Přeskočit na obsah

Nejlepší kolagen

Hledáte kolagen, ale nevíte, který je ten pravý? Na trhu je dnes k dostání opravdu nespočet kolagenů, proto vám s výběrem rádi poradíme. Určitě je dobré vědět, že role kolagenu je v lidském organismu nenahraditelná, avšak jeho produkce s věkem klesá. Je nezbytnou součástí vazů, svalů, vlasů, šlach, chrupavek, nehtů, zubů a dalších pojivových tkání. Ať už tedy chcete zlepšit zdraví kloubů nebo dodat pokožce potřebnou dávku hydratace, tak právě kolagen vám v tom může pomoci. Který kolagen je nejlepší, proč ho užívat nebo jak podpořit jeho produkci? To vše se dozvíte v tomto článku.

Pět nejlepších kolagenů

Natural Protein kolagen

NATURAL PROTEIN KOLAGEN + TYČINKA

1. mÍSTO

Kolagen od značky NaturalProtein je kombinací hydrolyzovaného hovězího a rybího kolagenu, mrazem sušených jahod, kyseliny hayluronové a vitamínu C.

Produkt se díky spojení dvou druhů kolagenů společně s kyselinou hyaluronovou vyznačuje jako jeden z nejlepších kolagenů užívaných pro krásnější pleť, zdravější vlasy, pevné nehty a zdravé klouby. Vitamín C zde zajišťuje výbornou vstřebatelnost a vysokou využitelnost. Jedná se o první kolagen na trhu, který obsahuje čistě přírodní složení bez dochucovadel, přidaných aromat a barviv. Benefitem je rovněž mražená forma ovoce, díky čemuž se vitamíny a minerály do lidského těla dostanou v jejich přirozené formě. Výrobek je lehce slazený stévií, díky čemuž má lahodnou chuť a nebyly zde použity žádné přidané cukry, lepek ani sója.

Proč je kolagen od Natural Protein na 1. místě?

Jelikož se jedná se o českého výrobce, který nabízí opravdu kvalitní produkty bez zbytečné chemie. Navíc se jedná o 100% přírodní hydrolyzovaný kolagen s kyselinou hyaluronovou a vitamínem C. Vybrat si lze z mnoha příchutí jako je jahoda, kakao, malina, mango a další. V případě, že si nejste jisti vhodnou variantou, můžete vyzkoušet balíček Starter pack. Ten nabízí všech 6 kolagenů za zvýhodněnou cenu. Můžete si přečíst další recenze na jednotlivé produkty tohoto výrobce – SmoothieKrásné vlasy nebo SuperGreens.

Výrobce:

Společnost NaturalProtein vznikla v roce 2018, i když její základy se začaly tvořit už v roce 2017. Právě ten rok se zakladatelé rozhodli vyrobit si vlastní protein. Použili k tomu mixér, vlákninu, mrazem sušené ovoce, stévii a další potřebné přísady. Důvod k výrobě byl jednoduchý, nebyli totiž spokojeni se složením a chutí většiny dostupných proteinů na trhu. To se jim povedlo a nyní lze v eshopu nalézt opravdu velké množství všemožných doplňků stravy. Proteiny s různým zaměřením a příchutěmi, kolagen, potraviny pro zdravé snídaně, smoothie a různé zdravé doplňky jako mrazem sušené ovoce, tyčinky, semínka a další.

