Přeskočit na obsah

Ašvaganda (Vitánie snodárná) má mnoho blahodárných účinků

Ašvaganda (Ashwagandha) je taky známá jako Vitánie snodárná (Withania somnifera), indický ženšen nebo zimní třešeň. Patří mezi nejznámější byliny ajurvédské medicíny, což je tradiční forma alternativní medicíny založená na indických principech přírodního léčení. Ašvaganda je adaptogen, díky tomu je asi nejznámější pro svou schopnost snižovat stres, úzkosti a deprese.

Adaptogeny: Ašvaganda (Ashwagandha)

Nejlepší Ašvaganda

Ashwagandha BIO Organic od značky Blendea nabízí prvotřídní kvalitu. V balení se nachází 90 kapslí s obsahem 100 % certifikované BIO ašvagandy.
299 Kč

Co je Ašvaganda?

Ašvaganda je vytrvalá, stálezelená dřevnatějící bylina (keř), který roste až do výšky 50-200 cm. Jedná se o docela nenáročnou rostlinu, která roste v kamenitých až vyprahlých půdách. Má ráda teplé a dobře osvětlené místa, najít ji můžete v subtropech i tropech Asie, Evropy a Afriky.

Nejčastěji se užívá kořen Ašvagandy, ovšem velmi důležité jsou i ostatní části této rostliny. Listy mají sice hořkou chuť, ale jsou velmi výživné. Obsahují totiž železo a pomáhají při větší ztrátě krve nebo anémii. Z listů lze udělat také čaj, který zmírňuje bolestivé otoky a horečku. Květy zase mají močopudné a afrodiziakální vlastnosti. 

Ashwagandha patří mezi adaptogeny což jsou byliny, které mají schopnost posilovat odolnost organismu proti různým nepříjemným stavům jako únava, stres, deprese a úzkost. Může tak pomoci zmírnit stres tím, že kontroluje množství uvolněných stresových hormonů během stresových situacích.

Jaké má Ašvaganda účinky?

Ašvaganda, Vitánie snodárná

Ašvaganda obsahuje železo, steroidní laktony, withanolidy, cholin, alkaloidy a aminokyseliny. Právě toto složení jí dodává tak jedinečné vlastnosti.

Ashwagandha může:

  • Zlepšit funkci štítné žlázy
  • Podpořit imunitní systém
  • Působit jako afrodiziakum
  • Zmírnit stres, úzkosti a deprese
  • Snížit vysoký krevní tlak
  • Zlepšit hormonální rovnováhu
  • Zvýšit vytrvalost a fyzickou výdrž 
  • Snížit hladinu cholesterolu
  • Optimalizovat krevní cukr
  • Zlepšit paměť a plodnost
  • Snížit zánět v těle

Stres a úzkost 

Ashwagandha je možná nejznámější pro svou schopnost snižovat stres. Je klasifikována jako adaptogen, což je označení pro byliny, které mají schopnost posilovat odolnost organismu vůči stresu, únavě a depresím. Jedna studie, která byla provedena na 60 lidech, kteří užívali 240mg extraktu z Ašvagandy denně po dobu 60 dní, zjistila výrazné snížení úzkostí ve srovnání s lidmi, kteří dostávali placebo.

Zlepšuje funkce mozku 

Ašvaganda se již dlouho používá v tradiční ajurvédské medicíně ke zlepšení paměti a kognitivních funkcí. Například ve studii, která zahrnovala 50 lidí, kteří užívali 300 mg extraktu z kořene Ašvagandy dvakrát denně, došlo po osmi týdnech k významnému zlepšení paměti ve srovnání s placebem.

Zvyšuje svalovou hmotu a sílu 

Ašvaganda může mít schopnost zvýšit svalovou hmotu a sílu. To je bezesporu důležité pro lidi, kteří se pravidelně věnují sportu. Opět si ukážeme příklad na studii, ve které skupina mužů konzumovala osm týdnů dva krát denně 300 mg extraktu z kořene Ašvagandy. U skupiny, která užívala Ašvagandu došlo k výraznému nárůstu svalové hmoty a síly oproti skupině, která užívala placebo.

Zlepšuje libido a plodnost

V ajurvédské medicíně je Ašvaganda známá také jako přírodní afrodiziakum, působí totiž jako sexuální stimulant. Může také zvyšovat (optimalizovat) hladinu testosteronu a zlepšit plodnost u mužů. [4]

Ašvagandu si můžete vypěstovat 

Je pravda, že Ašvaganda je spíše tropická rostlina, zkusit si ji ale můžete vypěstovat i u nás. V květnu začíná být vhodná doba pro vsazení semen, neměly by už totiž hrozit ranní mrazíky. Semena se vysejí pouze na povrch zeminy, následně se do půdy jemně zatlačí a nakonec překryjí folií. Ašvaganda se venku nechává od jara do podzimu, v zimě se musí přesunout do domácího prostředí, protože zima by ji zahubila. Další varianta je zasadit ji doma do květináče a v létě ji nechat venku, rostlinu je dobré pravidelně hnojit organickým hnojivem.