Přeskočit na obsah

Nejlepší kurkuma: Užívání, rizika a účinky na zdraví

Kurkuma (Curcuma longa) není pouze obyčejné koření, které skvěle obohacuje mnoho pokrmů svou jedinečnou chutí, ale je také důležitou součástí tradiční čínské a ajurvédské medicíny (tradiční systém léčby pocházející z Indie). V obou těchto tradičních medicínských systémech je kurkuma ceněna pro své potenciální léčivé vlastnosti. V tomto článku se dozvíte, co je to kurkuma, jaké má účinky, jak ji používat a také, která kurkuma je nejlepší.

Blendea Kurkuma + Piperin BIO Organic

Nejlepší kurkuma

Kurkuma od značky Blendea kombinuje sílu přírody s vědeckým poznáním. V jednom balení naleznete 90 kapslí plných čisté BIO kurkumy obohacené o extrakt z černého pepře.

Co je kurkuma?

Kurkuma, které se také přezdívá indický šafrán, se mele ze sušených oddenků rostliny kurkumovníku. Toto koření žluté barvy, které se nazývá kurkumin, pochází původem z jižní a východní Asie a hojně se využívá i v potravinářství. Oblibu u konzumentů si získává pro svoji typickou ostrou a štiplavou chuť. Kurkuma je také nezbytnou součástí kari koření, které se používá především v indické a thajské kuchyni. Kurkuma obsahuje dlouhou řadu vitamínů (B6, C, E, K), minerálů (železo, hořčík, draslík, zinek, mangan, fosfor), proteinů a vlákniny.

Zajímavostí je, že u nás se kurkumovník pěstuje jako pokojová rostlina a její nádherné květy si získaly oblibu u nevěst, a tak se hojně využívají ke zhotovování svatebních kytic a svatebních květinových dekorací. Podle dochovaných údajů se kurkuma užívá již více než 10.000 let a v Indii se více než 6.000 let využívá při náboženských obřadech.

Účinky kurkumy na zdraví

Kurkuma, potažmo barvivo samotné kurkumin nabízí dlouhou řadu potenciálně prospěšných účinků na zdraví. V první řadě je kurkumin ceněn pro své antioxidační vlastnosti, kdy potlačuje volné radikály a pomáhá chránit buňky proti oxidativnímu stresu [1] [2]. Pokud se o antioxidantech chcete dozvědět více, přečtěte si článek nejlepší antioxidanty.

Dále pomáhá udržovat normální stav kloubů, jelikož pozitivně ovlivňuje pevnost a pohyblivost tkání či chrupavek. Může pomoci v prevenci a léčbě některých neurodegenerativních onemocnění jako Alzheimerova choroba [4] [5]. Kurkumin je protizánětlivý [3] a má pozitivní účinky na nervový, kardiovaskulární i imunitní systém [6] [7].

Některé výzkumy dokonce naznačují, že může mít potenciál v boji proti některým typům rakoviny [8] [9] [10].

Jak používat kurkumu?

Co se týče používání kurkumy v kuchyni, využívá se v čerstvé i sušené podobě. Kari koření s obsahem kurkumy se nejčastěji přidává na ochucení masa. Zajímavou chuť dodá i rybám, tofu, polévkám, omáčkám a zelenině.

Co se týče používání kurkumy v léčitelství, dá se využít i k přípravě tzv. zlatého mléka. Do ohřátého mléka stačí přidat právě kari koření, kardamon, chilli a zázvor. Chuť tohoto nápoje je velmi intenzivní, ale působí blahodárně na zdravý spánek a prohřívá tělo zevnitř. Dále je možné kurkumu společně s medem přidávat i do čaje. Mimo to, je možné čistou kurkumu užívat i v nejrůznějších doplňcích stravy.

Možná rizika a vedlejší účinky

A jak je to s možnými riziky a vedlejšími účinky při užívání kurkumy? I když je kurkuma obecně považována za bezpečnou, její užívání může způsobit alergickou reakci. Neměla by být užívána dlouhodobě ani v nadměrném množství.

