Přeskočit na obsah

Nejlepší proteiny: Základ pro vaši formu

Ať už patříte mezi sportovní nadšence, náruživé požitkáře či vášnivé pěstitele krásného vzhledu, bez proteinu se neobejdete. Je totiž základním stavebním prvkem tkání, které si však tělo neumí samo vyrobit a mnohdy je obtížné jej v dostatečné míře přijmout ze stravy. Často je tak žádoucí sáhnout i po suplementech. Přečtěte si naše tipy, ponořte se do fascinujícího světa různorodých proteinů a objevujte taje jejich přínosů pro kvalitní život. V závěru článku si pak ukážeme tipy na nejlepší proteiny.

BrainMax LAUF Protein

Vyzkoušejte

BrainMax LAUF je nativní syrovátkový protein ve své nejčistší podobě a nejvyšší kvalitě. Díky šetrné výrobě má tento protein vyšší koncentraci BCAA.

Protein, protein, protein… Víte ale, jak funguje?

Slovo protein se skloňuje na každém rohu a nejvíc se objevuje ve slovníku těch, kterým záleží na správném fungování těla. Protein je esenciální živinový prvek, který je obsažen v každé lidské tkáni, proto je tak důležitý pro budování kvalitního svalstva, vlasů, pleti i nehtů. Lze si jej představit jako servisní tým, který zajišťuje péči, opravu i budování hmoty.

Proč jsou proteiny tak důležité?

Pátráte ve svém jídelníčku a přemýšlíte, jak svému tělu přilepšit? Proteiny mohou být jak živočišného, tak rostlinného původu. U živočišných jako je maso, ryby, vejce či sýry se sice v některých případech musíte smířit s nadbytkem tuku a cholesterolu, ale zato vám dodají vydatné množství aminokyselin, zatímco kvalitní rostlinné zdroje proteinu jako jsou pak mandle, různá semínka, luštěniny či sója jsou pro tělo lehce stravitelné, ale nebývají vždy tak koncentrované a může tedy být zapotřebí navýšit jejich množství. Proteinové doplňky jsou jakousi zkratkou, jak efektivně navýšit příjem bílkovin a přiblížit se tak rychleji ke svému fitness cíli.

 • Výživa a regenerace: Proteiny dosytí živinami svaly, kosti, pojivové tkáně i kůži. Dodají dostatek energie, ochrany i podpory funkce každé tkáně. Po náročném tréninku potřebují svaly dostatek odpočinku a výživy, aby měly z čeho dál růst. Tuto křehkou rovnováhu pomáhá v těle udržovat právě protein, který usnadní svalům jejich zotavení.
 • Pocit sytosti: Proteiny si lze představit i jako jakési plnidlo, které dopomáhá ke stabilní hladině cukru v krvi a eliminaci „vlčího hladu“ v důsledku velkého výdeje energie.
 • Udržování svalové hmoty a hubnutí: Vyšší podíl svalové hmoty drží na uzdě metabolismus tuků. Proteiny díky tomu nepřímo pomáhají i v boji s nadbytečnými tuky tím, že efektivněji budují svaly. Jsou proto vyhledávanou součástí jídelníčku nejen sportovců a vyznavačů zdravého životního stylu, ale zejména také lidí v redukčním procesu.
 • Regulace metabolismu: Proteiny hrají důležitou roli v regulaci metabolismu tím, kdy tělo přeměňuje potravu na energii. Klíčové je zejména zvýšení termogenního efektu. Tělo totiž spotřebovává více energie trávením proteinů než trávením jiných živin, a tím dochází k celkovému zrychlení metabolismu. Dále proteiny udržují tkáně i správnou hladinu cukru, což vede k celkové harmonizaci procesů v těle.
 • Podpora imunitního systému: Některé proteiny mají imunitní funkci a pomáhají tělu bojovat proti infekcím a nemocem. Obecně lze říci, že správně vyživené tělo funguje optimálně a dokáže se také kvalitně bránit.
 • Správná funkce mozku: Některé neurotransmitery, které jsou klíčové pro správnou funkci mozku jsou tvořeny z proteinů. Jejich nedostatek může mít zásadní vliv na duševní zdraví, kolísání nálad, koncentraci i paměti.

Jaký protein se pro vás hodí?

