Přeskočit na obsah

Nejlepší kombucha: Účinky, výroba a recenze

Hledáte zdravější alternativu ke klasickým slazeným nápojům? V tom případě může být kombucha vhodným řešením. Tento fermentovaný čajový nápoj se těší čím dál tím větší popularitě. Nabízí zajímavé příchutě a hlavně spoustu prokazatelných přínosů pro zdraví. Kromě obecných informací se v článku dozvíte také tipy na tu nejlepší kombuchu.

NaturalProtein Kombucha

Nejlepší Kombucha

Kombucha od české značky NaturalProtein je dostupná ve třech chuťových variantách – meduňka, zelený čaj a kočičí dráp.

Co je to kombucha?

Kombucha, nebo také „kombuča“ je jemně perlivý fermentovaný nápoj ze zeleného nebo černého čaje. Někdy také bývá dochucován různými příchutěmi. Mnohdy je kombucha označována za čajovou houbu, názory se zde ovšem rozcházejí a někteří ji považují za lišejník. Tento zdravý nápoj osvěží nejen v horkých letních dnech.

Blahodárných účinků kombuchy využívali již staří Číňané v období 200 let před naším letopočtem. Nápoj z kombuchy byl tehdy považován za elixír života. Postupně si pozornost získal v Japonsku, kde byla kombucha dovezena korejským lékařem. Tamní Gejši jej využívaly pro udržení štíhlé figury a jemné pleti.

Jaké má kombucha účinky?

Abyste mohli čerpat blahodárných účinků na maximum, je důležité ji pít dlouhodobě. Kombucha obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek, díky kterým má spoustu blahodárných účinků na lidské zdraví. Za těmito účinky stojí především vysoký obsah prospěšných kmenů probiotických bakterií a kvasinek. Ty obohacují střevní mikroflóru a napomáhají tak nastolit rovnováhu a správnou funkci trávicí soustavy. A od zdravých střev se odvíjí správně fungující imunitní systém.

Kromě toho také kombucha podporuje detoxikaci organismu a díky obsaženým antioxidantům zpomaluje stárnutí. Obsah kofeinu v kombinaci s vitamíny skupiny B a železem zajišťují okamžité dodání energie. Mimo to, dokáže pravidelné popíjení tohoto nápoje zlepšit cholesterolový profil. Obsažené bioaktivní látky v podobě antioxidantů a polyfenolů mají podle některých studií protirakovinné účinky.

Z čeho a jak se kombucha vyrábí?

Kombucha se vyrábí z oslazeného černého nebo zeleného čaje za procesu fermentace. Pro fermentování se využívá přirozená symbióza různých bakterií a kvasinek často známá pod zkratkou „SCOBY“ (Symbiotic Culture Of Bacteria and Yeast). Jedná se o povlak většinou šedého až hnědého zbarvení, který chrání fermentující čaj před vzduchem a poskytuje ideální prostředí pro růst bakterií i kvasinek. V takovém prostředí může následně vzniknout kombucha s obsahem velkého množství blahodárných látek.

Může mít nějaké negativní účinky?

Co se týče negativních účinků kombuchy, tak v tomto případě mohou být milovníci tohoto fermentovaného nápoje úplně v klidu. Kombucha totiž obecně nemá žádné zásadnější vedlejší účinky a pít ji mohou i děti od 3 let. Pro děti může jít o zdravější alternativu sladkých limonád.

Je však třeba brát v úvahu, že kombucha většinou obsahuje i malé množství alkoholu, který vzniká přirozeně při fermentaci. Pozor je třeba si dávat i na nesprávnou domácí přípravu tohoto nápoje. Snadno totiž může nastat chyba v přípravě či nedodržení požadovaných hygienických podmínek. Pokud si nejste jisti, zda je pro vás tento nápoj vhodný, můžete se ohledně jeho konzumace poradit s lékařem.

Nejlepší kombucha

1

NaturalProtein Kombucha

NaturalProtein Kombucha

Nejlepší Kombucha

Kombucha od české značky NaturalProtein je v dostupná ve třech chuťových variantách – meduňka, zelený čaj a kočičí dráp.
69 Kč

Tento nápoj se vyrábí z kvalitního odvaru ze zeleného čaje, kočičího drápu nebo meduňky (v závislosti na příchuti) dále třtinového cukru, vody a speciálních kultur kombuchy. Tento produkt je kontrolován v rámci ekologického zemědělství a neobsahuje žádné přidané látky. BIO certifikace je další zárukou kvality, která jistě potěší každého milovníka zdravých nápojů.

K dispozici jsou tři variace tohoto nápoje: tradiční zelený čaj, meduňka a výluh z peruánské byliny známé jako kočičí dráp. Každá z těchto variant nabízí jedinečné přínosy pro zdraví, včetně podpory imunitního systému, detoxikaci organismu, zlepšení kvality pleti a lepšímu trávení. Nápoje nejsou pasterizované, nabízí tak svěží chuť, kterou si lze užít kdykoliv během dne. Každá láhev má objem 350 ml.

