Přeskočit na obsah

Nejlepší adaptogeny pro podporu zdraví

Adaptogeny byly pro jejich účinky využívány již před několika tisíci lety. Velká část adaptogenních rostlin nebyla cizí starým Mayům a uplatňovaly se také v tradiční čínské medicíně a indické ajurvédě. Pro adaptogeny je typické to, že jsou pěstovány v extrémně nepříznivých podmínkách, jako jsou sucha nebo silné mrazy. Termín adaptogen byl poprvé použit ruským vědcem Nikolajem Lazarevem v roce 1947.

Adaptogeny: Ašvaganda (Ashwagandha)

Nejlepší Ašvaganda

Ashwagandha BIO Organic od značky Blendea nabízí prvotřídní kvalitu. V balení se nachází 90 kapslí s obsahem 100 % certifikované BIO ašvagandy.

Co jsou adaptogeny a proč jsou důležité?

Necítíte se příliš dobře po fyzické nebo psychické stránce? V takové situaci nemusíte hned sahat po chemických preparátech. Už jste slyšeli o přírodních lécích pro tělo a duši? Adaptogeny jsou přírodní látky, které pomáhají lidskému tělu překonat různé druhy zátěží. Adaptogenům se říká také biostimulátory či harmonizátory. Právem si vysloužily přezdívku rostliny nesmrtelnosti, dokáží totiž pomáhat ve stresových situacích a dodávat tělu potřebnou sílu během změny podmínek okolního prostředí. Adaptogeny jsou v podstatě byliny nebo také houby, které nejen upevňují zdraví a rozšiřují tzv. adaptační rozmezí, ale také mají léčivé schopnosti.

Adaptogeny jsou důležité především z toho důvodu, že se dokáží dokonale přizpůsobit potřebám lidského organismu a adaptovat se na to, co člověk zrovna prožívá a potřebuje. Právě v tomto spočívá jejich magická síla.

Existují 3 kritéria pro určení, zda rostlina spadá mezi adaptogeny.

 • Užívání musí být bezpečné pro každého
 • Musí zvyšovat odolnost organismu na stres pomocí biochemických faktorů
 • Musí mít normalizující účinky pro organismus (např. vybalancování hormonů)

Jak adaptogeny fungují?

Adaptogeny fungují velmi komplexně a každý druh má jiný mechanismus působení. Obecně ale adaptogeny mají za účinek stimulaci imunitního systému. Dokáží snížit přehnané imunitní reakce organismu, například u nejrůznějších autoimunitních onemocnění. Díky širokému spektru účinků mohou být druhy adaptogenů různě silné. Účinky ovšem nepocítíte okamžitě, ale až po nějaké době. Adaptogeny začínají účinkovat přibližně po 6-12 týdnech pravidelného užívání. Fungují na té bázi, že kontrolují množství uvolněných stresových hormonů během stresové reakce.

Účinky adaptogenů

Jakými účinky si vás adaptogeny získají? Mezi ty nejvýznamnější patří například posílení imunitního systému, zlepšení kvality spánku, podporují činnost srdce, jater, mozku nebo také štítné žlázy. Kromě toho také zlepšují celkovou kondici lidského těla, urychlují zotavování po nemoci a podporují celkovou regeneraci.

Adaptogeny můžou:
 • Stimulovat imunitní systém
 • Mít antikarcinogenní účinek
 • Urychlovat regeneraci mozkových buněk
 • Bojovat proti únavě, úzkosti, stresu a depresi
 • Optimalizovat hormony
 • Zlepšit libido a celkovou sexuální kondici
 • Snížit hladinu cholesterolu
 • Oddálit projevy stáří a podpořit dlouhověkost
 • Zvýšit vitalitu či odolnost organismus
 • Chránit srdce a játra

Nejlepší adaptogeny

1

Ašvaganda

Adaptogeny: Ašvaganda (Ashwagandha)