Pestrou stravu se při zvýšené zátěži vyplatí posílit ještě o proteinový koncentrát v prášku, tedy přírodní bílkoviny. Výběr ideálního proteinu však přímo závisí na vašem životním stylu. Velmi záleží na vašich preferencích, cílech, ale také výdeji energie. Pro svalový růst je ideálním společníkem protein s vysokým obsahem bílkovin a BCAA. Pro vegany či odpůrce laktózy mohou být nejlepší volbou rostlinné proteiny. Rozhodně se vyplatí absolvovat několik testovacích kol v praxi a sledovat reakce svého těla, než získáte svého favorita.

Základní typy proteinů

 • Syrovátkový protein: Jeden z nejoblíbenějších proteinů, který je rychle stravitelný, tedy naprosto skvělý například pro rychlou regeneraci svalů po tréninku. Patří mezi levnější varianty, podporuje růst svalů a odbourávání tuků, a je také naprosto ideální náhradou svačiny.
 • Kasein: Protein s dlouhodobým účinkem, který se hodí pro dlouhodobou relaxaci svalů a udržuje svalovou hmotu i během spánku. Oproti syrovátkovému proteinu je však tráven a vstřebáván mnohem pomaleji, je proto třeba s ním tak nakládat. Mezi sportovci je známý jako „pomalý“ či „noční“ protein, který má za úkol ochránit vybudovanou hmotu.
 • Rostlinné proteiny: Pro EKO nadšence či vegany se výborně hodí rostlinné proteiny obsažené v sóje, hrachu či konopí, které poskytují nejen vysoký obsah vlákniny, ale také nízký obsah nasycených tuků. Ceněny jsou též pro velmi nízkou hladinu aminokyselin lysinu a leucinu, skvělou stravitelnost a zlepšování stavu střev. Na rozdíl od živočišného proteinu zde sice není obsaženo 9 esenciálních aminokyselin, ale i přesto je rostlinný protein živnou půdou pro růst a zachovávání svalové hmoty. Jako plnohodnotný protein je však vnímán pouze vícesložkový proteinový prášek, který kombinuje vícero druhů rostlinných bílkovin.

Jak nakládat s doplňkovým proteinem?

Je třeba si uvědomit, že proteinový prášek pouze obohacuje stravu, ale rozhodně by se neměl stát hlavním zdrojem živin. Nejvhodnější cestou je navýšení přirozených zdrojů proteinu ve stravě přiměřeně doplněné o práškový protein dle individuálních cílů a preferencí. Proteinovým práškem můžete nahradit jakékoliv denní jídlo, ale je třeba s ním počítat v celkovém kalorickém příjmu. Častou chybou bývá doplnění hlavního jídla proteinovým drinkem. Usilujete-li o nižší procento tuku, mohl by být efekt zcela opačný v případě, že by tělo nedostalo prostor také nadbytečný energetický příjem spálit.

Nyní už asi tušíte, že to s proteiny není jen tak. Proteinové prášky nabízí snadný způsob, jak do těla dostat dostatek bílkovin. Můžete si je dopřát ke svačině, před spaním nebo naopak po tréninku, obohatit s nimi dezerty či dochutit jiné pokrmy, záleží jen na vašem záměru. Možná budete muset chvíli hledat, ale ten pravý, který vám přiroste k vašemu fitness srdci, se dříve či později objeví.

Tipy na nejlepší proteiny

1

BrainMax LAUF Protein

BrainMax LAUF Protein

nejlepší protein

BrainMax LAUF je nativní syrovátkový protein ve své nejčistší podobě a nejvyšší kvalitě. Díky šetrné výrobě má tento protein vyšší koncentraci BCAA.
999 Kč

Produkt je nejkvalitnějším typem proteinu na trhu, který je určen nejen mužům, ale i ženám. Jedná se o nejčistší formou nativního syrovátkového proteinu, který je získáván z mléka od volně se pasoucích krav krmených výhradně trávou. Díky tomu je dosaženo vysoké kvality proteinu a vyššího obsahu cenných aminokyselin. Protein se skládá z poloviny z nativního koncentrátu obsahujícího látky prospěné pro lidské tělo a z poloviny z nativního izolátu zajišťujícího vysoký obsah bílkovin.

