Přeskočit na obsah

Nejlepší vitamín C

Vitamín C patří mezi nejznámější vitamíny vůbec. Jeho benefity na imunitní systém zná asi každý, patří však také mezi antioxidanty a navíc je nezbytný pro mnoho dalších důležitých funkcí v těle. Jedná se o esenciální vitamín, to znamená, že si ho tělo nedokáže samo vytvořit. Z toho důvodu je důležité konzumovat zdravou stravu bohatou na zeleninu a ovoce, případně si dopřát kvalitní doplněk stravy. Abychom vám pomohli s výběrem, připravili jsme žebříček nejlepších vitamínů C.

BrainMax Liposomal Vitamin C

VYZKOUŠEJTE

Liposomal Vitamin C od značky BrainMax je komplex vitamínu C s extraktem z šípku a z citrusových bioflavonoidů s výbornou vstřebatelností.

Co je to vitamín C?

Vitamín C neboli kyselina askorbová je esenciální vodou rozpustný vitamín, nezbytný pro různé životně důležité procesy v lidském organismu. Jako relativně silný antioxidant chrání buňky před oxidativním stresem způsobeným volnými radikály. [1]

Hraje klíčovou roli v syntéze kolagenu, což je základní stavební protein vaziva, kůže, kostí, zubů, dásní a chrupavek. Céčko je také důležité pro hojení ran, správnou funkci cévního systému, posiluje imunitní systém, snižuje míru únavy a zlepšuje vstřebávání železa. Díky tomu může přispívat k prevenci anémie.

Jelikož se jedná o esenciální vitamín je důležité získávat ho ze stravy nebo doplňků výživy. Tělo si ho totiž nedokáže samo vytvořit a ani ho v dostatečném množství skladovat.

Přírodní nebo syntetický vitamín C?

Jaký je rozdíl mezi přírodním a syntetickým vitamínem C? Rozdíl spočívá především ve zdroji a doprovodných látkách. Přírodní vitamín C se nachází v potravinách a je spjat s dalšími antioxidanty a fytonutrienty. Ty mohou přinášet dodatečné zdravotní výhody nebo mírně lepší vstřebatelnost.

Syntetický vitamín C se vyrábí v laboratoři a běžně se používá např. v doplňcích stravy. Z hlediska chemické struktury a biologických vlastností jsou obě formy vitamínu C shodné. Poskytují stejné zdravotní přínosy i vstřebatelnost. [2]

Vitamín C v potravinách

Vitamín C se nachází v opravdu široké škále potravin a to především v ovoci a zelenině. Pomeranče, mandarinky, grapefruity, citrony, kiwi, černý rybíz, meloun, špenát, ananas, mango a papája. Mezi další velmi dobré zdroje tohoto vitamínu patří červená paprika, brokolice, jahody, petržel, špenát, kapusta, květák nebo šípek.

Určitě je dobré zamyslet se nad tím, zda je lepší jíst zeleninu vařenou či syrovou. Ačkoliv jsou informace různé, podle určitých zdrojů je lepší konzumovat zeleninu syrovou. Při vaření se totiž může zničit až 60% vitamínu C v závislosti na způsobu přípravy.  [3]

Projevy nedostatku vitamínu C

Mezi běžné příznaky nedostatku vitamínu C patří např. únava, slabost, bolesti svalů a kloubů, snížená odolnost vůči infekcím. Může však také dojít ke krvácení z dásní, zvýšené náchylnosti k modřinám, zpomalení hojení ran, suchost, lámavost kůže a špatná kvalita vlasů či nehtů.

V určitých případech může nedostatek vitamínu C způsobit kurděje, které trápily evropské námořníky v 15. století. Onemocnění často obnáší krvácení z dásní, pod kůží, do svalů nebo vnitřních orgánů a oslabuje imunitní systém. V extrémních případech může dojít ke ztrátě zubů nebo anémii.

Doporučená denní dávka

Doporučený denní příjem vitamínu C u dospělého člověka je cca 80 až 100 mg. Dávkování však závisí na věku, pohlaví, těhotenství a dalších faktorech. Při nemoci či nechlazení se samozřejmě dávkování může navýšit. Stejně tak by na zvýšený příjem o 50 až 100% měli dbát kuřáci a to zejména z důvodu zvýšených dopadů oxidativního stresu na organismus. [4] [5]

Pokud si s dávkováním nejste jistí, můžete se poradit s lékařem. Nemusíte se však bát, předávkování vitamínem C není zrovna běžné. Nadbytek vitamínu C se vylučuje močí a k určitým komplikacím zpravidla může dojít až při opravdu vysokých dávkách přesahujících 5 g (5000 mg).