Ve vysokých dávkách a při dlouhodobějším užívání může totiž způsobit svědění kůže nebo její zarudnutí, nevolnosti, průjem nebo dokonce i otravu jater. U citlivějších jedinců může způsobit bolesti hlavy. Představuje i riziko pro vznik vředů a při aplikaci na kůži může hrozit podráždění. Na pozoru by se měli mít i lidé užívající léky na srážlivost krve, cukrovku nebo léky užívané při onemocnění žlučových cest. Ti by se raději stejně jako těhotné či kojící ženy, měli ohledně užívání poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Nejlepší kurkuma 

1

Blendea Kurkuma + Piperin BIO Organic

Blendea Kurkuma + Piperin BIO Organic

nEJLEPŠÍ KURKUMA

Kurkuma od značky Blendea kombinuje sílu přírody s vědeckým poznáním. V jednom balení naleznete 90 kapslí plných čisté BIO kurkumy obohacené o extrakt z černého pepře.
299 Kč

Hned na úvod si představíme výrobek, který nabízí skvělou kvalitu za rozumnou cenu. Každá rostlinná kapsle nabízí 500 mg BIO kurkumy a 5 mg piperinu, což je extrakt z černého pepře, který zlepšuje stravitelnost kurkuminu. Výrobek neobsahuje žádné barviva, konzervanty, sóju ani lepek a je vhodný pro vegany i většinu alergiků. Výrobce doporučuje užívat jednu až dvě kapsle denně. Jedno balení vám tak může vystačit i na 3 měsíce.

Výrobce:

Česká značka Blendea věří, že vše potřebné k dobrému zdraví nám nadělila sama příroda. Vyrábí proto 100% přírodní produkty bez konzervačních látek a rafinovaného cukru. Ve směsích spojuje kvalitní ingredience od ověřených farmářů, kteří pěstují bez herbicidů, pesticidů či genetické modifikace.

Výhody
 • Kvalitní výrobce
 • Čisté složení
 • Přijatelná cena
 • Snadné dávkování
2

ADVANCE Kurkumin

2. mÍSTO

Kurkumin značky Advance obsahuje 400 mg vysoce koncentrovaného extraktu z kurkumy s obsahem 95% kurkuminoidů.
435 Kč

Jestliže hledáte opravdu silný přípravek, měli byste zbystřit. Kurkumin ADVANCE totiž obsahuje 400 mg vysoce koncentrovaného extraktu z kurkumy s obsahem 95% kurkuminoidů. Dle slov výrobce se tak jedná o jeden z nejsilnějších kurkuminu na českém trhu. Stejně jako u předchozího produktu je i zde přidáno 5 mg piperinu pro lepší vstřebatelnost a dodatečné benefity pro tělo. To vše bez laktózy, lepku a mléčné bílkoviny. V jednom balení se nachází 60 kapslí. Denně stačí užít jednu až dvě tobolky.

Výrobce:

ADVANCE nutraceutics je český výrobce přírodních přípravků pro podporu zdraví. Na trhu působí již pěkných 11 let a netají se tím, že vyrábí ty nejkvalitnější doplňky na trhu. Kromě ČR jsou jejich produkty aktuálně dostupné také v mnoha zahraničních zemích, jako je Slovensko, Maďarsko, Itálie, Slovinsko a Rumunsko.

Výhody
 • Kvalitní výrobce
 • Silné složení
 • Snadné dávkování
3

Life Extension Super Bio-Curcumin® Turmeric Extract

Life Extension Super Bio-Curcumin® Turmeric Extract - 60 kapslí

3. mÍSTO

Super Bio-Curcumin® Turmeric Extract od značky Life Extension přináší nejlepší formu kurkuminu. Ta nabízí až 7 krát lepší vstřebatelnost.
819 Kč

Extrakt z kurkumy prospívá téměř každému orgánu v těle, zejména mozku, srdci a imunitnímu systému. Pokud má kurkumin tělu přinést maximální zdravotní výhody, je potřeba dbát na kvalitu a co nejlepší vstřebatelnost. Life Extension proto nabízí silný kurkuminový vzorec BCM-95 Bio-Curcumin. Ten by měl podle dostupných informací nabízet oproti „běžným doplňkům“ až 7krát lepší vstřebatelnost. V krvi následně zůstává téměř dvakrát tak dlouho.