Šetrná výroba zajišťuje lepší stravitelnost pro tělo a maximální využitelnost pro budování svalů. Tento protein vyniká svojí lahodnou chutí, jemnou vůní a krémovou konzistencí. K dochucení byla použita pouze přírodní aromata. Výrobek neobsahuje žádná barviva ani syntetická sladidla. Jedna jediná odměrka dodá vašemu tělu 26 g bílkovin a 7g BCAA. Jednu odměrku proteinu stačí smíchat s 200 ml vody nebo mléka.

Výrobce:

Značka BrainMax pochází z České republiky a na trhu působí od roku 2015. Jejich specializací jsou špičkové doplňky stravy, CBD produkty a BIO potraviny s vysokou kvalitou a pozitivním vlivem na zdraví. Důraz kladou na kvalitu použitých surovin a vědecký přístup při vývoji svých produktů.

Výhody
 • Absolutní čistota a účinnost
 • Šetrná výroba
 • Vysoké množství aminokyselin
 • Perfektní vstřebatelnost
 • Od volně se pasoucích krav
 • Kombinace syrovátkového koncentrátu a izolátu
Nevýhody
 • Pouze 1000 g balení
2

NaturalProtein Sport

Protein pro sportovce Natural Protein

Nejlepší protein

NaturalProtein Sport je protein s vysokým obsahem vitamínů a minerálů. Je ideální volbou po sportovním výkonu. Díky široké nabídce zajímavých příchutí si vybere každý.
339 Kč

Lahodný syrovátkový protein je zpracováván vysoce šetrnou metodou. Obsahuje pravé ovoce sušené mrazem, které si zachovává vyvážený poměr vitamínů i minerálních látek. Výtažky z čekankového kořene a stévie zajišťují příjemnou chuť proteinu. Tento produkt pomáhá zregenerovat tělo po sportovním výkonu a doplnit tělu důležité bílkoviny. Jednotlivé proteiny jsou navíc obohaceny o BCAA a trávicí enzymy. Proteinová směs je dobře rozpustná, výborně stravitelná a navíc i skvěle chutná.

Dvě plné odměrky stačí přidat do 200–250 ml vody nebo mléka a důkladně promíchat v shakeru nebo rozmixovat v mixéru. Jedna dávka drinku vám poskytne potřebnou dávku kvalitních proteinů, které jsou skvělou volbou nejen pro sportovce, ale pro všechny, kteří chtějí posílit svoje svaly, šlachy a klouby. Vyzkoušejte jeden z nejlepších syrovátkových proteinů pro sportovce již dnes.

Výrobce:

Společnost NaturalProtein vznikla v roce 2018, i když její základy se začaly tvořit už v roce 2017. Právě ten rok se zakladatelé rozhodli vyrobit si vlastní protein. Použili k tomu mixér, vlákninu, mrazem sušené ovoce, stévii a další potřebné přísady. Důvod k výrobě byl jednoduchý, nebyli totiž spokojeni se složením a chutí většiny dostupných proteinů na trhu. To se jim povedlo a nyní lze v eshopu nalézt opravdu velké množství kvalitních suplementů.

Výhody
 • Obsahuje pravé ovoce
 • Ruční výroba v Karlových Varech
 • Bez dochucovadel, aromat a barviv
 • Obsahuje BCAA a trávicí enzymy
 • Zpracovaný je metodou CFM
 • Krásné balení
Nevýhody
 • Nemusí sednout každému
3

PROM-IN CFM Pure performance

PROM-IN CFM Pure performance - nejlepší protein

nejlepší protein

CFM Pure Performance je vysokoprocentní protein zpracovávaný šetrným procesem a díky tomu si zachovává maximální podíl živin. Je dostupný v několika atraktivních příchutích.
1 300 Kč

CFM Pure Performance patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější a zároveň nejlepší proteiny na trhu. Vyráběný je pomocí CFM metody, která napomáhá zachování maxima zdraví prospěšných látek. Nativní syrovátkový protein se vyrábí z mléka volně se pasoucích krav, které jsou krmené převážnou část roku pouze trávou. Obsahuje vysoký podíl syrovátkového proteinu, aminokyseliny a probiotika pro lepší trávení .

Tento prémiový proteinový suplement neobsahuje žádná plnidla, barviva ani zahušťovadla. Díky nové technologii homogenizace má ještě více vylepšenou chuť. Dvě odměrky stačí rozmíchat ve 200-300 ml vody nebo mléka a užívejte 1x-3x denně.