Existuje nejlepší vitamín C?

Minimum aditiv, dobře vstřebatelná forma, kvalitní výrobce nebo cena/výkon. To jsou určité aspekty, dle kterých byl tento žebříček nejlepších vitamínu C sestaven. Dá se tedy říct, že nejlepší vitamín C je ten, co nabízí maximální možnou kvalitu.

Pokud jde o zeleninu a ovoce, jednoznačně nejlepší zdroj vitamínu C neexistuje. V tomto případě záleží na individuálních chutích a preferencích, podle kterých si každý může vybrat nejlepší zdroj vitamínu C pro sebe.

Nejlepší vitamín C

BrainMax Liposomal Vitamin C

BrainMax Liposomal Vitamin C

1. mÍSTO

Liposomal Vitamin C od značky BrainMax je komplex vitamínu C s extraktem z šípku a z citrusových bioflavonoidů s výbornou vstřebatelností.
599 Kč

Značka BrainMax nabízí unikátní liposomální technologii vitamínu C LipoComplex společně s bioaktivní formou a extrakty z šípku a citrusů. Užité technologie způsobují vysokou využitelnost a až 95% vstřebatelnost vitamínu C. Liposomální vrstva navíc také poskytuje ochranu proti poškození v trávicím traktu. Produkt neobsahuje žádné balastní látky, ochucovadla ani příměsi, nemá pachuť a je vhodný pro vegany. Ti ho ocení také z toho důvodu, že vitamín C napomáhá důležitému procesu vstřebávání železa v těle.

Proč je na 1. místě?

Jednoduše proto, že se jedná o celkově velice povedený suplement. Vynikající složení, dostatečná dávka vitamínu C a celková kvalita výrobku. BrainMax Lipozomální Vitamín C má v eshopu velice dobré hodnocení a navíc je vyrobený v ČR.

Výrobce:

Značka BrainMax pochází z České republiky a působí na trhu od roku 2015. Jejich specializací jsou špičkové doplňky stravy, CBD produkty a BIO potraviny s vysokou kvalitou a pozitivním vlivem na zdraví. Důraz kladou na kvalitu použitých surovin a vědecký přístup při vývoji svých produktů.

Výhody
 • Skvěle vstřebatelná forma vitamínu C
 • Extrakt z šípku a komplex citrusových bioflavonoidů
 • Kvalitní výrobce
 • Bez obsahu balastních látek, sladidel a éček

NaturLabs liposomální vitamín C

NaturLabs - Liposomální vitamín C

2. mÍSTO

Liposomální vitamín C od značky NaturLabs se lépe vstřebává díky revoluční technologii LipoCellTech. Balení obsahuje 60 tablet bez přidaných látek.
499 Kč

A co je vlastně liposomální forma vitamínu C? Tablety jsou při tomto procesu obaleny do liposomálního obalu, který chrání účinnou látku před poškozením. Tento obal je tvořen zdravými tuky, které způsobí obalení vitamínu C. Tato forma způsobuje nejvyšší možné vstřebávání tohoto vitamínu do těla.

Produkt je vhodné užívat preventivně na denní bázi, ale také v období, kdy váš organismus potřebuje nejvíce sil pro podporu imunitního systému. Jeho další výhodou je perfektní biologická dostupnost pro lidské tělo či dlouhá trvanlivost a čistota produktu bez jakékoli pachuti.

Výrobce

Za českou firmou NaturLabs stojí Marek a Honza. Nadšenci do zdravého životního stylu, biohackingu či kvalitních, funkčních a plně přírodních produktů. Na vývoji spolupracují s nizozemskou firmou LipoCellTech. Díky spojení vědeckého přístupu a inspirace z přírody se snaží nabízet prémiové doplňky stravy s vysokou funkčností i účinností.

Výhody
 • Vysoká vstřebatelnost
 • Neobsahuje žádné konzervanty ani jiná aditiva
 • Není třeba uchovávat v lednici, vydrží minimálně 2 roky
 • Kvalitní výrobce

HealthForce přírodní vitamín C

HealthForce přírodní vitamín C

3. mÍSTO

Přírodní vitamín C od značky HealthForce je biologicky dostupný vitamín C obsahující extrakt z divoké třešně aceroly a plodů z camu camu a amly.
1519 Kč

Produkt nabízí tu nejpřirozenější formu vitamínu C a navíc prošel inovací, obsahuje zbrusu nové složení a o poznání vyšší gramáž. Je pouze na ovocné bázi, neobsahuje žádná chemická rozpouštědla, syntetické kyseliny askorbové, GMO, pesticidy, plniva ani pojiva. Výrobek je čistě ekologický a ovocné plody camu camu a bobule amla splňují veškerá kritéria pro bio certifikaci.

