Přeskočit na obsah

Týden s ketózou

Týden s ketózou aneb můj keto deník. Ketóza.

Moje zkušenosti s hubnutím by vydaly na tlustou knihu. A spadají do doby dávno před tím, než jsem se na své – počítáním kalorií naplněné – životní cestě setkala s ketózou. Zatímco se mé vrstevnice stávaly Miss sluneční pláže či královnami plesů, mně by na šerpu mohli napsat tak akorát „Miss Jo-jo efekt“. Pak mi ale do života vstoupila…

Ketóza

Odborné zdroje ji popisují jako stav, kdy je v těle zvýšená hladina ketonů, které organismu slouží jako zdroj energie. Ketony vznikají z tuku. Sečteno a podtrženo – stačí spustit produkci ketonů z tukových rezerv, tuky se stanou hlavním zdrojem energie, takže michelinské polštáře obepínající váš pas mizí jako mávnutím proutku. Proč jsem to jen nevěděla dřív?!

A sakra! Možná proto, že o pár řádků níž se dočtu, že k něčemu takovému dojde pouze v případě, kdy nemá tělo k dispozici dostatek glukózy. Klesne hladina inzulínu a následně se uvolní mastné kyseliny z tukových rezerv. Mastné kyseliny putují do jater, ta z nich vytvoří ketony a alternativní zdroj energie je na světě. Poznámka pod čarou – ketony jsou schopny posloužit i jako zdroj energie pro mozek. Nepřijde mi to v danou chvíli tak důležité, ale od okamžiku, kdy bude můj mozek zoufale volat po glukóze mě dělí už jen pár dnů.

Pečlivě si nastuduju, že pokud se mám dostat do stavu ketózy, potřebuju příjem sacharidů dostat pod 50 gramů denně. Někdo odstartuje ketózu při dávce 45 gramů, jiný bude muset snižovat až na 20. Něco takového se vám podaří, pokud z jídelníčku prakticky odstraníte sacharidy, jednoduché i komplexní. Vyškrtnete pečivo, obiloviny, luštěniny, ovoce, cokoliv slazeného cukrem, všechny etikety budete bedlivě kontrolovat a podezíravě pročítat, jestli někde neskrývají gram sacharidů navíc. Ocitnete se jen krůček od obsedantně kompulzivní poruchy ověnčené paranoiou. V danou chvíli mi to všechno přišlo jako akceptovatelná daň za tělo, jehož křivky budou evokovat gazelu nikoliv hrocha.

TIP: Pokud se o ketóze chcete dozvědět více můžete si přečíst článek od Healthline.

Keto dieta od značky Ketomix

Keto dieta od Ketomix nabízí skvělý poměr cena/výkon. Těšit se můžete na rozmanitý výběr chutných jídel, která jsou navíc jednoduchá na přípravu.

Fáze loučení

Smutek se mísí s nadějí. Smiřuju se s představou, že zítra už si nedám rohlík nebo kousek chleba. Netrápí mě, že kuřecímu steaku nebudou na talíři dělat společnost hranolky. Jsou úplně jiné komodity, s nimž je třeba se rozloučit a v jejichž případě je to „good bye“ zvlášť bolestné.

Ano, řeč je o alkoholu. Pro někoho možná metla lidstva, ale už po jednodenní podpisové akci vám předložím seznam čítající šestimístný počet jmen lidí, kteří přijdou s kupou mnohem přátelštějších pojmenování. Pro matku školkového dítěte je Prosecco světlem na konci tunelu. Tunelu, jenž prochází obdobím všech těch příšerných dětských nemocí, z nichž některé jsou tak děsivé, že ani nemají jméno, jen pořadové číslo. Jestli už jste u šesté, věřte, že máte skoro vyhráno. Nekoupit na další den láhev červeného bylo tak těžké.

TIP: Dnes už existují zajímavá nízkosacharidová vína vhodná pro keto dietu, například od značky KetoMix.

První den s ketózou

Pocity bych shrnula jako nedočkavost, napětí a vzrušení. Začínám novou kapitolu svého (brzy už štíhlého) života. Mám dojem, že tentokrát to půjde. Chutě porazím a ty případné nepříjemné příznaky ketózy jsou – podle všech mnou nastudovaných zdrojů – dočasné. Proč tedy nevydržet, když to jednou skončí? K snídani si dám míchaná vajíčka na másle s plátkem opečené slaniny. Bez toastu se obejdu. Jestli je tohle dieta – jen tak dál ketózo!