Výhody
 • Zcela přírodní složení
 • Kombinace živočišného a rybího hydrolyzovaného kolagenu
 • Mnoho skvělých příchutí
 • Snadná příprava
 • Možnost koupit menší balení na zkoušku

Collavio Plus

Kolagen drink Collavio Plus

2. mÍSTO

Collavio Plus od značky Luvené Collavio je kolagenový nápoj obsahující směs hydrolyzovaného mořského kolagenu, kyselinu hyaluronovou, vitamín C, zinek, pšeničné ceramosidy a biotin.
1.099 Kč

Hydrolyzovaný mořský kolagen typu I, který je obsažený v tomto beauty drinku, se vyznačuje velkou biologickou dostupností pro lidský organismus. Díky jeho velmi rychlé absorpci do krevního oběhu se vstřebává až 1,5krát rychleji než jiné typy kolagenů. Collavio Plus účinně bojuje proti prvním známkám stárnutí a při aktivním užívání lze již během 8 týdnů spatřit změny v podobě eliminace vrásek, zjemnění pleti a vyživení vlasů i nehtů. Mezi další benefity produktu se řadí zmírnění celulitidy a strií či pozitivní vliv na pohybový aparát. Tento drink rovněž vyniká svým šetrným složením, má příjemnou svěží chuť a je vhodný i pro celiaky. Dle určitých aspektů i hodnocení od zákazníků se jedná o jeden z nejlepších kolagenů na trhu.

Výhody
 • Peptan® (biologicky dostupnější než jiné druhy kolagenů)
 • Snadná vstřebatelnost
 • Vysoká dávka kolagenu
 • Bez cukru, lepku a laktózy
 • Zajímavé příchutě
 • Dobré hodnocení
Nevýhody
 • Vyšší cena

Kloubus

Kloubus

3. mÍSTO

Klobus je účinná kloubní výživa užívaná pro zmírnění bolestí kloubů. Obsahuje kolagenní peptidy, glukosamin, MSM, chondroitin, biotin, bromelain, L-Leucin, kyselinu hyaluronovou, vitamíny a minerály.
690 Kč

Kloubus je 100% český produkt vyráběný za přísných laboratorních podmínek s certifikací Státního zdravotního ústavu. Užité látky ve speciálním poměru jsou ve vzájemné synergii a společně utváří jeden z nejsilnějších doplňků výživy na trhu. Všechny látky jsou maximálně využitelné pro lidský organismus. Používá se především pro problémy s klouby, vazy a šlachy. Kloubus je cenově dostupný, účinný a komplexní kolagenový doplněk stravy. Má jednoduché dávkování, je ve formě sypkého prášku, který lze snadno rozmíchat s vodou a vyniká svou osvěžující grepovou příchutí. A co hodnocení? V eshopu se pyšní průměrným hodnocení 4,7 z 5 od 9 182 zákazníků.

Výrobce:

Společnost PRIMULUS Group byla založena v roce 2015. Specializuje se na výrobu a distribuci vysoce kvalitních doplňků stravy a kosmetických produktů. Jejich hlavní prioritou je vytvářet produkty s důrazem na efektivitu, kvalitní složení a vědecky ověřené ingredience. Mezi jejich sortiment patří i oblíbené výrobky jako Kloubus, Feminus, Veganus, Kralux a Nicelis.

Výhody
 • Komplexní složení
 • Výborná chuť a snadná příprava
 • Certifikovaný obsah kolagenu
 • Dobré hodnocení

Powerlogy Collagen

4. mÍSTO

Kolagen od značky Powerlogy je přírodní kolagenový protein z hydrolyzovaného hovězího kolagenového peptidu.
749 Kč

Produkt má čisté složení a v jedné doporučené dávce se nachází až 9000 mg čistého kolagenu. Doporučuje se užívat pro podporu zdraví a pružnosti pleti, pro posílení kvality vlasů a nehty či pro zpomalení projevů stárnutí. Mezi další účinky se řadí podpora a regenerace trávicího traktu, podpora funkce mozku a prohlubování spánku. Výrobek lze užívat i jako zahušťovadlo při vaření či ho přidat do kávy místo smetany. Neobsahuje žádné přidané látky, umělé konzervanty, aromata, lepek ani alergeny a je vhodný pro osoby trpící intolerancí na histamin. U prodejce má navíc velmi slušné hodnocení.