Doplněk stravy je vhodný pro veganskou, košer a bezlepkovou stravu. Samotné balení je složeno z recyklovatelného jantarového skla. Benefitem je také jemná osvěžující chuť a produkt lze smíchat s vodou, džusem či přidat do smoothies.

Výrobce:

Zakladatel HealthForce je Dr. Jameth Sheridan. Firma si zakládá na 3 principech – síla, čistota a hodnota. Jednoduše se snaží nabízet výrobky s vysoce léčivými účinky za ty nejlepší možné ceny. Mají navíc certifikát TruGanic™, což je velice přísný standard kvality, který splňuje ještě striktnější kritéria než potraviny v BIO kvalitě.

Výhody
 • 100% přírodní zdroj vitamínu C
 • Bez chemických rozpouštědel
 • Dá se smíchat s vodou, džusem atd.
 • TruGanic kvalita
 • Kvalitní výrobce
Nevýhody
 • Cena

Viridian Extra vitamín C

Viridian Extra vitamín C

4. mÍSTO

Vitamín C od značky Viridian je komplex vitamínu C s citrusovými bioflavonoidy a speciálními mastnými kyselinami. Všechny složky jsou 100% bioaktivní.
499 Kč

Viridian Extra C obsahuje patentovanou formu vitamínu C zvanou Pure-Way a vyniká svou efektivní biodostupností a vstřebatelností. Zajímavostí je, že obsažený vitamín C se získává pomocí fermentace kukuřice. Benefitem je rovněž jeho pH neutrální forma, která je šetrná k zažívání.

Přípravek je vhodný pro každého, kdo je v souladu s přírodou a ekologickými postupy, neboť nejenže se v kapslích nenachází žádná aditiva ani umělé chemické látky, ale i samotná lahvička je kompletně recyklovatelná.

Výrobce:

Britská společnost Viridian Nutrition se specializuje na výrobu etických vitaminů. Všechny výrobky této firmy jsou 100% bioaktivní a neobsahují geneticky modifikované látky. Navíc jsou uchovávány v kapslích rostlinného původu bez jakýchkoliv přídavných látek. Společnost klade důraz na čistotu svých výrobků, šetrnost k životnímu prostředí a podporu charitativních projektů.

Výhody
 • Kapsle jsou rostlinného původu
 • Všechny složky jsou 100% bioaktivní
 • Bez umělých barviv, konzervantů, sladidel, stearanu hořečnatého, oxidu titaničitého a šelaku
 • Kvalitní výrobce
 • Ekologická lahvička

Life Extension Vitamin C 24-Hour

Life Extension Vitamin C 24-Hour

5. mÍSTO

Vitamín C od značky Life Extension obsahuje vysoce vstřebatelnou lipozomální formu vitamínu C s 24hodinovým účinkem. Balení nabízí 60 tablet.
699 Kč

Vitamín C od Life Extension je vhodné užívat pro podporu imunitního systému, ale benefitů má mnohem více. Má také pozitivní vliv na kardiovaskulární systém, jelikož podporuje cirkulaci krve, dále je vhodný pro zdravou funkci plic či pro zdravou kůži a buňky. Výborně také působí proti oxidačnímu stresu.

Jelikož je zde využita lipozomální forma vitamínu C, můžete se spolehnout až na 7x vyšší vstřebatelnost než jak je tomu u tradičních forem. K tomu všemu vydrží být v těle aktivní po celý jeden den. Vhodný je také pro vegetariány, obsahuje i Lipo-Cmax™ a vápník.

Výrobce:

Life Extension je americká prémiová značka doplňků stravy, která na trhu působí více než 40 let. Známá je především tím, že vyrábí doplňky stravy té nejvyšší kvality. Právě jejich vysoké standardy kontroly kvality jim vynesly registraci GMP (Good Manufacturing Practice) od NSF International. Momentálně nabízí více než 500 různých produktů, od vitamínů a minerálů až po specifické produkty, které řeší různé zdravotní potíže.

Výhody
 • Vitamín C v těle zůstává aktivní 24 hodin
 • Lipozomální forma
 • Kvalitní výrobce
Nevýhody
 • Cena