Přeskočit na obsah

Co je to HHC a jaké má účinky

Kanabinoidů pocházejících z konopí je dlouhá řada a jednou z nich je i HHC známý také jako hexahydrokanabinol. Jedná se poměrně o novinku v oblasti kanabinoidů, která se ale poměrně rychle stala trendem poslední doby. HHC je sloučenina z technického konopí a pyšní se spoustou potenciálních účinků na organismus. Co vlastně HHC je, jakým způsobem se získává, jak na člověka působí a má nějaké vedlejší účinky?

Co jsou kanabinoidy?

Kanabinoidy jsou látky, které se v přírodě vyskytují zejména v rostlinách konopí. Objevené však byly i v mateřském mléce člověka. Kanabinoidový systém existuje přes 600 miliónů let a vyvinul se tedy již v dobách před příchodem dinosaurů. Kanabinoidy se v mozku váží na receptory a tím dochází k ovlivňování jeho fungování.

Kanabinoidy se dají rozdělit do 3 kategorií:

 • Endokanabionoidy: k jejich vytváření dochází přímo v těle, a to konkrétně během fyzické aktivity
 • Fytokanabinoidy: obsažené v rostlinách (patří mezi ně CBD, CBG, THC a spousta dalších)
 • Syntetické kanabioidy: jsou uměle vytvářeny v laboratořích a z důvodu, že neproběhlo ještě tolik výzkumů, jsou považovány za potenciálně rizikové

Co je HHC a jak se získává

HHC je novým přírůstkem ve světě kanabinoidů. V malém množství se vyskytuje v rostlině konopí. Samotné HHC neobsahuje THC. Je tak jednou z více než stovky látek v technickém konopí. Velká část HHC se vyskytuje v pylu technického konopí. Prozatím jsou ještě v oblasti účinků HHC jisté nejasnosti, ale dle některých názorů se účinky HHC podobají účinkům THC.

I když mezi uživateli látek z konopí je HHC v podstatě žhavou novinkou, tato látka byla objevena již před téměř 80 lety. Stojí za ní americký chemik Roger Adams, kterému se v roce 1944 podařilo přidat molekulu vodíku do delta-9 THC.

HHC se získává laboratorní přeměnou CBD, a to především z důvodu legálnosti CBD. Prozatím se sice považuje za povolenou látku, je ale možné předpokládat, že se dříve či později HHC objeví v hledáčku úřadů, kteří postoj změní.

Rozdíl mezi HHC a THC

Na rozdíl od THC obsahuje HHC navíc molekulu vodíku. Oproti THC je ovšem HHC přibližně o polovinu slabší. Účinky mohou být srovnatelné, jsou ale spíše relaxačního charakteru. Jedná se pouze o subjektivní dojmy, protože vzhledem k tomu, že jde o novinku, nebyly zatím ještě provedeny klinické studie a konopná látka HHC má ještě několik otazníků.

Je HHC legální?

V České republice je zatím HHC legální. Není ani prozatím jisté, zda by se případné užívání HHC projevilo v testu na drogy. Prokázáno ovšem bylo, že standardní test na drogy HHC v těle neodhalí. Je také třeba počítat s tím, že HHC výrobky se prodávají jako sběratelské produkty a nejsou vhodné k přímé konzumaci. Prodej HHC byl nakonec v roce 2024 zakázán.

Příznivé účinky HHC

Účinky HHC jsou podobné účinkům THC. Mezi potencionální účinky patří především navození příjemného pocitu relaxace a uvolnění. Dále může pomáhat uvolňovat napětí ve svalech, snižovat bolest nebo zlepšovat spánek.

 • Relaxační vlastnosti
 • Podpora spánku
 • Navazuje pocit euforie
 • Působí proti bolesti
 • Protizánětlivé účinky

Vedlejší účinky HHC

Vedlejší účinky mohou, ale také nemusí nastat. Zde je několik vedlejších účinků, se kterými se lze v praxi relativně často setkat.

 • Pocit sucha v ústech
 • Zvýšená chuť k jídlu
 • Problémy s pamětí
 • Zažívací potíže
 • Nespavost nebo naopak zvýšená spavost
 • Červené oči
 • Vyšší krevní tlak
 • Pocity úzkosti či halucinace
 • Zvýšená tepová frekvence

Doporučené množství užívání

Doporučené množství užívání HHC by se v začátcích mělo pohybovat maximálně kolem 3-5 mg. Pokročilí uživatelé na jedno užití mohou zkonzumovat 12-30 mg, pravidelní konzumenti pak 30-60 mg. V poslední době se ukazuje, že předávkovat se touto látkou není vůbec těžké. Proto pokud se náhodou rozhodnete HHC vyzkoušet, buďte s dávkováním velmi opatrní a následujte instrukce od výrobce.

Možnosti užívání HHC

HHC je možné užívat několika způsoby. Jednou z možností jsou HHC oleje a kapky, které mohou mít i různé příchutě pro pohodlnější užívání. Další variantou jsou různé HHC extrakty, cukrovinky nebo také liquidy do vaporizérů a květy.

Jak rychlý je nástup účinků HHC a jak dlouho mohou trvat?

Co se týče délky trvání účinků HHC, pak to může být hodně individuální. Přibližná doba působení se pohybuje od několika desítek minut po několik hodin. Stejně tak se liší i nástup účinků. Například při vaporizaci, kdy se účinná látka dostává rovnou do krevního oběhu, je nástup účinků v podstatě okamžitý.

HHC a řízení auta

Ihned po užití se rozhodně nedoporučuje řídit jakákoliv motorová vozidla nebo těžké stroje. Případné právní předpisy si musí každý zjistit sám. Je třeba si uvědomit, že HHC podle zákona není určeno k přímé konzumaci, jedná se pouze o sběratelský produkt.