Výrobek je vhodný pro vegetariány a neobsahuje lepek, cukr ani palmový olej. V balení se nachází 60 kapslí, přičemž každá nabízí 400 mg BIO kurkumy. Doporučené dávkování vychází na 1 kapsli denně s jídlem nebo podle doporučení lékaře. Nevýhodou je rozhodně cena, která je však u této značky obecně vyšší.

Výrobce:

Life Extension je americká prémiová značka doplňků stravy, která na trhu působí více než 40 let. Známá je především tím, že vyrábí doplňky stravy té nejvyšší kvality. Právě jejich vysoké standardy kontroly kvality jim vynesly registraci GMP (Good Manufacturing Practice) od NSF International. Momentálně tato značka nabízí více než 500 různých produktů, od vitamínů a minerálů až po specifické produkty, které řeší různé zdravotní potíže. V České republice tuto značku hodně proslavil trenér a výživový poradce Robert Humpál známý také jako supertrenér.

Výhody
 • Kvalitní výrobce
 • BCM-95 Bio-Curcumin
 • Snadné dávkování
Nevýhody
 • Cena
4

Blendea Kurkuma + černý pepř (olejové kapky)

4. mÍSTO

Funkční olejové kapky s výtažkem z kurkumy a černého pepře pro ještě lepší vstřebávání kurkuminu. Bez použití alkoholu.
399 Kč

V případě, že neradi užíváte kapsle, je tento produkt s kurkumou a piperinem pro lepší vstřebatelnost stvořen přímo pro vás. Olejové kapky lze totiž jednoduše nakapat pod jazyk, oblíbeného nápoje či pokrmu. Při výrobě je použitá unikátní technologie extrakce, při které nedochází k degradaci účinných látek.

Jako nosné medium byl použit kokosový MCT olej, jenž by měl zajistit skvělou stabilitu i vstřebatelnost všech aktivních látek. Kapky tedy neobsahují žádný alkohol a bez výčitek je můžete užívat kdykoliv během dne. Doporučená dávka vychází na 10 kapek denně, ideálně v kombinaci s jídlem.

Výrobce:

Česká značka Blendea věří, že vše potřebné k dobrému zdraví nám nadělila sama příroda. Vyrábí proto 100% přírodní produkty bez konzervačních látek a rafinovaného cukru. Ve směsích spojuje kvalitní ingredience od ověřených farmářů, kteří pěstují bez herbicidů, pesticidů či genetické modifikace.

5

MycoMedica Curcumin v optimální koncentraci

MycoMedica Curcumin v optimální koncentraci

5. mÍSTO

Curcumin od značky MycoMedica obsahuje kromě kurkumy také piperin a quercetin. Tato kombinace by měla mnohonásobně zvýšit celkovou vstřebatelnost. V balení se ukrývá 120 kapslí.
550 Kč
Výhody
 • Kvalitní výrobce
 • Skvělá vstřebatelnost
 • Testováno v německé nezávislé laboratoři Agrolab
6

BrainMax Pure Kurkuma BIO prášek

BrainMax Pure Kurkuma BIO prášek

6. mÍSTO

BrainMax Pure kurkuma nabízí RAW a BIO kvalitu bez obsahu škodlivých látek. Můžete ji jednoduše přidat do každého jídla od polévek až po rýži.
219 Kč
Výhody
 • Lze přidat do jídla
 • RAW a BIO kvalita
 • Intenzivní vůně i chuť

Závěr

Kurkuma je ceněna nejen v kuchyni pro svou osobitou chuť, ale i v tradiční čínské a ajurvédské medicíně. Má antioxidační, protizánětlivé účinky a může přispívat k lepšímu zdraví kloubů či nervového a imunitního systému. Přestože je obecně považovaná za bezpečnou, může v nadměrných dávkách způsobovat určité vedlejší účinky a měla by tak být užívána s opatrností.

Mezi nejlepší doplňky stravy s kurkumou patří například Blendea Kurkuma, ADVANCE Kurkumin nebo MycoMedica Curcumin.