Přeskočit na obsah

Tipy na nejlepší zelený čaj: Účinky, druhy a příprava

Zelený čaj lidstvo zná již po dlouhá staletí a těší se stále větší popularitě. Kromě skvělé chuti nabízí také bohaté nutriční hodnoty. Zajímá vás, jaké jsou nejznámější druhy zeleného čaje a jaké benefity se s tímto přírodním zázrakem pojí?

Nejlepší zelený čaj - Naturalis Zelený čaj Sencha BIO

nejlepší zelný čaj

BIO zelený čaj od kvalitního českého výrobce Naturalis. Nabízí zajímavou chuť i obsah zdraví prospěšných antioxidantů.

Co je to zelený čaj?

Zelený čaj je druh čaje, který pochází z listů rostliny čajovníku čínského (camellia sinensis). V závislosti na konkrétní odrůdě rostliny a podmínkách, ve kterých se pěstuje, vzniká čaj se specifickými vlastnostmi. Při jeho zpracování se zachovávají přírodní látky obsažené v čajových lístcích, díky čemuž si čaj ponechává svou typickou zelenou barvu a nezaměnitelnou chuť. Zelený čaj je nefermentovaný a prochází pouze minimální oxidací. Zásluhou toho si zachovává velké množství antioxidantů a dalších prospěšných látek. 

Nejznámější druhy zeleného čaje

Existuje hned několik druhů zeleného čaje, přičemž pro každý z nich jsou charakteristické mírně odlišné vlastnosti, vůně i chuť. Zelený čaj se hojně pěstuje v Číně, kde se jednotlivé druhy dělí dle provincií, v nichž rostou. 

Druhou skupinou zelených čajů jsou japonské, které se od čínských liší tím, že je u nich přerušen proces fermentace pomocí horké páry. Japonci jednotlivé druhy čajů nedělí dle provincií, ale podle kvality a částí rostlin, které se při výrobě čaje použily. Specifickým druhem zelených čajů jsou takzvané kvetoucí čaje, které vznikají jejich svázáním s ovocem či okrasnými květy.

 Mezi nejznámější zelené čaje patří:

Čínské zelené čaje

 • Longjing
 • Gunpowder
 • Zhejiang
 • Hubei
 • Sichuan
 • Henan a další

Japonské zelené čaje:

 • Sencha
 • Matcha
 • Hojicha
 • Kukicha
 • Ten-ča
 • Genmaicha a další

Vietnamské zelené čaje:

 • Che Shan
 • Suoi Giang
 • Che N’hai
 • Thai Nguyen
 • Bao Loc
 • Shan Tuyet a další

Jaké má zelený čaj zdravotní benefity?

Se zeleným čajem se pojí hned několik pozitivních přínosů pro naše zdraví. Především lze zmínit jeho antioxidační vlastnosti, díky nimž pomáhá z těla odplavit volné radikály. Konzumace nálevů ze zeleného čaje může být součástí prevence kardiovaskulárních onemocnění.

Zelený čaj může dále posilovat koncentraci a zlepšovat schopnost učit se. Podporuje správnou funkci trávení a v případě žaludečních nebo střevních problémů může zmírňovat jednotlivé příznaky. Dále také přispívá ke snížení hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Pravidelným pitím nálevů ze zeleného čaje můžete posílit cévy, srdce a krevní oběh. Zelený čaj je močopudný, díky čemuž pomáhá tělo vyčistit od toxinů. Jelikož se jedná o alkalický nápoj, působí proti překyselení. Zelený čaj obsahuje tein, se kterým se pojí povzbudivý účinek (podobně jako u kofeinu v kávě). 

Jak zelený čaj připravit?

Způsob přípravy zeleného čaje se vždy odvíjí od konkrétního druhu. Obecně lze doporučit nepoužívat vroucí vodu, ale lístky zalévat vodou o teplotě 80 °C. Příliš horká voda by totiž mohla způsobit vyloučení tříslovin do nálevu a výsledný nápoj by mohl být hořký. Doba louhování se pohybuje zhruba od 2 do 4 minut. Ze zeleného čaje si zpravidla můžete připravit dva až tři nálevy. Specifický postup přípravy je třeba dodržet u zeleného čaje matcha, kdy se prášek rozmíchává ve vodě pomocí bambusové metličky.