Ps. kamarádka, která – kdyby se za zkušenosti s dietami dávaly akademické tituly – by dávno slavila profesuru, mě jemně upozornila, abych si do poznámek svého keto deníku dávala i nějaký srovnávací údaj, třeba to, jak bych se na základě momentálních pocitů vyrovnávala s nějakou rodinnou nepříjemností, ba katastrofou.

Takže chvilku popřemýšlím a pak píšu: Kdyby za mnou moje sedmnáctiletá dcera přišla s tím, že je těhotná, přerazila bych ji.

Den druhý

Vstávám s poněkud menším nadšením, i když se teda za včerejšek musím pochválit. Ketóza asi klepe na dveře, protože mi ubyla energie, o své právo na existenci se hlásí migréna, ale beru to hrdinně. Říkám si, že jsem přece nečekala bezproblémový průběh a loučení s kily prostě vyžaduje určité oběti. Pečlivě pročtu příbalový leták brufenu, abych si byla jistá, že tam opravdu nečíhají sacharidy. Zapiju prášek sklenicí vody, posnídám vejce natvrdo s avokádovým dipem a myšlenku na opečený toast snadno zapudím. Hlavně, aby přestala ta bolest hlavy.

Během dne mi není nic moc, ale snažím se tvářit, že je „všechno v naprosté pohodě“. A ono by i bylo, kdybych si mohla ukousnout špičku rohlíku… Ježíš, na co to myslím, jestli má ketóza fungovat, dost možná nemůžu na sacharidy ani myslet! Vítejte ketony a šup do práce!

Ps. Kdyby za mnou moje sedmnáctiletá dcera přišla s tím, že je těhotná a otec dítěte byl známost na jednu noc, pokusil by se o mě infarkt, ale pak bych unaveně pronesla: Je to tvůj život.

Den třetí

Vstávám…pardon, ráda bych vstala. Ale ono to prostě nejde. Nemám vůbec sílu. Motá se mi hlava, žaludek pluje na rozbouřeném oceánu. Ano, čekala jsem problémy, ale nečekala jsem, že mě to naprosto sejme. Můj stav připomíná kocovinu, kterou jsem měla po maturitním večírku, litru vína a třech panácích. Tenkrát mi pomohla kola a šunkový chlebíček. Opravdu do sebe dostanu omeletu nebo čokoládový keto-koktejl?

Za suchej rohlík bych dala ledvinu. A vůbec se nesnažím tu myšlenku zahnat. Jestli takhle vypadá ketóza a cesta ke konfekční velikosti 36, možná zaparkuju na dvaačtyřicítce, aspoň mi to bude ladit s věkem.

Ps. Kdyby za mnou moje sedmnáctiletá dcera přišla s tím, že je těhotná a otec dítěte za týden nastupuje na dva roky do výkonu trestu, bylo by mi to úplně jedno. Teda… pokud by mi nastávající zeť přinesl křupavou francouzskou bagetu, přivítala bych ho do rodiny.

Den čtvrtý

Včera večer jsem neusnula, já jsem v tý posteli prostě a jednoduše odumřela. Takže je pro mě překvapením, že se vůbec budím. Navíc překvapivě čilá. Pokud si pod pojmem „čilá“ představujete schopnost vstát z postele, aniž by se vám vzápětí před očima všechno rozhoupalo. Je mi líp, mozek se zdá být opět přepnutý do režimu „ON“ a moc doufám, že i spalování tuků jede na plné obrátky. Žaludek ochotně přijímá míchaná vajíčka a já už ani nevím, jak chutná toast.

Během dne překvapuju sama sebe, nemám pocit, že jsou kolem mě samý neschopný idioti a je moje nálada neosciluje mezi bezbřehou sebelítostí a neřízenou chutí sprovodit ze světa kolegyni u protějšího stolu, která si z obědové pauzy přinesla dva indiánky. V duchu si slibuju, že jestli mi jednoho nabídne, slušně poděkuju a odmítnu, i když v tu chvíli někde uvnitř mě vyschne poslední kapka naděje na setkání s jednoduchými cukry.

Ps. Kdyby za mnou moje sedmnáctiletá dcera přišla s tím, že je těhotná, třikrát bych se zhluboka nadechla, zeptala se, kdo je otec a jaké mají plány do budoucna. Kdyby v tom nefigurovalo vězení, bylo by to fajn.

