Přeskočit na obsah

Spirulina: Účinky, užívání, recenze a která je nejlepší?

Spirulina je díky svým nutričním vlastnostem považována za jednu z nejlepších superpotravin vůbec. Ne nadarmo se často vyskytuje v takzvaných supergreens produktech. Obsahuje velké množství bílkovin, minerálů, vitamínů a navíc se řadí mezi antioxidanty. Udává se, že již dávní Aztékové tuto potravinu využívali pro její pozoruhodné účinky na zdraví. Pokud se o ní chcete dozvědět více, pokračujte ve čtení.

BrainMax Pure Spirulina Tablets BIO

Vítěz

Pure Spirulina od značky BrainMax v certifikované BIO kvalitě bez obsahu škodlivých látek. V balení se nachází 1000 tablet, které vydrží na opravdu dlouhou dobu.

Co je spirulina?

Spirulina je typ sladkovodní mikro řasy. Má modrozelenou barvu a spirálovitý tvar. Právě od jejího tvaru je odvozen název této řasy. Je považována za fotosyntetický druh řasy a její stáří se odhaduje na 3,5 miliardy let. Spirulina se pěstuje po celém světě.

Organická spirulina se vyrábí v několika etapách. V první etapě se v laboratorních podmínkách vypěstuje malá dávka semen a poté je vsazena do kultivačních vodních nádrží. V druhé etapě probíhá samotná kultivace, kde spirulina roste v umělých rybnících. Ve třetí etapě se 1 až 2 měsíce od přenesení řasy do nádrží spirulina sklízí. Poté se spirulina suší pomocí systému rozprašování, který zabraňuje unikání živin. V poslední fázi se sušená spirulina ponechává v sypké podobě nebo se zpracovává do tablet.

Zdravotní přínosy

Spirulina si připisuje mnoho potencionálních účinku na zdraví. Dle určitých informací může snižovat hladinu cholesterolu, ulevit od depresí, posílit imunitní systém či podpořit účinnost probiotik. Kromě toho může podporovat zdraví mozku, zlepšovat zrak či působit proti oxidativnímu stresu, který poškozuje buňky. Přispívá také k prevenci rakoviny kůže či zmírňuje projevy chudokrevnosti. Nakonec pomáhá zmírňovat příznaky alergie, prospívá střevní mikroflóře, čistí tělo a bojuje proti únavě. Jestliže chcete zhubnout, jistě uvítáte fakt, že zrychluje metabolismus.

 • Pomáhá zlepšovat zrak [1]
 • Podporuje zdraví mozku [2]
 • Snižuje cholesterol [3]
 • Čistí a detoxikuje organismus [4]
 • Přispívá k prevenci rakoviny kůže [5] [6]
 • Zmírňuje projevy chudokrevnosti [7]
 • Pomáhá snižovat váhu [8]
 • Pomáhá zmírnit symptomy PMS [9]

Co obsahuje?

Spirulina obsahuje riboflavin, niacin, kyselinu listovou a vitamíny A, C, E a K. Dále je bohatá na antioxidanty, chlorofyl, bílkoviny, betakaroten, zinek, měď, mangan a železo. Najdeme v ní tedy velké množství bílkovin, minerálů, stopových prvků, buněčných solí, rostlinných živin a enzymů či chlorofylu a dalších prospěšných barviv, jako je například fykocyanin. Mimo jiné obsahuje 18 z 22 cenných aminokyselin, které jsou potřebné pro tělo. Zajímavostí je i to, že NASA přidává spirulinu kosmonautům do jídel.

Jak a kdy užívat spirulinu?

Co se týče užívání spiruliny doporučená denní dávka se pohybuje v rozmezí od 1 do 8 gramů. Množství se však liší dle věku a osobních preferencí. Pokud máte obavy, můžete se ohledně užívání poradit s lékařem nebo jednoduše následovat pokyny výrobce.

A kdy ji užívat? Spirulinu můžete užívat kdykoliv během dne. Někteří lidé preferují užívání ráno na lačný žaludek, zatímco jiní raději po jídle. Klíčem je pravidelnost, ať už se rozhodnete pro kterýkoliv čas. Prášek se většinou rozmíchává ve 250 ml vody nebo džusu. Tablety je nutné zapít dostatečným množstvím vody.