Výrobce:

Firma Prom-IN působí na českém trhu od roku 1976. Během této dlouhé doby již stihla představit širokou škálu produktů s různým složením a zaměřením. Díky tomu si každý může najít přesně to, co potřebuje. Hlavní výhodou značky je to, že nabízí vynikající poměr mezi cenou a kvalitou.

Výhody
 • Velmi dobře hodnocený
 • 100% syrovátkový koncentrát vyrobený metodou CFM
 • Obsahuje enzymy a probiotické kultury
 • Skvělý poměr mezi cenou a kvalitou
 • Velké množství příchutí
 • Dobrá rozpustnost
4

Scitec 100% Whey Protein Professional

Scitec 100% Whey Protein Professional

nejlepší protein

Scitec 100 % Whey Protein Professional je syrovátkový protein prvotřídní kvality obohacený o cenné aminokyseliny a trávicí enzymy.
799 Kč

Syrovátkový protein je bohatý na kompletní bílkoviny obsahující všechny důležité typy aminokyselin, a to i včetně 9 typů aminokyselin, které si tělo samo nedokáže vyrobit. Je kombinací prémiového ultra-filtrovaného syrovátkového koncentrátu a izolátu. Díky vysokému obsahu bílkovin přispívá tento syrovátkový protein k růstu svalové hmoty a k jejímu udržování. Kromě toho se skvěle hodí i pro redukční diety. Speciální formule tohoto proteinu obsahuje navíc také směs trávicích enzymů.

Tento produkt nabízí širokou rozmanitost atraktivních příchutí, ze kterých si vybere každý. Má výbornou stravitelnost a příjemnou chuť. Oceníte i jednoduchou přípravu. Jednu odměrku proteinu smíchejte ve 250 ml tekutiny podle svého uvážení

Výhody
 • Dostupný v různých variantách od 920g do 5 kg
 • Nespočet příchutí
 • Směs syrovátkového koncentrátu a syrovátkového izolátu.
 • Perfektní vstřebatelnost
 • Obsahuje 9 esenciálních aminokyselin
5

KetoMix Proteinový koktejl

KetoMix Proteinový koktejl

Na hubnutí

KetoMix Proteinový koktejl je neochucený hubnoucí koktejl vhodný nejen pro keto dietu. Vyniká vysokým obsahem bílkovin a vlákniny. Je možné ho dochutit některou z příchutí.

Koktejl na hubnutí má minimální obsah sacharidů a tuků. Je bohatý na vitamíny a minerální látky. Hlavní složkou je syrovátkový protein. Je ideální volbou pro ketodietu, kdy v první fázi této diety může proteinový koktejl nahradit až 5 jídel denně. Proteinový drink pomáhá s hubnutím a dodává pocit sytosti. Obsažené bílkoviny podporují růst svalů a jejich regeneraci, vyživují kosti, šlachy a kůži a podporují rychlejší spalování tuků.

Má lahodnou chuť a neobsahuje jakékoliv chemické přísady. Samotný koktejl je bez příchutě, ale dá se dochutit některou ze spousty lahodných příchutí. Ochucující směs je možné si dávkovat podle momentální chuti a nastavit si tak intenzitu i sladkou chuť přesně podle potřeb. Koktejl je velice snadný na přípravu – 30 g směsi stačí důkladně promíchat s 250-300 ml vody.

Výrobce:

KetoMix je česká ketonová dieta založená na principu omezení sacharidů a zvýšení příjmu bílkovin. Cílem bylo vytvořit potraviny vhodné pro dietu bez obsahu éček, glutamátů, lepku a chemických přísad. Její vznik se datuje k roku 2017 a od té doby se stala přední značkou ketonových diet v ČR. Nabízí širokou škálu produktů, včetně proteinových jídel, pomazánek a dezertů, které jsou vhodné pro lidi, kteří se snaží zhubnout a dosáhnout tak lepšího zdraví.

Výhody
 • Skvělý protein na hubnutí
 • Hodí se pro keto dietu
 • Obsahuje vitamíny
 • Neobsahuje škodlivé přísady
 • Snadná a rychlá příprava
 • Nízký obsah sacharidů
Nevýhody
 • Hodí se spíš pro lidi, kteří chtějí zhubnout