Přeskočit na obsah

Nejlepší draslík: Proč ho užívat a jaké jsou jeho funkce?

Víte, že draslík je jedním z nejdůležitějších minerálů v lidském těle? Zastává tedy důležitou roli v celé řadě procesů. Jeho nedostatek tak může mít na svědomí celou řadu zdravotních problémů. Zejména sportovci či lidé s nekvalitní stravou jsou ohroženi jeho nedostatkem.

V tomto článku vám poradíme jaké suplementy s draslíkem jsou pro vás ty nejlepší, proč ho vlastně užívat, jaké jsou jeho funkce v těle, projevy nadbytku či nedostatku a v neposlední řadě si také ukážeme potraviny bohaté na draslík.

Pět nejlepších draslíků

BrainMax Draslík Magnesium

Nejlepší draslík - BrainMax Draslík Magnesium

1. mÍSTO

Draslík Magnesium od značky BrainMax
nabízí 200 rostlinných kapslí. V každé pak 100 mg elementárního draslíku ve formě citrátu a 60 mg hořčíku.
449 Kč

Velkou výhodou tohoto produktu je, že nabízí 100 mg elementárního draslíku ve formě citrátu a 60 mg elementárního hořčíku ve formě malátu. Hlavní benefit tedy spočívá v tom, že tyto minerály působní synergicky. Složení má navíc energizující účinek, jelikož se zúčastňuje procesu produkce buněčné energie ATP. Z každé kapsle tedy získáte pouze to, za co platíte, tedy draslík a hořčík v nejlépe využitelné formě na trhu. To vše bez obsahu aditiv a balastních látek.

Jediné mínus nastává v případě, že již magnesium získáváte z jiných zdrojů. V tom případě může být lepší investovat do suplementu čistě na bázi draslíku. No a co se týče dávkování tak stačí užít jednu až dvě tablety denně například ráno, případně kdykoliv po náročném tréninku či zvýšené konzumaci alkoholu.

Výrobce:

Značka BrainMax pochází z České republiky a na trhu působí od roku 2015. Jejich specializací jsou špičkové doplňky stravy, CBD produkty a BIO potraviny s vysokou kvalitou a pozitivním vlivem na zdraví. Důraz kladou na kvalitu použitých surovin a vědecký přístup při vývoji svých produktů.

Výhody
 • Organická forma draslíku i hořčíku
 • Energizujicí účinek
 • Snadné dávkování
 • Vhodný pro vegany

NOW Potassium Citrate Pure powder

Nejlepší draslík - NOW Potassium Citrate

2. mÍSTO

Potassium Citrate Pure Powder od značky NOW nabízí skvělou cenu i složení. Forma citrátu je v organismu dobře vstřebatelná.
299 Kč

Za parádní cenu získáte kvalitní draslík ve formě citrátu. Jednou z největších výhod tohoto produktu je jeho forma – jedná se totiž o prášek. To nabízí hned několik výhod, jako je nižší cena nebo čisté složení bez zbytečných aditiv. Navíc je jednodušší přijmout v jedné dávce více účinné látky. V jedné dávce se můžete těšit na 1 400 mg citrátu draselného z toho 448 mg elementárního draslíku. Balení dle doporučeného dávkování vydrží přibližně 240 dní, což je asi 8 měsíců. V našem srovnání nejlepších draslíků tedy rozhodně Potassium Citrate nesmí chybět.

Výrobce:

Firma NOW Foods byla založena v roce 1968 s cílem, aby zdraví nebylo vyhrazeno pouze pro nejbohatší vrstvy společnosti. Během uplynulých čtyř desetiletí se zaměřila na poskytování produktů nejvyšší kvality dostupných pro všechny. Dnes patří mezi nejprodávanější značky v oblasti zdravé výživy, je držitelem několika ocenění výrobce roku, respektovaným zastáncem přírodních produktů, průkopníkem v oboru nutriční vědy a vývoje různých doplňků výživy.

Výhody
 • Nízká cena
 • Kvalitní složení
 • Forma prášku
 • Vysoká dávka účinné látky
Nevýhody
 • Jelikož se jedná o prášek, někomu nemusí vyhovovat chuť

MyoTec Potassium Citrate

Draslík - Potassium Citrate

3. mÍSTO

Potassium Citrate od značky MyoTec nabízí 716 mg elementárního draslíku v jedné dávce. Navíc je bez pojiv a lepidel.
258 Kč

Pokud hledáte kvalitní draslík Potassium Citrate může být vhodnou volbou. Stejně jako v případě předchozího produktu se jedná o draslík ve formě prášku. To znamená, že je bez zbytečných aditiv a nabízí velmi dobrou vstřebatelnost. Někoho určitě potěší fakt, že je vhodný i pro vegany. V jedné dávce se ukrývá opravdu bohaté množství elementárního draslíku. Při doporučeném dávkování vám balení vydrží na pěkných 5 měsíců.