Tipy na nejlepší zelený čaj

Čajů je na trhu nespočet a proto jsme vytvořili tento žebříček kvalitních zelených čajů. S většinou máme osobní zkušenosti a zároveň získávají pozitivní ohlasy od lidí v recenzích. Za zkoušku tedy rozhodně stojí.

1

Naturalis: Zelený čaj Sencha BIO

Nejlepší zelený čaj - Naturalis Zelený čaj Sencha BIO

nejlepší zelný čaj

BIO zelený čaj od kvalitního českého výrobce Naturalis. Nabízí zajímavou chuť i obsah zdraví prospěšných antioxidantů.
135 Kč

Tento čaj je vyráběn z lístků China Sencha Organic, které jsou pěstovány na pečlivě vybraných a ekologicky udržitelných plantážích v Číně. Tato odrůda se vyznačuje zlatým odstínem svého nálevu a má charakteristickou jemně svěží a nasládlou chuť. Při zpracování čajových lístků se dbá na to, aby nedošlo k jejich oxidaci. Lístky se po sklizni lehce poškozují a následně se suší za tepla, což jim umožňuje zachovat si jejich přirozenou zelenou barvu.

A co příprava čaje? Jednoduše stačí lžičku (cca 1 gram) zeleného čaje přelít vodou o teplotě zhruba 80 °C a nechat 3 až 5 minut vyluhovat. Čaj má přirozeně nasládlé tóny, avšak dochutit lze třeba medem.

Výrobce:

Český prodejce Naturalis (název pochází z latinského slova přírodní) nabízí kvalitní produkty, jenž mají výjimečné výživové vlastnosti i vstřebatelnost. Tuto značku založil tehdy ještě mladý student Martin Sedláček s pomocí své starší sestry. Již od počátku se snažili zaplnit mezeru v oblasti superpotravin na českém trhu.

Dnes je jejich produktové portfolio větší a nabízí také přírodní kosmetiku, zdravé potraviny, nápoje, ale také doplňky stravy. Produkty Naturalis nesou jak české, tak mezinárodní certifikáty, které zaručují jejich kvalitu. Suroviny pocházejí od osvědčených farmářů a pro maximální kvalitu se při výrobě využívají osvědčené způsoby zpracování.

2

Allnature: Jasmínový čaj zelený BIO

Allnature Jasmínový čaj zelený BIO

nejlepší zelný čaj

BIO sypaný zelený čaj s jasmínem od kvalitní české značky Allnature nabízí zajímavou chuť. Jasmínový čaj patří mezi nejoblíbenější květinové čaje v Číně.
82 Kč

Máme zde další kvalitní sypaný zelený čaj s jasmínovými květy původem z Číny. Směs obsahuje pouze 100% BIO zelený čaj společně s jasmínovými květy taktéž v BIO kvalitě. Právě jasmín dodává tomuto zelenému čaji osobitou chuť i aroma. Antioxidační vlastnosti čaje podporují imunitní systém a pomáhají nastartovat a zrychlit metabolismus

Příprava je opět velice jednoduchá. Jednu čajovou lžičku stačí zalít 150 ml vody o teplotě 70–80 °C. Následně již stačí čaj po dvou až třech minutách přecedit. Pokud chystáte nápoj v čajové konvici, doporučuje se přidat jednu lžičku navíc. Lidé také doporučují do vychlazeného jasmínového čaje přidat led a plátky citrusových plodů či jiného ovoce. Díky tomu získáte svěží nápoj jako stvořený pro teplé letní měsíce.

