Přeskočit na obsah

Hubnutí po porodu: Zdravě a udržitelně

Hubnutí po porodu

Jsou poporodní kila nutnou daní za rodinné štěstí? Kdy a jak se vůbec dá po porodu hubnout? Miminko je na světě, zdravé, většinu dne spokojené, všechno klape – dokud se nepostavíte na váhu nebo se nezkusíte obléknout do netěhotenského oblečení. Pak o sobě dají vědět…

Kila navíc

S nimi často přichází nespokojenost a výčitky svědomí, že byste se měly radovat z mateřství a místo toho řešíte váhu. Výčitky utněte hned v začátku, není nic divného na tom, že vám záleží na vašem vzhledu. Mateřství neznamená, že rezignujete samy na sebe.

Takže ano – je normální zaobírat se tím, že jste se z porodnice nevrátily s váhou, na které jste před devíti měsíci začínaly. A stejně normální je, že vám v tuhle chvíli nějaká ta kila navíc zůstala. Těhotenství a porod znamenají pro tělo ženy kaskádu proměn, nejde jen o nárůst váhy, ale také o změny hormonální a metabolické. A návrat k původnímu stavu může trvat klidně stejně dlouho jako ten „jiný“ stav.

K efektivnímu hubnutí po porodu potřebujete zejména:

  • Trpělivost – miminku trvalo devět měsíců, než mohlo vykouknout na svět, vy můžete čekat klidně i rok, než vyrazíte ven v džínách z období za „bezdětna“
  • Vhodný level únavy – pokud máte cvičit a řešit svůj jídelníček, musíte na to mít energii. Přijdou možná chvíle, kdy vám síly stačit nebudou, berte je jako nutnou pauzu a pokračujte, jakmile to bude trochu možné
  • Akceptovatelný spánkový deficit – po probděné noci si těžko obujete kolečkové brusle a vyrazíte s kočárkem ven. Je dobré plánovat a snažit se plány plnit, ale schopnost improvizace je v tuhle chvíli důležitější, než jste si kdy myslely.
Chytrý jídelníček

Každá matka potřebuje dostatek kvalitního jídla. Nutriční specialisté vám pomohou sestavit jídelníček na míru přesně podle vašich požadavků.
dadaboom

Hledáte pro dítě jen to nejlepší? DaDaboom nabízí kvalitní hračky ruční výroby, doplňky do dětského pokoje, nábytek a mnoho dalšího.

Hubnutí po porodu – kdy začít?

Určitě ne dříve než po skončení šestinedělí. Ideálně pak po kontrole u lékaře, který vás ujistí, že je vše v pořádku. Maminky po porodu císařským řezem budou muset být opatrnější než ty, které rodily přirozeně. Pokud kojíte, doporučuje se s cíleným tréninkem vyčkat dva měsíce po porodu, aby se laktace ustálila.

Hubnutí po porodu – jde to když kojím?

Samozřejmě, kojící maminka sice potřebuje vyšší kalorický příjem, aby byla zajištěna tvorba mléka, ale to mluvíme o cca 500 kcal za den, které byste měly přidat k běžnému příjmu kalorií. I během kojení je možné hubnout. Za bezpečný je při zachování laktace považován váhový úbytek 500-600 gramů týdně. Navíc zkušenosti kojících žen jsou často takové, že jim právě samotné kojení pomáhalo hubnout. Odborníci poukazují na to, že plně kojené dítě znamená pro matku 300-500 spálených kalorií každý den.

Zapomeňte na diety

Drastické, striktní diety nemají v životě novopečené maminky místo. V tomto životním období představují zdravotní riziko, mohou ohrozit laktaci a poporodní regeneraci. Naše doporučení tedy zní – JEZTE – pokud možno pravidelně, zdravě a tak, aby vám to chutnalo.

TIP: Pokud vás diety přeci jen zajímají mrkněte na články o keto dietě, low carb dietě či nejlepších redukčních dietách. Jo a pokud hledáte zajímavé a zdravé potraviny, doporučuji navštívit BrainMarket.