Nejlepší Ašvaganda

Ashwagandha BIO Organic od značky Blendea nabízí prvotřídní kvalitu. V balení se nachází 90 kapslí s obsahem 100 % certifikované BIO ašvagandy.
299 Kč

Ašvaganda (Ashwagandha) taky známá jako Vitánie snodárná, indický ženšen nebo zimní třešeň, je považována za jednu z nejúčinnějších adaptogenních rostlin. V tradiční ájurvédské medicíně patří mezi nejznámější byliny. Je vysoce ceněna pro své specifické vlastnosti, které posilují tělo, zvyšují vitalitu a bojují proti stresu či úzkosti. Studie navíc ukazují, že může snižovat hladinu cukru v krvi, stimulovat štítnou žlázu, zvyšovat sexuální výkonnost a působit protizánětlivě. Díky antioxidačním vlastnostem může bojovat proti stárnutí a chránit buňky před volnými radikály.

Za vším stojí její bohaté složení, obsahuje totiž železo, steroidní laktony, withanolidy, cholin, alkaloidy a aminokyseliny. Ašvagandu je možné si dopřát během dne pro zklidnění a relaxaci, tak i večer pro zlepšení kvality spánku.

2

Maca

Nejlepší maca

Pure Maca od značky BrainMax je tinktura v poměru 1:5 ve 100 ml tmavé lahvičce. Pochází z rostlin pěstovaných v peruánských Andách a je určena k přidání do vody, džusu nebo rovnou do úst.
329 Kč

Maca je především silný adaptogen s mnoha zajímavými účinky na zdraví. Skvěle působí v případě hormonální nerovnováhy a to nejen u žen, ale také u mužů. Kromě toho pomáhá při premenstruačním syndromu a při menopauze. Zlepšuje sexuální výkonnost, libido a je oblíbenou volbou u párů, kteří mají problémy s početím. Kromě hormonálních účinků dokáže také zlepšit náladu a dodat energii. Maca navíc může podporovat zdraví pokožky a růst vlasů či zvyšovat sílu a vytrvalost. Její antioxidační vlastnosti mohou pomoci chránit tělo před poškozením volnými radikály.

Zajímavé je, že má Maca více typů. Ty se liší především zbarvením a určitými účinky. Setkat se tak lze s macou žlutého, černého, červeného nebo dokonce i fialového zbarvení. Každá z těchto variant nabízí specifické výhody a je obvykle vybírána podle individuálních potřeb. Kvalitní produkt s obsahem všech těchto druhů macy nabízí Blendea.

3

Kurkuma

Blendea Kurkuma + Piperin BIO Organic

Nejlepší Kurkuma

Kurkuma od značky Blendea kombinuje sílu přírody s vědeckým poznáním. V jednom balení naleznete 90 kapslí plných čisté BIO kurkumy obohacené o extrakt z černého pepře.
299 Kč

Kurkuma, které se také přezdívá indický šafrán, se mele ze sušených oddenků rostliny kurkumovníku. Toto koření žluté barvy, které se nazývá kurkumin, pochází původem z jižní a východní Asie a hojně se využívá i v potravinářství. Oblibu u konzumentů si získává pro svoji typicky ostrou a štiplavou chuť. Kurkuma je také nezbytnou součástí kari koření, které se používá především v indické a thajské kuchyni. Obsahuje dlouhou řadu vitamínů (B6, C, E, K), minerálů (železo, hořčík, draslík, zinek, mangan, fosfor), proteinů a vlákniny.

A jaké má Kurkuma účinky? Podporuje normální trávení, činnost jater a kardiovaskulárního systému, zejména krevní oběh. Její antioxidační vlastnosti posilují imunitní systém. Dále může přispívat k normálnímu stavu kloubů, kostí a nervové soustavy. Kurkuma také podporuje normální funkci dýchacího systému a zdraví pokožky. Její široká paleta přínosů činí kurkumu oblíbeným doplňkem stravy po celém světě.