Výrobce:

Společnost Powerlogy si zakládá na poctivosti. V jejich portfoliu proto nenajdete nic, co by obsahovalo potenciálně škodlivé suroviny. Všechny produkty jsou bez rafinovaného cukru, umělých barviv, konzervantů, lepku, laktózy či sóji.

Výhody
 • Čisté složení
 • Vysoký obsah kolagenu
 • Bez alergenů, cukru a škodlivých látek
 • Vhodné pro osoby trpící histaminem
Nevýhody
 • Chuť nemusí sednout každému

BrainMax Hydrolyzovaný Kolagen

5. mÍSTO

Hydrolyzovaný kolagen od značky BrainMax je kvalitní hovězí kolagen pocházející ze skotu krmeného trávou z Dánska.
649 Kč

Doplněk stravy je certifikovaný 100% grass-fed kolagen prvního a třetího typu. Byl zde využit proces hydrolyzace, díky kterému se zvyšuje biologická dostupnost, neboť se velké molekuly kolagenu rozkládají na menší kolagenové peptidy a ty buňka snadno přijme. Kolagen podporuje zdravé kosti, šlachy, klouby a také pokožku či vlasy. Produkt dále přispívá k podpoře trávicího systému a cév. Vysoká kvalita produktu je dána volně pasoucími krávami, které jsou krmeny trávou, čímž vytvářejí kvalitnější kolagen. To vše bez obsahu aditiv či příchutě.

Výrobce:

Značka BrainMax pochází z České republiky a na trhu působí od roku 2015. Jejich specializací jsou špičkové doplňky stravy, CBD produkty a BIO potraviny s vysokou kvalitou a pozitivním vlivem na zdraví. Důraz kladou na kvalitu použitých surovin a vědecký přístup při vývoji svých produktů.

Výhody
 • Praktické balení
 • Výborná vstřebatelnost
 • Kvalitní výrobce
 • Dobré hodnocení
 • Bez příchutě

Co je to kolagen?

Kolagen je nerozpustná bílkovina, která se přirozeně nachází prakticky v celém lidském těle. Tvoří stavební hmotu pojivových tkání. Můžeme ji proto najít v kostech, zubech, šlachách, pokožce, chrupavkách i svalové hmotě. Skládá se z 19 různých aminokyselin a tvoří cca 30% veškerých bílkovin v těle člověka. Dá se tedy říct, že kolagen drží všechno hezky pohromadě, což odráží i jeho samotný název – „kólla“ v řečtině znamená lepidlo. Určitě je dobré vědět, že kolagen není pouze jeden. Dělí se totiž na různé typy s tím, že jich momentálně známe asi 28. Klíčové jsou však převážně první čtyři. [1] [2]

Kolagen I. typu je složen z hustých vláken a tvoří strukturu šlach, kostí, pokožky, pojivových vláken, vláknité chrupavce a zubů. V organismu tvoří až 90% veškerého kolagenu – patří tedy mezi vůbec nejrozšířenější. Typ II. se skládá z mnohem volnějších a menších vláken. Nachází se tak hlavně v elastických chrupavkách, které mají za úkol tlumit nárazy v kloubech. Typ III. zajišťuje strukturu svalů, tepen a orgánů. Kolagen IV. typu se vyskytuje ve vrstvách naší pokožky. Typ V. lze najít v rohovce, určitých vrstvách kůže, vlasech a placentě. [3]

Proč ho užívat?

Kolagen má pozitivní vliv na pružnost, sílu a hydrataci pokožky, jeho přísunem můžeme docílit toho, že zpomalíme proces stárnutí naší kůže. Dostatečné množství kolagenu v těle může vést k vyšší produkci dalších látek, které také pozitivně ovlivňují stav naší pokožky, patří zde například bílkoviny elastin nebo fibrillin. V některých studiích bylo zjištěno, že dostatečný přísun kolagenu může také vést k podpoře růstu nehtů a vlasů. [4] [5]

