Také považujete máslo za základ kuchyně? Aby také ne. Vylepší chuť i konzistenci každého pokrmu, je cenným zdrojem vitamínů a má své nepopiratelné místo v každé lednici již po generace. Mezi mnoha benefity však vyvstává i jeho dva velké minusy. Bez chladu žlukne a při tepelné úpravě se rychle přepaluje, celý pokrm tím může znehodnotit a uškodit i na zdraví. Přizvěte však do kuchyně stále oblíbenější přepuštěné máslo neboli (Ghí, ghee, ghíčko) a pozdvihněte svoje vaření na vyšší úroveň.
Co je to Ghí?
Ghí je ve své podstatě máslo očištěné od mléčné bílkoviny, díky čemuž se výrazně zlepšuje jeho chuť, vlastnosti, prospěšnost pro zdraví i trvanlivost. Tato superpotravina má své kořeny v tradiční indické kuchyni, kde se používá již po tisíciletí a je považována za posvátnou. Její širokospektré použití, zdravotní benefity i vynikající chuť způsobují, že se stává stále populárnějším i v západních domácnostech.
Proč je Ghí atraktivnější než klasické máslo?
Ghí i máslo jsou oba mléčnými tuky, ale tím jejich společné znaky končí. Máslo se neobejde bez skladování v lednici a lze s ním pracovat pouze při nízkých teplotách, aby byla zajištěna jeho zdravotní nezávadnost. Zde právě nastupuje jeho čistější verze se 100% obsahem tuku, která prošla procesem klarifikace, tedy odstranění potenciálně nežádoucích složek, jako je laktóza a kazein.
V žádném případě nejde jen o módu. Ghí je šampionem mezi tuky a pyšní se řadou předností, o kterých si může nechat klasické máslo jen zdát. Vysoký bod kouřivosti ho činí ideálním společníkem při smažení, aniž by při tom přicházelo o cenné látky. Může být dokonce součástí jídelníčku odpůrců laktózy, obsahuje celou řadu vitamínů i antioxidantů, a navíc se nemusíte bát, že vám v běžné pokojové teplotě zežlukne. Zkrátka tuk, se kterým si bude rozumět každý pokrm, a tělo vám za něj poděkuje.
Zdravotní přínosy Ghí
Ghí není jen lahodné, ale také zdravé. Obsahuje vitamíny A, E a D, které přispívají pevnému zdraví, ale také mastné kyseliny, které podporují správnou funkci metabolismu a podporují činnost mozku. Ghí dále obsahuje také butyrát, který je spojován se správnou funkcí trávicího systému. Užijete si čistý máslový požitek, bez obav o zdraví.
Jak používat Ghí?
Ghí v kuchyni využijete na 100 různých způsobů. Lze jím nahradit olej při smažení, supluje funkci másla v každém receptu, lze jej přidat do pečení, krémů, pomazánek, ale také si jím vylepšit i svou oblíbenou kávu pro zvýraznění chuti. Vynikající volba pro kulinářské experimenty.
Jak si lze Ghí vyrobit svépomocí?
Pokud si chcete užít radostí vlastnoruční výroby Ghí, příprava není nijak složitá. Zaplatíte za ni především časem stráveným u plotny, kterého není právě málo. Snadno si tak můžete doplnit své zásoby v případě, že by vám doma příliš rychle docházelo, což se vzhledem k jeho lahodné chuti stává každou chvíli.
Pro jeho přípravu vám stačí pouze vysokoprocentní kostka nesoleného másla. To pak pomalu zahřívejte na středním plameni, dokud se nezačne vařit a bublat. Teprve v okamžiku, kdy se na povrchu začne objevovat pevná pěna, začněte ji odebírat, a tím očišťovat Ghí. Po očištění Ghí ještě pomalu vařte, dokud nezískáte naprosto průhledný tuk se spodním kalem zbytků mléčného proteinu. Ghí poté ještě přeceďte přes plátno do čisté sklenice, a získáte tím kompletně čistý tuk, který vám v lednici může vydržet i několik měsíců.
Tuk, který si ihned zamilujete…
Ghí má své nepopiratelné místo v každé kuchyni, je prospěšné vašemu zdraví, pleti i celkové harmonizaci organismu, proto rozhodně stojí za to mu dát šanci a vyšperkovat jím své tradiční recepty. Oproti máslu je spotřebované množství minimální, a lze jej dokonce míchat i s dalšími tuky nebo jím vylepšovat tradiční pokrmy. Pro svou výtečnou chuť i zdravotní prospěšnost si rychle získá srdce každého strávníka. Vydejte se na zdravé gastro-dobrodružství bez teplotních rozmarů i vy. Tělo i chuťové pohárky vám poděkují.