Přeskočit na obsah

Nejlepší zinek: Proč je tak důležitý?

Jedním z nejvíce deficitních minerálů je zinek, přitom v těle zastává mnoho důležitých funkcí. Posiluje imunitní systém, má antioxidační účinky, zvyšuje plodnost či potenci, případně může stabilizovat hladinu cukru v krvi. To jsou jen některé benefity, které zinek ve skutečnosti nabízí. Jakou formu zvolit, jak poznat jeho nedostatek a jaká je jeho denní doporučená dávka? Vše se dozvíte v našem žebříčku těch nejlepších (kvalitních) zinků na trhu.

Pět nejlepších zinků

BrainMax Zinc Complex

BrainMax Zinc Complex. Nejlepší zinek.

1. mÍSTO

Zinc Complex od značky BrainMax nabízí synergickou kombinaci zinku, selenu, mědi a bio kurkumy. Každé balení obsahuje 100 rostlinných kapslí.
389 Kč

Tento výrobek nabízí unikátní synergickou kombinaci elementárního zinku a pyšní se tak vysokou vstřebatelností, biologickou dostupností i šetrností k žaludku. Měď ve formě citrátu měďnatého má zase za úkol udržovat minerální rovnováhu v těle. Selen ve své nejvíce biologicky využitelné formě methioninu posiluje vlasy, nehty, normální činnosti štítné žlázy, imunitního systému a pomáhá bojovat s oxidativním stresem.

Poslední na řadu přichází BIO kurkuma, která má pozitivní vliv na imunitní systém a funguje jako antioxidant. Potencionální benefity kurkumy pro zdraví jsou však mnohem rozmanitější. To vše bez obsahu balastních látek či aditiv. Navíc má skvělou vstřebatelnost, je vhodný pro vegany a pokrývá denní potřebu zinku i mědi.

V jedné dávce (1 kapsle) najdete:

15 mg zinku (bisglycinát), 1 mg mědi (citrát), 100 µg selenu (methionin), 490 mg BIO kurkumy.

Proč je na 1. místě?

Jako první lze nahlédnout na velmi dobré hodnocení, které má v eshopu prodejce. BrainMax se obecně pyšní velmi dobrou kvalitou svých produktů a jinak tomu není ani v tomto případě. Všechny obsažené látky jsou v mimořádně dobře dostupné formě a to zcela bez éček.

Cena je rovněž přijatelná – za zhruba 389 Kč obdržíte 100 rostlinných kapslí. To znamená, že při doporučeném dávkování vám vydrží na více než 3 měsíce. Co dodat, pokud hledáte kvalitní doplněk stravy, který obsahuje zinek v dobře vstřebatelné formě – Zinc Complex může být vhodnou volbou.

Výrobce:

Značka BrainMax pochází z České republiky a na trhu působí od roku 2015. Jejich specializací jsou špičkové doplňky stravy, CBD produkty a BIO potraviny s vysokou kvalitou a pozitivním vlivem na zdraví. Důraz kladou na kvalitu použitých surovin a vědecký přístup při vývoji svých produktů.

Výhody
 • Prvotřídní kvalita
 • Obsahuje měď, selen a bio kurkumu
 • Vysoká dávka zinku
 • Žádné balastní látky
 • Rostlinné kapsle

Viridian Balanced Zinc Complex

Viridian Balanced Zinc Complex

1. mÍSTO

Balanced Zinc Complex od společnosti Viridian nabízí vysoce využitelnou formu zinku, kombinovanou s mědí a vitamínem A, pro široké spektrum účinků na organismus.
439 Kč

Viridian Balanced Zinc Complex je další velice kvalitní produkt. Obsahuje trochu netradiční formu zinku, která je známá jako pikolinát. Jedná se o zinek v chelátové vazbě, takže je pro tělo stejně jako bisglycinát velice dobře využitelný. Kromě toho lze v každé kapsli nalézt také měď, beta karoten a směs karotenoidů, což jsou silné antioxidanty. Měď byla do produktu přidána, jelikož zinek může snižovat její hladinu, zatímco vitamín A doplňuje účinky obou látek.

Díky své čistotě a složením splňuje parametry kategorie Kosher. Je vhodný pro vegany, neobsahuje totiž složky živočišného původu. Těšit se můžete na 90 kvalitních kapslí rostlinného původu na bázi spiruliny, vojtěšky a borůvky. Jak už to tak u Viridianu bývá zvykem, nenajdete zde žádná zbytečná plnidla ani jiné balastní látky nebo geneticky modifikované složky. Jako doporučená denní dávka se udává 1 až 3 kapsle.

V jedné dávce (1 kapsle) najdete:

15 mg zinku (pikolinát zinečnatý), 1 mg mědi (citrát měďnatý), 900 µg beta karotenu/ směs karotenoidů, 168 mg spiruliny, 56 mg borůvky a vojtěšky.

