Protein pomáhá chránit vaše svaly před spálením na energii. To je obzvlášť důležité, pokud jste v kalorickém deficitu, který je pro hubnutí klíčový.
 

Nejlepší protein na hubnutí

Syrovátkový izolát je nejlepší protein na hubnutí, který obsahuje 90–95 % bílkovin a minimální podíl laktózy a sacharidů. Syrovátkový izolát dokáže tělo velmi rychle absorbovat a jedná se tak o ideální protein na hubnutí.

Doporučit můžeme například Natural Protein nebo KetoMix

Co sledovat při výběru proteinu na hubnutí 

  • Zdroj bílkovinyProteiny mohou být vyrobeny ze široké škály zdrojů bílkovin. Mnoho odborníků se shoduje, že syrovátkový protein je nejlepší volbou, pokud je vaším cílem právě hubnutí.
  • Množství cukru
  • Množství použitých ingrediencí: Protein by měl obsahovat bílkoviny, ochucovadlo, dále minerály, vitamíny a trávicí enzymy pro lepší vstřebatelnost, případně spalovač tuků jako L-karnitin.

Závěr

Nezapomeňte, že protein vám sám o sobě zase tolik nepomůže. V první řadě je potřeba mít správně nastavený jídelníček a tréninkový plán. Protože ať už chcete zhubnout nebo nabrat svalovou hmotu, něco pro to budete muset udělat. Protein je pouze doplněk jak vaší snahu posunout o kus dál.