Přeskočit na obsah

Nejlepší astaxanthin: Účinky, zdroje a tajemství jeho výjimečnosti

Ačkoliv zní název této látky “chemicky” a možná byste si bez patřičných znalostí potraviny s jeho obsahem nekoupili, opak je pravdou. Astaxanthin je totiž čistě přírodní látka, kterou nalezneme v moři – tedy konkrétně v některých z jeho obyvatel. Jedná se o jeden z nejsilnějších antioxidantů na této planetě. Proč je pro naše zdraví prospěšný? Jaké jsou jeho přírodní zdroje? Jaký astaxanthin je nejlepší? A co vedlejší účinky, má nějaké?

BrainMax Astaxanthin

Nejlepší Astaxanthin

Astaxanthin BIO od značky BrainMax nabízí 60 rostlinných kapslí. V každé se ukrývá 8 mg astaxanthinu navíc obohaceného o další karotenoidy.

Co je to astaxanthin

Astaxanthin, označovaný někdy také jako “král karotenoidů”, je silný antioxidant červené barvy. Jedná se o čistě přírodní látku produkovanou primárně řasami, konkrétně druhem Haematococcus pluvialis. Z této řasy se získává nejčistější a nejúčinější výtažek, nicméně astaxanthin nalezneme i v dalších řasách a organismech.

Co ho činí unikátním, je jeho výjimečná schopnost neutralizovat škodlivé účinky volných radikálů a ochránit buňky před oxidativním stresem. Pomáhá snižovat škody napáchané volnými radikály a nepřímo tak ovlivňuje některé procesy v těle jako je stárnutí či onemocnění civilizačními chorobami.

Pro tyto vlastnosti je astaxanthin v hledáčku mnohých vědců a jejich studií či výzkumů. Ty naznačují, že by mohl být nápomocný při léčbě kožních problémů a její ochraně před sluncem, jako prevence kardiovaskulárních chorob nebo jako činidlo při výrobě podpůrných léků proti rakovině a diabetu (zdroj).

Zdroje astaxanthinu

Jak jsme si již zmínili, jedná se o přírodní látku produkovanou především mořskými řasami. Ty ale nejsou jedinými zdroji astaxanthinu. Najdeme ho tedy také v krevetách, humrech, lososovitých rybách, ale i v planktonu a podobně. Známkou jeho přítomnosti nám může být narůžovělá až sytě červená barva, v závislosti na jeho koncentraci. 

Řasy produkují tuto látku jako odpověď na nepříznivé vlivy pod mořskou hladinou. Ať už se jedná o nedostatek světla, příliš slané prostředí nebo třeba nedostatek živin. U živočichů se pravděpodobně jedná o sekundární příčinu – tedy, že přijímají vysoký obsah astaxanthinu konzumací řas a planktonu. 

I když je potenciál této látky vysoký, s jejím získáváním a použitím ve větším měřítku je to náročnější. Odhaduje se totiž, že získáváním z přírodních zdrojů by se při jeho plném využití pokrylo pouze jedno procento globálního trhu. Vědci tedy mimo jeho účinky zkoumají také cesty, jak astaxanthin vyrábět syneticky.

Účinky astaxanthinu na lidský organismus

Silný antioxidant

Astaxanthin překonává jiné antioxidanty (jako vitamín C a E) v účinnosti při neutralizaci volných radikálů. Studie publikovaná v Journal of Basic Microbiology prokázala, že astaxanthin může efektivněji chránit buňky před oxidativním stresem. Zároveň však zmiňuje, že v tomto ohledu jsou účinky přírodní formy mnohem vyšší než té syntetické. Podle dostupných informací je astaxanthin cca:

 • 6000x silnější než vitamín C
 • 3000x silnější než Resveratrol
 • 560x silnější než katechiny obsažené v zeleném čaji
 • 800x silnější než Koenzym Q10
 • 500x silnější než vitamín E

Zdravá a chráněná pokožka

Studie z roku 2018 provedená na lidských dobrovolnících ukázala, že astaxanthin má schopnost snižovat poškození způsobené UV zářením. Při pravidelném užívání může pomoci snížit zarudnutí kůže a sluneční popáleniny. Díky svým silným antioxidantním vlastnostem astaxanthin chrání buňky kůže před oxidativním stresem, což může snižovat předčasné stárnutí kůže a vznik vrásek. 

Účinky na zrak

Astaxanthin má schopnost absorbovat škodlivé UV paprsky, což může chránit oči před jejich negativními účinky a snižovat riziko poškození očních tkání. Tento karotenoid je spojen s podporou zdraví sítnice. Studie naznačují, že astaxanthin může pomáhat při ochraně sítnicových buněk před oxidačním stresem, což může snížit riziko vzniku degenerativních očních onemocnění, jako je například makulární degenerace (zdroj).

Prevence vzniku kardiovaskulárních chorob

Astaxanthin má protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci snížit zánětlivé procesy v cévách a srdci. Pro své antioxidační účinky chrání buňky srdce a cévní soustavy před oxidačním stresem. Navíc přispívá k ochraně cévní stěny tím, že pomáhá udržovat její pružnost a integritu. Tím snižuje riziko tvorby aterosklerotických plátů a kardiovaskulárních komplikací spojených s tvorbou plaků v cévách (zdroj).

Vedlejší účinky 

Astaxanthin je obecně dobře tolerován, ale při vyšších dávkách může u některých jedinců způsobit mírné gastrointestinální potíže. Mohou se objevovat také odchylky ve zbarvení kůže či očního bělma. Důležité je tedy dodržovat doporučené dávkování, ale také vybírat kvalitní zdroje astaxanthinu. Konzumace nemusí být vhodná pro děti či těhotné a kojící ženy.