4

Reishi

Reishi BIO Organic

Nejlepší Reishi

Blendea nabízí zajímavý produkt v certifikované BIO kvalitě. V balení se nachází 90 kapslí a v každé 300 mg prášku z této houby.
459 Kč

Reishi (Ganoderma lucidum) je druh houby, která je známá pro své výrazné léčivé účinky. Díky tomu se v tradiční čínské medicíně využívá již více jak 2000 let. Roste na listnatých stromech v Číně a Japonsku, ale díky jejím léčivým účinkům se uměle pěstuje po celém světě. Reishi se také přezdívá královská houba a je známá také jako rostlina nesmrtelnosti.

Blahodárně působí prakticky na celé tělo. Mezi její nejvýznamnější účinky patří podpora imunitního systému, funkce oběhové soustavy a snížení hladiny cholesterolu. Připisují se ji však další účinky a podle určitých studií může také – dodávat energii, působit protinádorově, zpomalit proces stárnutí, případně podporovat zdravý spánek a snižovat úzkost či stres.

5

Tribulus Terrestris

Vemoherb Bulgarian Tribulus

nejlepší Tribulus

Originální bulharský Tribulus Terrestris od značky Vemoherb nabízí vysoký obsah steroidního saponinu Protodioscinu. V balení se nachází 90 kapslí.
599 Kč

Tribulus Terrestris, také známý jako kotvičník zemní, je rostlina, která je pro své zdravotní účinky od pradávna používána v tradiční čínské i indiánské medicíně. Dobře se ji daří i v náročných povětrnostních podmínkách a díky své nenáročnosti se hojně pěstuje v různých částech naší planety.

Tato rostlina je bohatá na aktivní složky, zejména fytosterolů, jenž mají příznivý vliv na organismus. Patří mezi ně steroidní saponiny, alkaloidy, flavonoidy, třísloviny a glykosidy. Podporuje imunitní a kardiovaskulární systém, normální funkci dýchacího systému, svalů a nervové soustavy. Může navíc optimalizovat hladinu testosteronu a zvýšit libido u mužů i žen.

6

Ostropestřec mariánský

NaturalProtein Ostropestřec mariánský

nejlepší ostropestřec

NaturalProtein nabízí mletý ostropestřec mariánský za příznivou cenu. Je vhodný k přímé konzumaci, přípravě čaje nebo ho lze přidat do smoothie, džusu či pokrmu.
119 Kč

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je bylina, která si v lidovém léčitelství udržuje nepostradatelné místo již dlouhá léta. Je známý především svým přínosem pro správnou funkci trávicí soustavy a jater, jež zároveň pročišťuje. Kromě toho pomáhá udržovat normální hladinu cukru v krvi, podporuje přirozenou obranyschopnost organismu, správnou činnost srdce a působí jako antioxidant. Za jeho silným detoxikačním účinkem stojí zejména silymarin, který obsahuje silibinin, silidianin a silikristin.

7

Rozchodnice růžová

Puhdistamo - Rhodiola Rosea Extract

nejlepší Rhodiola

Vysoce kvalitní tekutý extrakt z kořene volně rostoucí Rhodioly od značky Puhdistamo. Pochází z Laponska a jedna dávka nabízí 300 mg extraktu.
499 Kč

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) získala svůj název podle typické vůně připomínající růži. Jedná se o nízkou, vytrvalou bylinu, která se řadí do čeledi tlusticovitých. Patří mezi nejznámější a nejsilnější adaptogeny vůbec. Její léčivé složky se nacházejí v jejím dužnatém oddenku, stejně jako v nati a kořenech.

Rhodiola podporuje odolnost nervového i cévního systému a zdraví srdce. Může zlepšit duševní i mentální výkonnost a celkovou vitalitu těla. Funguje jako antioxidant a lidé si tuto bylinku často chválí pro její silné afrodiziakální účinky. Ne nadarmo tak existuje přísloví ze Sibiře „Kdo pije čaj z rozchodnice růžové, ten se dožije více než 100 let.“