Jaký zvolit pohyb?

Jakmile vám lékař po šestinedělí dovolí cvičit, můžete v rámci svých možností začít s tréninkem. Do té doby jste už nejspíš absolvovaly procházky s kočárkem a věřte, že každý krok se počítá. Kočárkových disciplín se vám pak nabízí hned několik – můžete běhat i bruslit a kdo má speciální kočárek použitelný jako vozík za kolo, tomu se nabízí i cyklistické tréninky. Jinak máte samozřejmě na výběr z mnoha druhů cvičení doma, stačí zapátrat mezi aplikacemi a najít si nějakou určenou přímo k hubnutí po porodu.

Každopádně dává smysl začít kromě běžného pohybu venku se cviky na zpevnění pánevního dna a svalstva trupu. Pokud máte po porodu tzv. diastázu, tzn. rozestup břišních svalů, požádejte o konzultaci fyzioterapeuta či zkušeného trenéra, který vám doporučí speciální cvičení a dohlédne na správný postup.

Pamatujte si, že i cvičení trvající 15-20 minut má smysl a přináší výsledky.

Jak sladit cvičení a kojení

Nejprve si objasněme časté mýty. Cvičením nenarušíte laktaci. Stačí dodržet základní pravidla, mezi nimiž je mimo jiné i dostatečně pitný režim, zejména pak před i po tréninku. Ideálně byste měly kojit před cvičením, jednak to pro vás bude komfortnější než sportovat s pocitem tlaku v prsou, který ženy často provází, když se blíží doba krmení. Bezprostředně po náročnějším sportovním výkonu (například běhu) tělo produkuje kyselinu mléčnou, která může dočasně měnit chuť mateřského mléka, nemá ovšem žádný vliv na jeho výživovou hodnotu.

Zacvičte si, když miminko nakojíte a ono doma usne, případně ho po kojení naložte do kočárku a dopřejte si vycházku svižnou chůzí, případně střídejte chůzi a běh s tím, že časem už bude běh převládat. Naslouchejte signálům svého těla (i dítěte).

Reálné cíle a žádné vzory

Co tím máme na mysli? Především skutečnost, abyste si nemyslely, že všechno půjde rychle, bez nejmenších problémů a podle plánu, který si sestavíte v jedné ze vzácných volných chvil. Váš plán má svůj význam a určitě by měl vzniknout, nikoliv ale jako soubor do kamene vytesaných pravidel. Spíše poslouží coby flexibilní průvodce kalkulující s řadou proměnných, jako je nemocné dítě, rostoucí zoubky a absence pevného denního režimu.

Pozor si dejte na sociální sítě, konkrétně na profily novopečených matek z řad rádoby celebrit. Ano, řeč je o neustále usměvavých, dokonale nalíčených a krásně oblečených ženách s rozkošným miminkem v náručí, jejichž posty zadupávají vaše sebevědomí do země.

Působí to dojmem, že dotyčné odložily poslední těhotenské kilo na recepci soukromé porodnice, jejich dítě spí celou noc, ledničku mají neustále plnou bio a super potravin, strijím samozřejmě předešly používáním toho správného olejíčku už během těhotenství a vlivem kojení jim nikdy nevypadl ani vlas. Dobrá rada od nás? Berte je s velkou rezervou, ideálně si takové účty zablokujte, případně tomu virtuálnímu ideálu prostě nevěřte!

Snažte se být tou nejlepší možnou verzí sebe sama, radujte se z drobných úspěchů, hledejte potěšení v maličkostech a neklesejte na mysli, když přijde „den blbec“. Hubnutí po porodu je proces na bázi multi-taskingu, vyžadující dobré fyzické, emocionální i sociální podmínky. Neobejde se bez překážek a selhání. Vás by ale na každém kroku, mělo provázet vědomí, že jste právě přivedly na svět nového človíčka, který vás tady potřebuje především zdravou, spokojenou a milující.