
Tuk na břiše vám nejenom brání dopnout oblíbené džíny, ale představuje i zdravotní rizika. Co a jak můžete udělat, abyste se pneumatiky kolem pasu zbavili ne na pár týdnů, ale jednou pro vždy?
Dá se zhubnout jenom břicho?
Nic takového naše tělo neumí. Když spaluje tuky, tak plošně. Nemůžete metabolismus naprogramovat, aby využíval výhradně tukové rezervy uložené kolem pasu. Genetika samozřejmě sehraje roli v tom, že se někomu víc usazují tuky na břiše a jinému na hýždích a stehnech. Tyhle problémové partie se pak většinou hubnou nejhůř. Ovšem složitější neznamená nemožné.
Je možné dosáhnout štíhlejšího pasu už za týden?
Není to reálné a nebylo by to ani zdravé. Docela jistě jste se do stavu, v němž se právě nacházíte, nedostali za týden, tudíž nemůžete očekávat, že za tuhle dobu něco radikálně změníte. Trpělivost se v tomto směru určitě vyplatí.
Má věk vliv na to, jak rychle odbourám tuk na břiše?
Bohužel má. A ne příznivý. S věkem se metabolismus zpomaluje, dochází k hormonálním změnám a v důsledku těchto dějů organismus tuky snáze ukládá a méně ochotně spaluje. To ale neznamená, že to nejde. Když správně nastavíte jídelníček, zařadíte vhodné aktivity a dostanete se do kalorického deficitu, tuky už nezvládnou odolávat.
Proč nemít tlusté břicho?
Kromě toho, že to není zrovna estetický doplněk lidského těla, představuje nadměrné množství tuku uloženého v oblasti břicha (zejména tzv. tuk viscerální – uložený mezi orgány) značná zdravotní rizika. Když se tuku na břiše zbavíte, snížíte riziko:
- kardiovaskulárních onemocnění;
- cukrovky;
- hormonálních problémů;
- zánětlivých chorob;
- onemocnění jater;
- Alzheimerovy choroby.
Naopak se můžete těšit na to, že se vám bude lépe hýbat i dýchat, budete mít více životní energie, lepší schopnost koncentrace a méně snadno se unavíte.
Je na hubnutí břicha lepší posilovací cvičení nebo kardio?
Ideální je kombinace obojího (například ve formě HIIT tréninku). Kardio aktivity nastartují metabolismus a napomáhají spalování kalorií. Oproti tomu posilování nejenom spotřebovává energii, ale také stimuluje budování svalové hmoty, která je metabolicky aktivní a z dlouhodobého hlediska tedy umožňuje rychlejší fungování metabolismu – a to i v klidu.
Důležité je zvolit aktivitu, kterou budete zařazovat pravidelně a s radostí. [1]
Jaká dieta mi nejlépe pomůže zbavit se tuku na břiše?
Než se začnete zamýšlet nad dietou, mějte na paměti, že „postačí“ vlastně jen kalorický deficit. A toho docílíte i pomocí zdravé vyvážené stravy, nemusíte se uchylovat k drastickým dietám. Ty obvykle k dlouhodobým výsledkům nevedou a končí jo-jo efektem.
Pokud bychom měli zmínit jeden stravovací systém, který se podle odborníků osvědčil v odbourávání tuku na břiše, pak by to byl přerušovaný půst (většinou systém 16 hodin hladovka, 8 hodin jídlo). [2] [3]
Existují cílené cviky pro ploché bříško?
Z kardio aktivit pomáhá zejména běh, jízda na kole či plavání. V posilovacím tréninku zařazujte cviky aktivující svalstvo středu těla (core), například nejrůznější druhy vzporů. Teprve ve chvíli, kdy máte dostatečně zpevněný střed těla, můžete začít s cílenými cviky na břicho (zkracovačky, zdvihy nohou ve visu atd.).
Za jak dlouho uvidím výsledky, když upravím stravu a budu cvičit?
To je ovlivněno řadou faktorů (věk, pohlaví, výchozí kondice, genetika, vynaložené úsilí…). Většinou si lidé začnou po čtyřech až šesti týdnech všímat, že jim je oblečení v pase větší. Po dvou až třech měsících si vašeho štíhlejšího pasu všimne i okolí – a určitě nebude šetřit pochvalnými poznámkami.
Jsou nějaké suplementy, které pomáhají s hubnutím břicha?
Rozhodně! V tomto směru jsou účinné:
- kofein – stimuluje metabolismus;
- extrakt zeleného čaje – podporuje spalování tuků;
- proteinový prášek – tlumí pocit hladu a napomáhá budování svalů;
- omega-3 mastné kyseliny – redukují zánětlivé procesy a nepomáhají využití tuků coby zdroje energie při kalorickém deficitu. [4]
Jen od nich nečekejte zázraky. Suplementy podpoří vaši adekvátní snahu.
Kterým jídlům a potravinám se vyhnout?
Z jídelníčku se snažte vyřadit (nebo významně omezit):
- slazené nápoje;
- rafinované sacharidy (sladkosti, bílé pečivo);
- smažená pokrmy a jídla z fast foodu;
- alkohol (zejména pivo a sladké koktejly). [5]
Úprava jídelníčku je pro štíhlý pas naprosto nezbytná. Ovlivníte tím výsledky víc, než fyzickou aktivitou.
Hubne se břicho hůř než jiné partie?
U mnoha lidí tomu tak skutečně je. A s touhle skutečností pak musíte pracovat. Ukládání viscerálního tuku velkou měrou ovlivňují hormony, stres a genetika. Rádi bychom vám nabídli příznivější odpověď, ale upřímnost je cestou k úspěchu. S planými sliby a dietními zázraky už dost možná svoje zkušenosti máte.
Závěr
Čekali jste snad zázračnou radu, jak rychle zhubnout břicho? Ke kvalitním výsledkům zkratky nevedou a na planých slibech ještě nikdo super formu nevybudoval. Možná jste tady narazili na krutou pravdu, ale když se naučíte s reálnými fakty pracovat, jste na nejlepší cestě k tomu dobrat se reálných výsledků.
Tak držíme palce!