Den páty

Problém zvaný keto horečka je podle všeho zdárně za mnou. Zkušenost to ale byla víc než nepříjemná. Zato dnes se cítím taková nějaká lehčí, plná energie, nedělá mi problém myslet a soustředit se. Budu muset ale trochu rozšít jídelníček, ten začátek byl přece jenom trochu jednotvárný. Asi vyzkouším i takové ty keto-potraviny. Nedělám si iluze, že keto-chleba bude připomínat tu jedinečnou kváskovou pochoutku, co peče moje sousedka, ale zase po pár dnech sacharidového embarga nemám tu laťku nastavenou moc vysoko.

Ps. Kdyby za mnou moje sedmnáctiletá dcera přišla s tím, že je těhotná, přemýšlela bych, jestli ukázkově zhubnu do její svatby.

Den šestý

Jsem v pokušení se zvážit. Slíbila jsem si ale, že to udělám až sedmý den. Jak to tak se mnou šije, sedám k počítači a přemýšlím, jestli bych si neměla objednat krabičkovou keto dietu. Připadám si jako ostřílený keto-mazák, kterého už z téhle cesty nic nesvede. Pohled na hodiny mě přesvědčí, že musím vyrazit do práce, jinak ty krabičky nebudu mít z čeho platit. A v kanceláři právě šéfová rozdělává krabici s naprosto dokonalými, zcela čerstvými chlebíčky.

Má narozeniny a nemá nadváhu. Můj vnitřní keto-mazák se mění v chudáčka zmítaného chutí na sacharidy. Jsem na pokraji podlehnutí, když v tom přijde otázka: „Ještě držíš tu dietu?“ Kývnu, kdybych měla promluvit, docela určitě bych ze sebe to „ano“ nedostala. Nejspíš jsem i na prázdno polkla, snad si toho nikdo nevšiml. Měla bych mít radost z vítězství sama nad sebou, ale nejradši bych šla brečet na záchod a pak do kantýny pro patnáct deka vlašáku a dva rohlíky. Vyhráno evidentně nemám.

Ps. Kdyby za mnou moje sedmnáctiletá dcera přišla s tím, že je těhotná, pomyslela bych si – ještě, že jsem neobjednala ty keto krabičky, teď budeme potřebovat každou korunu.

Den sedmý

Dnes je den „dé“, alias důkaz místo slibů nebo mnohem prozaičtěji – dupnu na váhu. Tři kila dole! Jupííí!! A ne, nejsem tak pitomá, abych si myslela, že jsem přišla o tři kila tuku. Je mi jasné, že počáteční úbytek je tvořený i vodou zadržovanou v těle. Číslo na displeji mě každopádně potěšilo. Navíc se cítím překvapivě dobře na to, jak málo jím sacharidů. Vyjádřeno v procentech makroživin, vypadá můj jídelníček už týden takto:

 • Bílkoviny: 15-20 %
 • Tuky: 70-75 %
 • Sacharidy: 5-10 %

V praxi to znamená, že v hypermarketu se oddělení pečiva vyhýbám velkým obloukem. Co kdyby mi skočila do vozíku čerstvá houska? Bojím se, že bych ji vdechla přímo na prodejní ploše. Držím se, ale nezastírám, že je to hodně náročné na sebekontrolu. Dobré znamení je, že nemám hlad. I když chutě jsou obrovské pokušení. Slíbila jsem si na začátku, že pokořím hranici deseti shozených kil. Takže pokračuju!

Ps. Kdyby za mnou moje sedmnáctiletá dcera přišla s tím, že je těhotná, nadechla bych se z plných plic, abych jí udělala přednášku o zkaženém životě. Pak by mi došlo, že jsem na dobré cestě být šmrncovní babička.

Jak to všechno dopadlo?