Výrobce:

Britská společnost Viridian Nutrition se specializuje na výrobu etických vitaminů. Všechny výrobky této firmy jsou 100% bioaktivní a neobsahují geneticky modifikované látky. Navíc jsou uchovávány v kapslích rostlinného původu bez jakýchkoliv přídavných látek. Společnost klade důraz na čistotu svých výrobků, šetrnost k životnímu prostředí a podporu charitativních projektů.

Výhody
 • Dobře využitelná forma zinku
 • Nabízí také měď a směs karotenoidů
 • Prvotřídní rostlinné složení
 • Žádné balastní látky, konzervační prostředky ani umělá barviva
 • Vysoký obsah účinné látky

Prom-in 100% Zinc Bisglycinate

Prom-in 100% Zinc Bisglycinate

1. mÍSTO

100% Zinc Bisglycinate od značky Prom-in nabízí zinek ve vysoce využitelné chelátové vazbě bisglycinátu zinečnatého. Každé balení obsahuje 120 tablet.
135 Kč

Další příčku nejlepších suplementů se zinkem obsadil 100% Zinc Bisglycinate. Tento obecně velice dobře hodnocený produkt si pochvalují převážně sportovci. Těšit se můžete na štědrou dávku bisglycinátu zinečnatého, což je chelátová vazba, ve které je zinek navázán na dvě molekuly aminokyseliny glycinu. Obohacený je navíc o extrakt z černého pepře. Proč zrovna černý pepř? Jelikož podporuje vstřebávání zinku a tím umocňuje jeho efekt. Dalším benefitem je velice příjemná cena. Hodí se tak pro lidi, kteří nechtějí utrácet zbytečně moc peněz, ale zároveň si potrpí na kvalitu.

V jedné dávce (1 kapsle) najdete:

50 mg bisglycinátu zinečnatého – z toho 10 mg čistého zinku, 5 mg extraktu z černého pepře.

Výrobce:

Firma Reflex Nutrition byla založena v roce 1996 a je jedním z předních výrobců sportovní výživy. Jejich cílem je a vždy bylo produkovat kvalitní výrobky s minimálním množstvím aditiv a balastních látek. Díky moderním výrobním technologiím a vysokému standardu kontroly kvality se tato firma řadí mezi špičkové výrobce sportovní výživy.

Výhody
 • Za málo peněz hodně muziky
 • Vysoce účinná forma zinku
 • Lehce se polyká
 • Vysoký obsah účinné látky
 • Kvalitní výrobce

Immune Charge+® Zinc Ionophore

Nejlepsi zinek Quicksilver Scientific Immune Charge+® Zinc Ionophore

1. mÍSTO

Zinek spolu s rostlinnými sloučeninami, jako je kvercetin, luteolin a hesperetin. Dohromady tvoří pokročilý komplex pro zvýšení absorpce. Balení obsahuje 60 kapslí.
1 359 Kč

Zinek od Quicksilver Scientific nabízí unikátní technologii zvanou Immune Charge. Ta zvyšuje hladinu zinku v celém těle. A co vlastně nabízí? Tak třeba dobře biologicky dostupný zinek ve formě octanu zinečnatého. Dále pro ještě lepší vstřebatelnost obsahuje rostlinné sloučeniny luteolin, hesperetin a kvercetin. Někoho možná potěší, že kapsle se snadno polykají, jelikož jsou měkké a gelové.

Kvercetin je druh antioxidantu, konkrétně flavonoidu. Má tak řadu potencionálních pozitivních účinků na zdraví, včetně antioxidačních, protizánětlivých a antialergických. Společně se zinkem může podporovat přirozenou integritu střevní bariéry a pomáhá tak chránit tělo před vnějšími stresory. Samotný zinek má mnoho funkcí v těle, včetně podpory imunitního systému a hojení ran.

V jedné dávce (1 kapsle) najdete:

10 mg zinku (octan zinečnatý), 150 mg proprietárního komplexu zinku.

Výrobce:

Quicksilver Scientific je inovativní společnost založená Dr. Christopherem Shadem. Specializuje se na lipozomální výživové doplňky a využívá jejich patentovanou technologii nanočástic pro lepší biologickou dostupnost (Quicksilver Delivery Systems®). Společnost klade důraz na kvalitu, kontrolu surovin a výrobní procesy, aby zajistila čisté a účinné produkty pro spotřebitele.