Výrobce:

Česká značka Allnature na trhu působí již od roku 2013 a od té doby si získala důvěru předních prodejců zdravé výživy v České republice. Netají se tím, že i zdravé věci mohou chutnat dobře a proto při výrobě používají pouze kvalitní přírodní suroviny zpracované šetrným způsobem. Produktů nabízí více než dost, od superpotravin, koření, čokolády až po kosmetiku či doplňky stravy. Pro své zákazníky se také snaží objevovat různé světové trendy jako jsou například jihoamerické rostliny Lucama či Yacon.

3

NaturalProtein: Matcha čaj BIO

NaturalProtein Matcha BIO

nejlepší zelný čaj

Matcha od české značky NaturalProtein má BIO certifikaci a jedná se tak o čistý produkt z ekologického zemědělství. Kvalita je navíc pravidelně kontrolována.
od 169 Kč

Pokud jste ještě nevyzkoušeli kvalitní matcha čaj, tak možná nastala ta pravá chvíle. Tento 100% zelený čaj nejvyšší kvality obsahuje vitamíny, antioxidanty a mnohé další zdraví prospěšné látky. Díky tomu detoxikuje tělo, zrychluje metabolismus, pomáhá s hubnutím a dodává potřebnou energii.

Matcha tea pochází z Japnoska a má doslova tisíciletou tradici. Ve světě se však tento čaj stal populární až ve 21. století. Matcha má sytě zelenou barvu, převážně díky své speciální přípravě. Pár týdnů před sklizní se čajové keře zakrývají, aby na ně nepůsobily sluneční paprsky. Rostlina následně začne vytvářet větší množství chlorofylu a díky tomu získává svou unikátní zelenou barvu, chuť a výborné nutriční hodnoty.

Pokud vás zajímá příprava tohoto čaje nebo recepty, doporučuji se prokliknout do eshopu výrobce. Všechny potřebné informace tam má velice hezky vypsané. Navíc si můžete přečíst naše recenze na další zajímavé produkty značky NaturalProtein – Kolagen, Smoothie, SuperGreens a krásné vlasy.

Výrobce:

Společnost NaturalProtein vznikla v roce 2018, i když její základy se začaly tvořit už v roce 2017. Právě ten rok se zakladatelé rozhodli vyrobit si vlastní protein. Použili k tomu mixér, vlákninu, mrazem sušené ovoce, stévii a další potřebné přísady. Důvod k výrobě byl jednoduchý, nebyli totiž spokojeni se složením a chutí většiny dostupných proteinů na trhu. To se jim povedlo a nyní lze v eshopu nalézt opravdu velké množství všemožných doplňků stravy. Proteiny s různým zaměřením a příchutěmi, kolagen, potraviny pro zdravé snídaně, smoothie a různé zdravé doplňky jako mrazem sušené ovoce, tyčinky, semínka a další.

4

Pravý japonský zelený čaj KAMACHA

Pravý japonský zelený čaj KAMACHA

nejlepší zelný čaj

Tento exkluzivní japonský zelený čaj vyniká díky svému velmi pečlivému zpracování. Dovezený je přímo z Japonska a vyráběn je tradiční technikou s využitím horkého vzduchu v kovové pánvi.
269 Kč
5

Matcha Tea Premium

nejlepší zelný čaj

Matcha Tea Premium Bio s ještě větším obsahem aminokyselin a vyšším podílem kofeinu. Jedná se o prvotřídní typ zeleného japonského čaje v prášku. Toto balení obsahuje 20 sáčků, které jsou jednotlivě zabalené.
239 Kč

Závěr

Zelený čaj je nesmírně rozmanitý a nabízí širokou škálu přínosů pro zdraví. Jeho antioxidační vlastnosti a povzbuzující účinky z něj dělají zajímavou volbu pro podporu celkového zdraví a vitality. Jednotlivé druhy zeleného čaje v sobě ukrývají jedinečné chuťové profily a často se dají pít teplé i studené.

Vybírejte si jen kvalitní čaje od osvědčených výrobců. Pokud hledáte kvalitní zelený čaj pro sebe nebo své blízké vyzkoušejte některý z našeho žebříčku např. Sencha BIO, Jasmínový čaj zelený nebo oblíbený Matcha čaj taktéž v BIO kvalitě.