Nejlepší astaxanthin

1

BrainMax BIO Astaxanthin

BrainMax Astaxanthin

Nejlepší Astaxanthin

Astaxanthin BIO od značky BrainMax nabízí 60 rostlinných kapslí. V každé se ukrývá 8 mg astaxanthinu navíc obohaceného o další karotenoidy.
799 Kč

BrainMax si zaslouží první místo díky svému kvalitnímu složení bez balastních látek. Astaxanthin je získáván metodou CO2 extrakce z jednobuněčné mikrořasy Haematococcus pluvialis. Tato řasa je považována za ekologicky nejlepší zdroj pro získání nejčistšího a nejúčinnějšího astaxanthinu.

Pro maximální vstřebatelnost je produkt obohacen o panenský olivový olej a také další přirozeně se vyskytující karotenoidy (lutein, kanthaxanthin a beta-karoten). BIO kvalita astaxanthinu garantuje až 50krát vyšší biologickou dostupnost ve srovnání s jeho syntetickou variantou. Kapsle jsou rostlinného původu, tím pádem jsou vhodné pro vegany. Pro optimální účinek se doporučuje užívat jednu kapsli denně společně s jídlem. Jedno balení tak vydrží na dva měsíce.

Výrobce:

Značka BrainMax pochází z České republiky a na trhu působí od roku 2015. Jejich specializací jsou špičkové doplňky stravy, CBD produkty a BIO potraviny s vysokou kvalitou a pozitivním vlivem na zdraví. Důraz kladou na kvalitu použitých surovin a vědecký přístup při vývoji svých produktů.

Výhody
 • Obsahuje přirozeně další kartenoidy jako lutein, kanthaxanthin a beta-karoten
 • 100% BIO produkce bez GMO
 • Jednoduché dávkování
 • Perfektní vstřebatelnost
 • Testováno na těžké kovy
Nevýhody
 • Vyšší cena
2

Czech Virus Algastin Natural Astaxanthin

Algastin Natural Astaxanthin Czech Virus

Nejlepší Astaxanthin

Algastin Natural Astaxanthin od značky Czech Virus je další kvalitní doplněk stravy, který se pyšní obsahem astaxanthinu.


Pokud jste nadšenci do cvičení, pravděpodobně znáte českou značku Czech Virus. V jejich portfoliu lze najít mnoho kvalitních suplementů a jedním z nich je i Algastin Natural Astaxanthin. Ten v každé tobolce obsahuje 4 mg astaxanthinu, získaného z mikrořasy Haematococcus pluvialis. Dále je obohacen o 297,7 mg extra panenského olivového oleje a 14,9 mg vitamínu E.

Balení obsahuje 60 tobolek a při doporučeném dávkování vám tak vystačí na dva měsíce. Tento suplement je navržen k podpoře celkového zdraví, včetně podpory srdce, imunitního systému, zraku, mozku a také pokožky.

Výrobce:

Czech Virus je známá česká fitness značka, která vznikla během roku 2013. Patří mezi přední prodejce suplementů v České republice. Známá je především tím, že si zakládá na vysoké kvalitě a precizně navržené receptuře každého produktu.

Výhody
 • Kvalitní výrobce
 • Jednoduché dávkování
 • Dobrá vstřebatelnost
 • Obohacen o olivový olej
3

Astaxanthin ADVANCE

Astaxanthin od značky ADVANCE nutraceutics

Nejlepší Astaxanthin

Astaxanthin ADVANCE je výjimečný doplněk stravy, který vyniká vysokou kvalitou a cenovou dostupností. Při doporučením dávkování vydrží 60 kapslí na dva měsíce.
559 Kč

Astaxanthin ADVANCE obsahuje 4 mg astaxanthinu, který je rovněž získáván s použitím certifikovaného extraktu Haematococcus pluvialis (sladkovodní řasy, která je považována za nejbohatší přírodní zdroj tohoto antioxidantu).

Výrobce uvádí, že celý proces zpracování je maximálně šetrný a zohledňuje snahu zachovat co nejvyšší koncentraci a biologickou aktivitu astaxanthinu. V České republice navíc probíhají nezávislé kontroly kvality v akreditovaných laboratořích. Tyto kontroly zahrnují mikrobiologické testy a analýzy na přítomnost těžkých kovů.

Výrobce:

ADVANCE nutraceutics je český výrobce přírodních přípravků pro podporu zdraví. Na trhu působí již pěkných 11 let. Kromě ČR jsou jsou jejich produkty aktuálně dostupné také v mnoha zahraničních zemích, jako je Slovensko, Maďarsko, Itálie, Slovinsko a Rumunsko.

Výhody
 • Nezávislé kontroly kvality
 • Šetrný proces zpracování
 • Jednoduché dávkování
4

VIRIDIAN S.P.F SKIN PRO FACTOR

VIRIDIAN S.P.F SKIN PRO FACTOR

Nejlepší Astaxanthin

Tato speciální směs astaxanthinu a dalších pečlivě vybraných antioxidantů je navržena s cílem chránit pokožku před škodlivými účinky UV záření. Zároveň efektivně působí proti poškození, které může způsobit nadměrný oxidační stres.
544 Kč

Závěr

Astaxanthin, označovaný jako “král karotenoidů”, je velice silný přírodní antioxidant. Připisuje si mnohé potencionální zdravotní benefity od ochrany pokožky před UV zářením až po prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Odstraňuje také více volných radikálů než jakýkoliv jiný antioxidant. Pokud zrovna nekonzumujete stravu bohatou na astaxanthin, můžete vyzkoušet kvalitní doplňky stravy jako jsou např. BrainMax BIO Astaxanthin, Algastin Natural Astaxanthin nebo Astaxanthin ADVANCE.