Vedlejší účinky spiruliny

I když se jedná o superpotravinu, užívání spiruliny mohou doprovázet i negativní účinky a to hlavně na začátku užívání. Zažívací trakt si totiž na spirulinu musí navyknout a tak se mohou objevit nejrůznější zažívací obtíže, jako je například nadýmání. Důležité je dbát na kvalitu spiruliny, užívejte raději tu v bio kvalitě. Konzumace kontaminované spiruliny pak může způsobit bolesti žaludku, zvracení, pálení žáhy či bušení srdce. Ojediněle se může objevit alergická reakce. U citlivějších osob se v počátcích užívání mohou objevit pupínky nebo akné. Nejedná se o alergickou reakci, ale o projev detoxikace organismu.

Co se týče konzumace spiruliny těhotnými ženami a dětmi, pak nebyla bezpečnost a účinnost prozatím prokázána. Z důvodu rizika kontaminace se tak užívání spiruliny dětem a kojícím ženám nedoporučuje. V takovýchto případech je vhodné konzultovat její užívání s ošetřujícím lékařem.

Rozdíl mezi spirulinou a chlorellou

Rozdíl mezi spirulinou a chlorellou je takový, že zatímco spirulina organismus posiluje a vyživuje, chlorella ho spíš pomáhá detoxikovat. Chlorela má oproti spirulině dvakrát vyšší obsah chlorofylu a obsahuje i vysoké množství železa. Spirulina je zase považována za lépe stravitelnou. Avšak rozdílů je samozřejmě mnohem více – od výživových hodnot, barvy až po samotné využití.

Ne nadarmo se často spirulina i chlorela užívají společně. Vhodnou volbou tak mohou být supergreens produkty jako NaturalProtein, Performance Greens nebo Super Greens PRO. Díky bohatému složení mohou tyto výrobky sloužit k detoxikaci a zlepšení celkového výživového statusu a podpoře zdraví.

Nejlepší spirulina

Hledáte nejlepší spirulinu pro sebe nebo své blízké? V tomto případě je potřeba se zaměřit na několik faktorů. Každého by měla zajímat kvalita složení, množství účinné látky, recenze nebo cena. V tomto srovnání si proto ukážeme zajímavé produkty, které rozhodně stojí za zkoušku.

1

BrainMax Pure Spirulina Tablets BIO

BrainMax Pure Spirulina Tablets BIO

Vítěz

Pure Spirulina od značky BrainMax v certifikované BIO kvalitě bez obsahu škodlivých látek. V balení se nachází 1000 tablet, které vydrží na opravdu dlouhou dobu.
399 Kč

BrainMax nabízí za velice přijatelnou cenu spirulinu ve 100% BIO a RAW kvalitě bez zbytečných aditiv. Díky šetrnému zpracování, které zahrnuje sušení za nízkých teplot a jemné mletí, jsou v ní zachovány všechny aktivní látky. Těšit se tak můžete na vysoký obsah antioxidantů, vitamínů, chlorofylu a určitých minerálů.

Samotné balení vydrží opravdu dlouho, jelikož nabízí krásných 1000 tablet. Výrobce doporučuje užívat 2 tablety 3x denně, což znamená, že vám Pure Spirulina vydrží až 166 dní. Samotné tabletky jsou malé, takže jdou bez problému spolknout. Někoho možná potěší, že je produkt balen v uzavíratelném papírovém obalu. Z hlediska složení jí tedy není co vytknout a po cenové stránce asi také ne.

Výrobce:

Značka BrainMax pochází z České republiky a na trhu působí od roku 2015. Jejich specializací jsou špičkové doplňky stravyCBD produkty a BIO potraviny s vysokou kvalitou a pozitivním vlivem na zdraví. Důraz kladou na kvalitu použitých surovin a vědecký přístup při vývoji svých produktů.

Výhody
 • Čisté složení bez zbytečných aditiv
 • Balení nabízí 1000 tablet
 • Snadné dávkování
 • Nízká cena
2

Spirulina BIO Natural Protein

Spirulina BIO NaturalProtein

2. mÍSTO

Spirulina BIO od české značky Natural Protein nabízí 100% spirulinový prášek v BIO kvalitě. Každé balení má 100 g a dá se koupit za zvýhodněnou cenu.
119 Kč

Se značkou NaturalProtein mají lidé velice dobré zkušenosti. U nás na webu již máme pár recenzí na jejich produkty – Smoothie, Kolagen, SuperGreens či produkt na krásné vlasy. Jejich dalším zajímavým výrobkem je spirulina v BIO kvalitě. Prášek se jednoduše rozmíchá ve 150 ml vody, smoothie nebo džusu a vypije. Doporučené dávkování je 1,5 až 2 čajové lžičky denně. Balení je za relativně příznivou cenu a nabízí cca 50 porcí. Při nákupu více balení navíc ušetříte pár korun.