Nedostatek či úbytek kolagenu v našem těle může zapříčinit bolest, ztuhlost a oteklost kloubů nebo křehkost našich kostí. Mezi hlavní funkce kolagenu patří totiž správné fungování pohybového aparátu. Jeho přísunem můžeme zajistit zmírnění bolesti a ztuhlosti našich kloubů, ale především snížit riziko jejich poškození či zabránit vzniku kloubních onemocnění, jako je například osteoartróza. Ohroženy nejsou pouze klouby, ale i samotné kosti, které jsou složeny obzvlášť z kolagenu. Jeho neustále se snižující produkce má za následek chronické onemocnění zvané osteoporóza neboli řídnutí kostí.

Pravidelná suplementace kolagenu má také pozitivní účinky na zdraví našeho srdce a mozku. Samotný kolagen se nachází ve struktuře tepen a jeho úbytek či nedostatek může vést k onemocnění, které se nazývá ateroskleróza. Důsledkem tohoto onemocnění je zúžení tepen, což zvyšuje riziko vzniku infarktu či mozkové mrtvice.

Je zapotřebí kolagen doplňovat?

S přibývajícím věkem produkce kolagenu v našem těle rychle klesá. Tím pádem dochází k ochabování chrupavek a samozřejmě ke stárnutí naší pokožky. Aby mohlo naše tělo profitovat a zajišťovat správnou funkčnost pohybového systému, mít pozitivní vliv na pokožku, ale i správnou funkci mozku a srdce, je zapotřebí produkci kolagenu zvyšovat.

Čím lze produkci kolagenu podpořit?

V našem těle vzniká pomocí vitamínu C základní forma kolagenu známá jako prokolagen. Ten se vytváří díky kombinaci dvou aminokyselin glycinu a prolinu. Pokud tedy chcete zajistit podporu tvorby kolagenu, je na místě se zaměřit na potraviny bohaté na vitamín C, glycin, prolin a měď. [6] [7]

Vitamín C se nachází v široké škále potravin a to především v ovoci a zelenině. Pro více informací si můžete přečíst článek nejlepší vitamín C. Glycin nalezneme v kuřecí, vepřové kůži, želatině, ale čerpat můžeme i z rostlinných zdrojů, jako jsou například fazole, kapusta, špenát, květák a zelí. Prolin můžeme získat z vaječných bílků, mléčných výrobků, zelí, chřestu nebo hub. Hlavním zdrojem mědi je například čočka, kešu oříšky, kakaový prášek či sezamové semínka.

Co může produkci kolagenu ohrozit?

Už víme, že s přibývajícím věkem se produkce kolagenu snižuje. Kromě toho ji může uškodit také jisté návyky a potraviny. Dobré je se vyhnout velkému množství jednoduchého cukru, jelikož jeho nadměrná konzumace zapříčiní rozklad kolagenových vláken. Kolagenu neprospívá také ultrafialové záření, nedostatek spánku nebo vitamínu C, kouření či některá autoimunitní onemocnění, jako je například lupus. [8] [9]

Shrnutí

Kolagen je bílkovina, která se v lidském těle vyskytuje nejčastěji. Tvoří základní strukturu mnoha tkání, včetně kostí, zubů, šlach a pokožky. V průběhu stárnutí se produkce kolagenu snižuje, což může způsobovat různé problémy, jako je ztuhlost kloubů, křehkost kostí a stárnutí pokožky. Zvýšení hladiny kolagenu v těle lze dosáhnout pravidelnou suplementací kolagenu a stravou bohatou na vitamín C, glycin, prolin a měď.

Z mého srovnání vychází jako nejlepší kolagen – Natural Protein, Collavio Plus, Kloubus případně oblíbený Powerlogy Collagen. Existuje přibližně 28 typů kolagenů, avšak klíčové jsou především první čtyři. Produkci kolagenu mohou negativně ovlivnit špatné životní návyky jako je kouření, konzumace určitých potravin, nadměrná expozice UV záření nebo nedostatek spánku.