Výrobce:

Projekt MyoTec se zrodil v roce 2011, jako odpověď na aktuální trendy a požadavky v oblasti zdravého životního stylu. Tato česká značka představuje revoluci v oblasti sportovní výživy s tím, že produkty jsou vytvořeny z prvotřídních a čistých surovin bez použití umělých sladidel. Navíc co nejvíce minimalizuje přítomnost nežádoucích aditiv. To vše vytváří jistotu, že víte přesně, co přijímáte do svého těla, což je zcela klíčové pro optimální fyzický výkon a udržení zdraví.

Výhody
 • Dobrý poměr mezi cenou a kvalitou
 • Draslík ve formě citrátu draselného
 • Čistota produktu
 • Dobrá vstřebatelnost i využitelnost
 • Vysoký obsah účinné látky
Nevýhody
 • Bez hořčíku

Swanson Potassium Citrate

Draslík - Swanson Potassium Citrate

4. mÍSTO

Potassium Citrate od značky Swanson nabízí 99 mg elementárního draslíku ve formě citrátu draselného. Pro podporu kardiovaskulárního zdraví či produkci energie.
139 Kč

Na první pohled se může zdát, že oproti jiným výrobkům obsahuje méně draslíku. To je sice pravda, avšak to nemusí být nutně nevýhoda. Je důležité mít na paměti, že draslík by měl být konzumován s rozvahou – větší množství nemusí nutně znamenat lepší efekt. Co ztrácí v obsahu účinné látky, kompenzuje svou velmi atraktivní cenou.

Za přibližně 139 Kč dostanete dobře vstřebatelnou formu citrátu draselného. Ta se běžně využívá k podpoře kardiovaskulárního zdraví a k produkci energie. To vše navíc bez potenciálně škodlivých látek. Každé balení obsahuje 120 kapslí a při dodržování doporučeného dávkování (jedna kapsle denně) vydrží balení na čtyři měsíce.

Výrobce:

Společnost Swanson na trh uvedl Leland Swanson v USA již v roce 1969. Za tu dobu si vybudovala silnou pozici a stala se vysoce ceněnou značkou mezi širokou škálou spotřebitelů. Všechny produkty této značky mají prestižní certifikát GMP (Good Manufacturing Practice). Vše by tak mělo být vyráběno podle nejvyšších kvalitativních a ekologických standardů. Navíc za relativně příznivé ceny a to jistě uvítá každý zákazník.

Výhody
 • Nízká cena
 • Bez potenciálně škodlivých látek
 • Balení vydrží asi na 4 měsíce
 • Kapsle se snadno dávkují
Nevýhody
 • Nižší obsah účinné látky – což pro někoho může být naopak výhodou

Viridian Potassium Magnesium Citrate

Viridian Potassium Magnesium Citrate

5. mÍSTO

Potassium Magnesium Citrate od značky Viridian je zde pro náročnější jedince. Obsahuje dva minerály v biologicky dobře využitelné formě.
439 Kč

Pokud vám nevadí mírně vyšší cena, může být tento produkt přesně pro vás. Začneme složením, které je takřka prvotřídní. Svou čistotou a složením totiž splňuje parametry kategorie čistoty Kosher. Ve zkratce to znamená, že všechny složky pocházejí z absolutně čistých zdrojů. Kapsle jsou rostlinného původu, takže jsou vhodné i pro vegany. Těšit se můžete na 99 mg draslíku ve formě citrátu draselného a 50 mg hořčíku ve formě citrátu hořečnatého. Citrát patří mezi biologicky nejlépe využitelné formy hořčíku na trhu. Mimo to každá kapsle obsahuje i 30 mg vojtěšky, 10 mg spiruliny a 10 mg borůvky.

Výrobce:

Britská společnost Viridian Nutrition se specializuje na výrobu etických vitaminů. Všechny výrobky této firmy jsou 100% bioaktivní a neobsahují geneticky modifikované látky. Navíc jsou uchovávány v kapslích rostlinného původu bez jakýchkoliv přídavných látek. Společnost klade důraz na čistotu svých výrobků, šetrnost k životnímu prostředí a podporu charitativních projektů.