Výrobce:

Společnost NaturalProtein vznikla v roce 2018, i když její základy se začaly tvořit už v roce 2017. Právě ten rok se zakladatelé rozhodli vyrobit si vlastní protein. Použili k tomu mixér, vlákninu, mrazem sušené ovoce, stévii a další potřebné přísady. Důvod k výrobě byl jednoduchý, nebyli totiž spokojeni se složením a chutí většiny dostupných proteinů na trhu. To se jim povedlo a nyní lze v eshopu nalézt opravdu velké množství všemožných doplňků stravy. Proteiny s různým zaměřením a příchutěmi, kolagen, potraviny pro zdravé snídaně, smoothie a různé zdravé doplňky jako mrazem sušené ovoce, tyčinky, semínka a další.

Výhody
 • Kvalitní výrobce
 • BIO kvalita
 • Snadná příprava
 • Hodí se pro vegany
Nevýhody
 • Chuť nemusí sednout každému
3

Blendea Spirulina BIO Organic

Spirulina BIO Organic Blendea

3. místo

Spirulina od značky Blendea je vyrobena z kvalitních sladkovodních sinic. Certifikované bio kapsle obsahují 420 mg spirulinového prášku.
399 Kč

Tato spirulina je získávána za těch nejlepších podmínek v BIO kvalitě. Navíc pochází z nedotčené horské taiwanské vody. Kapsle jsou vyrobené z čistě rostlinných materiálů a skvěle se tak hodí i pro vegany. Další výhodou je, že neobsahují žádné konzervanty ani protispékavé látky.

Balení nabízí 90 kapslí a výrobce doporučuje užívat 3-6 kapslí denně. Zde se dostáváme k jednomu mínusu, jelikož balení tak vystačí pouze na 15 až 30 dávek. Kromě toho se však jedná o velice povedený produkt a hodí se pro všechny lidi, kteří hledají kvalitní doplněk stravy se spirulinou. Navíc se dá často koupit za zvýhodněnou cenu.

Výrobce:

Česká značka Blendea věří, že vše potřebné k dobrému zdraví nám nadělila sama příroda. Vyrábí proto 100% přírodní produkty bez konzervačních látek a rafinovaného cukru. Ve směsích spojuje kvalitní ingredience od ověřených farmářů, kteří pěstují bez herbicidů, pesticidů či genetické modifikace .

Výhody
 • Kvalitní složení
 • BIO kvalita
 • Vhodné pro vegany
Nevýhody
 • Při doporučeném dávkování nabízí pouze 15 až 30 dávek
4

ADVANCE Spirulina

Spirulina ADVANCE

4. mÍSTO

Spirulina od českého výrobce ADVANCE je vyrobena šetrným lisováním ze 100% čisté spiruliny prémiové kvality. Celkovou kvalitu dokládají certifikáty.  
435 Kč

Spirulina ADVANCE nabízí 100% čistou spirulinu prémiové kvality bez obsahu přídavných látek. Celkovou kvalitu nakonec zaručují certifikáty konkrétně AbCert CZ-BIO-002, Certifikát Organic Naturland a Certifikát BIO ceres. V balení se nachází 1000 kapslí, přičemž každá z nich obsahuje 200 mg spirulinového prášku. Doporučená denní dávka pro dospělé je 2x denně 6 až 12 tablet. Uživatelům, kteří s přípravkem teprve začínají, pak budou stačit 3 tablety 2x denně. Jedná se tedy o velice povedený výrobek, který nabízí dostatek kapslí, slušnou cenu a výbornou kvalitu.

Výrobce:

ADVANCE nutraceutics je český výrobce přírodních přípravků pro podporu zdraví. Na trhu působí již pěkných 11 let. Kromě ČR jsou jsou jejich produkty aktuálně dostupné také v mnoha zahraničních zemích, jako je Slovensko, Maďarsko, Itálie, Slovinsko a Rumunsko.

Výhody
 • Celková kvalita
 • Certifikáty
 • 1000 kapslí
Nevýhody
 • Nutnost užívat více kapslí najednou