Výrobce:

Společnost NaturalProtein vznikla v roce 2018, i když její základy se začaly tvořit už v roce 2017. Právě ten rok se zakladatelé rozhodli vyrobit si vlastní protein. Použili k tomu mixér, vlákninu, mrazem sušené ovoce, stévii a další potřebné přísady. Důvod k výrobě byl jednoduchý, nebyli totiž spokojeni se složením a chutí většiny dostupných proteinů na trhu. To se jim povedlo a nyní lze v eshopu nalézt opravdu velké množství všemožných doplňků stravy. Proteiny s různým zaměřením a příchutěmi, kolagen, potraviny pro zdravé snídaně, smoothie a různé zdravé doplňky jako mrazem sušené ovoce, tyčinky, semínka a další.

Výhody
  • Kvalitní výrobce
  • BIO kvalita
  • Příchutě
2

BrainMax Pure Kombucha

BrainMax Pure Kombucha

2. mÍSTO

Kombucha od české značky BrainMax Pure si vysloužila označení RAW. Nabízí tři zajímavé příchutě nabité kvalitním složením.
69 Kč


BrainMax Pure Kombucha nabízí tři chutě fermentovaných nápojů: citronová tráva, jasmín a bazalka. Citronová tráva je vyrobena z černého čaje Pu-erh z čínské provincie Yunnan, známého pro své zdravotní přínosy. Jasmínová a bazalková kombucha jsou na bázi zeleného čaje bohatého na kofein a katechiny s antioxidačními vlastnostmi.

Všechny varianty obsahují probiotické kmeny, vitamíny B a C. Jsou nepasterizované a nefiltrované, což zaručuje zachování všech prospěšných látek a probiotik. Nápoj je však i přes to jemně perlivý, zejména díky přírodnímu kvašení. Každá láhev obsahuje 330 ml kombuchy.

Výrobce:

Značka BrainMax Pure nabízí nutričně bohaté superpotraviny organického původu z celého světa. Vyrábí však také vlastní produkty jako např. granolu, ořechové krémy či sušenky. Všechny produkty se mohou chlubit vysokým obsahem BIO surovin. Důraz kladou na výživné složení a nepoužívají žádné polotovary.

Výhody
  • Kvalitní výrobce
  • RAW
  • Zajímavé příchutě
3

SALVIA PARADISE Kombucha násada

Salvia Paradise Kombucha násada

3. mÍSTO

Násada od značky SALVIA PARADISE vám umožní vyrobit si v pár krocích domácí kombuchu.
169 Kč

Láká vás domácí výroba kombuchy? V tom případě vás možná zaujme násada od SLVIA PARADISE. Jedná se o velice kvalitní produkt určený k výrobě tohoto kvašeného nápoje. Tato násada je vhodná pro přípravu 5 litrového čaje. Jednou získaná kultura kombuchy však může být používána opakovaně.

Výrobce uvádí, že je při výrobě třeba dbát na hygienu a používat pouze čisté nádobí bez zbytků saponátů. Co se týče samotné přípravy, tak se nemusíte bát. Stačí následovat návod od výrobce, který vás provede krok po kroku.

Výrobce:

Salvia Paradise je česká firma, která vznikla roku 2006. Zabývá se převážně dovozem, zpracováním a prodejem bylin, kvalitních čajů, čerstvé pražené kávy, koření a bylinných extraktů z celého světa. Vyrábí bylinné a ovocné prášky, kapsle se 100% obsahem bylin a unikátní alkohol-free tinktury.

Výhody
  • Kvalitní násada
  • Domácí výroba kombuchy
  • Lze používat opakovaně
Nevýhody
  • Nemusí vždy správně uchytit
4

Stevikom Kombucha heřmánek

Stevikom Kombucha heřmánek

4. mÍSTO

Kombucha značky Stevikom je vyrobena pomocí odvaru z heřmánku a výluhu z kvalitního zeleného čaje a cukru. Chuť lehce připomíná jablečný mošt. Sehnat lze navíc i ve 2 litrovém balení za velice příjemnou cenu.
82 Kč
5

COUNTRY LIFE BIO Kombucha meduňka

Country Life Kombucha zelená BIO

5. mÍSTO

Tato kombucha od značky COUNTRY LIFE nabízí BIO kvalitu a osvěžující chuť zeleného čaje a meduňky. Balení obsahuje 2l nápoje.
95 Kč

Závěr

Kombucha se těší rostoucí popularitě jako zdravější alternativa k tradičním sladkým limonádám. Nabízí mnoho zdravotních benefitů a osvěžující chuť často doplněnou o oblíbené bylinky, koření či ovoce. Z osobní zkušenosti můžu doporučit zejména kombuchu od značky NaturalProtein nebo BrainMax Pure.