Výhody
 • Bez škodlivých aditiv a alergenů
 • Výborná vstřebatelnost
 • Kombinace citrátu draselného a citrátu hořečnatého
 • Pro vegany
Nevýhody
 • Vyšší cena

Co je draslík a proč je důležitý?

Draslík, i přesto, že je v těle hojně zastoupen, je poměrně podceňovaný a přitom by bez něj náš organismus nemohl vůbec fungovat. Věděli jste, že je dokonce třetím nejvíce zastoupeným minerálem v lidském těle? Jeho velká většina, a to hned 98 %, se nachází v buňkách – konkrétně 80% draslíku se nachází ve svalech a 20 % v kostech, játrech a červených krvinkách.

Draslík patří mezi minerály, které jsou pro naše zdraví velmi důležité a to hned z několika důvodů. Především je klíčový pro správnou funkci buněk a tkání v našem těle. Ledviny se starají o to, aby byla zajištěna správná hladina draslíku.

Funkce draslíku v lidském těle

Draslík je jedním z nejdůležitějších minerálů v našem těle vůbec. Má hned několik důležitých funkcí. Jednou z funkcí draslíku v lidském těle je zajištění stability vnitřního prostředí, což je nezbytné pro správný průběh funkcí v organismu. Zároveň je důležitou složkou pro perfektní fungování nervového a svalového systému. Mimo to hraje draslík podstatnou roli v udržování správné činnosti srdce a normálního tlaku krve.

Zároveň také draslík pomáhá vyrovnávat účinky nadměrného příjmu sodíku. Podílí se na rovnováze elektrolytů a tím tak udržuje optimální množství vody uvnitř buněk. Dostatečná koncentrace draslíku a optimálního množství vody jsou společně velmi důležité pro celkové zdraví buněk a zajištění optimálního přenosu nervových impulsů.

Ideální hladina draslíku v organismu přímo souvisí nejen s kardiovaskulárním zdravím, ale také se zdravím kostí, svalů, zubů, ledvin a s inzulinovou senzitivitou. Zvýšené dávky draslíku pomáhají předcházet tvorbě ledvinových kamenů a v kombinaci s hořčíkem chrání ledviny před poškozením, záněty i jejich selháním.

Jak se projevuje nedostatek draslíku?

K úbytku draslíku v těle dochází například v důsledku zvracení nebo průjmu. Nedostatek draslíku hrozí ovšem i osobám, které pravidelně absolvují náročné fyzické tréninky či osobám držícím nízkokalorickou dietu. Tento úbytek může člověka ohrozit i na životě. Optimální příjem draslíku za den se pohybuje mezi 3 500 až 4 700 mg.

Udržovat dostatečnou hladinu draslíku v těle je velmi důležité. Nedostatek tohoto minerálu totiž může způsobovat nejrůznější obtíže.

 • Bolesti hlavy
 • Chronická únava
 • Špatné zažívání
 • Oslabený imunitní systém
 • Zhoršení kvality spánku
 • Špatná koncentrace a paměť
 • Nízká hustota kostí
 • Zvýšené riziko cukrovky
 • Úbytek svalů
 • Srdeční arytmie
 • Vysoký krevní tlak
 • Nesprávná hladina pH v těle

Nadbytek draslíku

Stejně jako na nedostatek draslíku, je potřeba si dát pozor i na jeho nadbytek. Stavu, kdy dochází ke zvýšení hladiny draslíku v krvi, se říká hyperkalemie. Mezi její projevy obecně patří nepravidelný srdeční rytmus, brnění v končetinách, pocity slabosti, případně zvracení a průjem. Jedná se však o poměrně vzácný jev. Zdravý organismus má totiž vlastní regulační mechanismy, aby v tomto ohledu udržel určitou rovnováhu. Příčiny nadbytku tohoto minerálu jsou pestré a jejich určení či odstranění patří do rukou lékaře.

Draslík v potravinách

Zajímá vás v jakých potravinách se nachází draslík? Dobrou zprávou je, že je k nalezení v opravdu široké škále potravin. Jako první určitě každého napadne banán, který obsahuje cca 400 miligramů draslíku. Mezi další skvělé zdroje patří brambory, špenát, mangold, fazole, čočka, cizrna, pšeničné otruby, mandle, slunečnicová semínka, brokolice, avokádo, černý čaj, káva, kokosová voda nebo maso.

Pestrá strava by tedy měla být schopna zajistit dostatečný příjem draslíku na každý den. Byť je draslík biologicky dobře dostupný, je snadné ho zničit tepelnou úpravou. Z toho důvodu může být lepší konzumovat převážně čerstvé potraviny.