Výhody
 • Obohacený o kvercetin, luteolin a hesperetin
 • Dobře se polyká
 • Kvalitní výrobce
 • Technologie Immune Charge
Nevýhody
 • Vyšší cena

Reflex – Zinc Matrix

Reflex – Zinc Matrix

1. mÍSTO

Unikátní synergická kombinace minerálů, vázaných u vybraných forem v chelátech na aminokyseliny a organické kyseliny, určená k přirozené stimulaci tvorby testosteronu.
298 Kč

Zinc Matrix se od konkurence odlišuje zajímavým a komplexním složením. Nabízí totiž zinek ve formě bisglycinátu zinečnatého a k tomu navíc hořčík, vitamín B6, měď a bór. Tato kombinace by měla zajistit skvělou synergii, díky které se Zinc Matrix těší velké oblibě. Určitě se ptáte, proč suplement s tak nabitým složením není na prvním místě. Důvodem je přítomnost tetraboritanu sodného, ten se obecně považuje za bezpečný při nízkých dávkách, vysoké dávky však mohou být toxické. I přes to se však jedná o velice povedený produkt. Balení nabízí 100 kapslí.

V jedné dávce (1 kapsle) najdete:

30 mg bisglycinátu zinečnatého – z toho 6 mg čistého zinku, 375 mg hořčíku (citrát hořečnatý + bisglycinát hořečnatý), 10,5 mg vitamínu B6, 1 mg mědi a bóru.

Výrobce:

Firma Reflex Nutrition byla založena v roce 1996 a je jedním z předních výrobců sportovní výživy. Jejich cílem je a vždy bylo produkovat kvalitní výrobky s minimálním množstvím aditiv a balastních látek. Díky moderním výrobním technologiím a vysokému standardu kontroly kvality se tato firma řadí mezi špičkové výrobce sportovní výživy. Mezi nejznámější výrobky této firmy patří např. Multivitamín Reflex Nexgen PRO.

Výhody
 • Minerály ve velmi dobře vstřebatelné formě
 • Kromě zinku nabízí hořčík, vitamín B6, měď a bór
 • Kvalitní výrobce
Nevýhody
 • Tetraboritan sodný

Co je zinek?

Zinek je esenciální minerál (stopový prvek), který se v těle účastní více než 300 biochemických reakcí. Jeho role je tedy v lidském organismu zcela nezastupitelná. Jelikož si tělo nedokáže zinek samo syntetizovat, je odkázáno na potraviny případně doplňky stravy.

Dokáže podporovat imunitní systém, přispívá k udržení správného stavu kostí, vlasů, nehtů a pokožky, podílí se na metabolismu makroživin a mastných kyselin. V populaci je velmi deficitní, dle jistých odhadů trpí nedostatkem zinku celosvětově až 20 % populace. [1] [2]

Denní dávka

Ptáte se jaká je denní doporučená dávka zinku? Dle české vyhlášky se referenční dávka zinku u dospělého člověka pohybuje okolo 10 mg. Vyšší dávky mohou přijít vhod zejména u těhotných či kojících žen, vegetariánů nebo alkoholiků. V případě oslabené imunity nebo u začínající nemoci se může dávka krátkodobě zvýšit až na 50 mg. [3]

Jaká forma zinku je nejlepší?

Existuje mnoho forem zinku, ne každá je však pro tělo stejně dobře využitelná. Obecně se za nejlepší formu považuje bisglycinát zinečnatý (zinc bisglycinate). Jedná se o tzv. chelátovou vazbu, kdy je zinek navázán na dvě molekuly glycinu. Za zmínku rozhodně stojí také citrát zinečnatý, pikolinát zinečnatý nebo monomethionin.

Na druhou stranu anorganická forma, jako oxid zinečnatý, se pyšní velmi špatnou vstřebatelností (cca 10%). Často se vykytuje u levnějších suplementů, je však lepší se jim vyhnout obloukem.

Projevy nedostatku zinku

Stejně jako na nadbytek zinku je třeba si dát pozor i na jeho nedostatek. Hladina tohoto minerálu se dá zjistit pomocí krevního testu. Zde jsou určité projevy, které mohou být zapříčiněné jeho nedostatkem. [4]

 • Poškozené imunitní funkce
 • Průjem
 • Řídnutí vlasů
 • Snížená chuť k jídlu
 • Poruchy nálad či zraku
 • Suchá pokožka
 • Zpomalení růstu
 • Snížené libido, potence a plodnost
 • Bolesti
 • Nepravidelná menstruace
 • Únava
 • Anémie
 • Akné
 • Deprese
 • Zhoršené hojení ran
 • Úbytek na váze

Které potraviny obsahují zinek?

Mezi bohaté zdroje zinku patří např. hovězí maso, mořské plody, luštěniny, ořechy, semínka nebo hořká čokoláda. Pokud vás toto téma zajímá, můžete si přečíst článek zinek v potravinách.

Jak si vybrat nejlepší zinek?

Minimum aditiv, dobře vstřebatelná forma, kvalitní výrobce nebo cena/výkon. To jsou určité aspekty, dle kterých byl tento žebříček nejlepších zinků sestaven. Dá se tedy říct, že nejlepší zinek je ten, co nabízí maximální možnou kvalitu a zároveň využitelnost. Vyzkoušet můžete třeba BrainMax Zinc Complex.