Hranici deseti shozených kil jsem zdolala v den padesátý šestý. To už jsem se od čisté ketózy trochu odklonila, přešla na low carb a přelstila svoje chutě cyklováním sacharidů. Takže dneska:

 • Mám víc životní energie (no dobře, není to tak každý den, ale po většinu času ano);
 • Po obědě mi mozek nevypoví službu, zbavila jsem se těch šílených energetických výpadků v průběhu časného odpoledne;
 • Prakticky nepoužívám umělá sladidla, vůbec jsme si nesedli. Občas mi poslouží stévie, ale celkově jsem sladké chuti docela odvykla;
 • Naučila jsem se být v kuchyni kreativní, googlit recepty a hledat inspiraci na nejrůznějších fórech plných stejně praštěných lidí, btw je nás fakt hodně, možná bysme měli založit politickou stranu, už vidím ten billboard – DEJTE SVŮJ HLAS KETO STRAVĚ STRANĚ;
 • Jsem na sebe pyšná, že jsem to zvládla, ale upřímně – kdybych měla reálnou představu, do čeho jdu, tak… No ale to je stejná záležitost jako třeba s porodem;
 • A mimochodem když jsme u těch porodů… dceři mojí kolegyně z práce je sedmatřicet, donedávna dělala kariéru, teď chce dítě a ono to nejde. Jsem v pokušení schovat svojí sedmnáctileté dceři antikoncepční pilulky.

Ketóza v otázkách a odpovědích

Co je to ketóza?

Jedná se o stav, kdy metabolismus jako zdroj energie nevyužívá glukózu, ale ketony, tzn. látky vznikající z tuků, aby mohly být k produkci energie využity tukové rezervy.

Jak zjistím, že jsem v ketóze?

Napoví vám řada příznaků, například:

 • Zápach z úst – zvýšená hladina ketonů v těle souvisí s nárůstem hladiny acetonu, ten se z organismu dostává prostřednictvím moči a dechu, jeho zápach je opravdu charakteristický;
 • Pokles chuti k jídlu;
 • Keto horečka – ta v sobě skrývá celou škálu nepříjemných symptomů od únavy, nevolností, bolestí hlavy, nespavosti a poruch koncentrace, jakmile se tělo na ketózu adaptuje, příznaky vymizí;
 • Můžete ale využít i speciální keto testy pro domácí použití, jde o diagnostické proužky, které detekují ketony v moči, zakoupíte je v lékárnách.
Jak dlouho může být člověk v ketóze?

Na tuhle otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Každý člověk snáší ketózu jinak. Kdo je zdravý a v dobré formě, může být v ketóze bez problémů i několik měsíců. Nezřídka kdy ale začnete pociťovat nejrůznější potíže už po několika málo týdnech. Odborníci obvykle doporučují (pokud nemáte zdravotní problémy) držet nízký příjem sacharidů maximálně půl roku a pak postupně dávky zvyšovat.

Za jak dlouho se dostane tělo do ketózy?

Někomu postačí třeba i dvacet hodin, obvykle to ale trvá dva až čtyři dny. Roli sehraje množství svalové hmoty, dosavadní stravovací režim, fyzická aktivita atd.

Jak se dostat do ketózy?

Musíte výrazně omezit příjem sacharidů. Tělo vyčerpá uložené zásoby a jakmile nemá k dispozici glukózu, začne produkovat ketony, aby zajistilo potřebné množství energie. Produkce ketonů a jejich využívání coby zdroje energie znamenají, že jste ve stavu ketózy.

Je ketóza nebezpečná?

Pro zdravého člověka obvykle ne. Vždy je ale dobré vše konzultovat s lékařem. V případě lidí, kteří se léčí s nějakou chronickou chorobou, je dohled lékaře zcela nezbytný. Riziková je ketóza pro diabetiky. Současně může být zvýšená konzumace tuků (zejména nasycených) nepříznivá z hlediska rozvoje kardiovaskulárních onemocnění. Jako dlouhodobý stravovací režim není striktní keto dieta příliš zdravá, protože omezuje konzumaci ovoce, zeleniny, obilovin atd.

Co jíst, aby došlo ke ketóze?

Správně by otázka měla znít – co nejíst? Musíte totiž omezit příjem sacharidů, a to velmi významně. Obecně platí, že by denní dávka neměla překročit 50 g, někteří lidé ale musí snížit konzumaci sacharidů až ke 20 gramům, aby se dostali do stavu ketózy. Z hlediska poměru makroživin to pak znamená, že konzumujete 70-80 % kalorií ve formě tuků, 10-20 % bílkovin a 5-10 % sacharidů.

TIP: Máme pro vás 5 tipů na nejlepší keto snídaně.

Jaký je efekt ketózy na hubnutí?

Výrazný, pokud dodržíte pravidlo kalorického deficitu. Jestliže výdej energie převyšuje její příjem a současně jste ve stavu ketózy, tzn. tělo využívá jako zdroj energie uložené tuky, váha se snižuje a tukové polštáře mizí.