Přeskočit na obsah

Nejlepší omega 3 mastné kyseliny

Omega 3 mastné kyseliny jsou esenciální polynenasycené tuky, které jsou pro tělo velmi důležité. Vybrat si ten správný produkt však není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Ne každý výrobek je totiž stejně kvalitní. Umělé navyšování EPA a DHA, nešetrný výrobní proces nebo výroba z ryb, jež mohou být náchylné na těžké kovy. To všechno jsou aspekty, které jsou při výběru vhodné brát v potaz. Proto jsme vytvořili srovnání nejlepších omega 3 na trhu. Co jsou omega 3, proč je užívat a jaké mají vedlejší účinky?

BrainMax Vegan Omega 3 - Nejlepší omega 3, rybí tuk

vyzkoušejte

Opravdu kvalitní omega 3 od české značky BrainMax. Olej pochází z řas algae a nabízí vysokou dávku DHA i EPA. Bez těžkých kovů a dalších toxinů.
1 099 Kč

Co jsou to omega 3 mastné kyseliny?

Omega 3 mastné kyseliny jsou esenciální polynenasycené tuky. Tělo si je nedokáže vyrobit samo, proto je musí získávat z potravy či doplňků stravy. Mají důležitou roli při udržování některých funkcí v těle, přispívají především k optimální činnosti mozku, srdce a zraku. Další výhodou omega 3 je to, že podporuje a zlepšuje imunitní systém, který nám pomáhá v boji proti vzniku zánětů. (1) (2)

Nedostatečný příjem omega 3 mastných kyselin se může projevit únavou, depresí, bolestí kloubů, zácpou, suchou pokožkou, ale i lámavostí nehtů. Mezi hlavní zdroj omega 3 patří rybí tuk, nachází se ale i v rostlinné stravě, jako jsou lněné semínka, lněný olej, konopné semínka, konopný olej a chia semínka.

Existují tři hlavní typy omega 3 mastných kyselin:

 • EPA (Kyselina eikosapentaenová)- Vyskytuje se přirozeně v rybím oleji. Přispívá ke snížení hladiny LDL cholesterolu, pozitivně účinkuje při vzniku kardiovaskulárních onemocnění, kde působí na kvalitu cév a má protizánětlivý efekt.
 • DHA (Kyselina dokosahexaenová)- Vyskytuje se stejně jako EPA v rybím oleji. Podílí se na udržování správné činnosti očí, nervového a kardiovaskulárního systému. Dále má velký vliv na paměť a rozvoj mentálních funkcí u dětí.
 • ALA (Kyselina alfa-linolenová)- Tuto kyselinu můžeme najít již v mateřském mléce. Hlavní zastoupení má ve lněném, řepkovém a sojovém oleji, v dýňových semíncích, ale i v rybách.

Proč je užívat?

Rybí tuk pozitivně podporují zdraví srdce tím, že snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění a udržují optimální hladinu cholesterolu v krvi. Také zlepšují funkci mozku, což vede ke zlepšení paměti, soustředění, dobré náladě a kvalitnímu spánku. Mají zásadní vliv na zdraví očí z toho důvodu, že DHA je hlavní strukturální složkou sítnice lidského oka. Kromě toho mají také nezbytnou roli v imunitním systému, kde pomáhají snižovat riziko vzniku zánětů, což může pomoci při řešení chronických onemocnění.

Zařazením omega 3 do stravy, ať už prostřednictvím určitých potravin nebo doplňků stravy, lze tělu dodat základní živiny potřebné k tomu, aby prospívalo a chránilo se před různými zdravotními problémy.

Nežádoucí účinky

Zajímá vás jestli mají omega 3 mastné kyseliny nežádoucí účinky? Odpověď zní ano, určité nežádoucí účinky se projevit můžou a to hlavně při nadměrné konzumaci. Dle dostupných informací se to ale moc často nestává.

Mezi typické nežádoucí účinky patří žaludeční a střevní potíže, jako je např. nadýmání, pálení žáhy, plynatost či průjem. Někteří lidé se mohou setkat s rybí pachutí v ústech, říháním nebo nepříjemným dechem. Ve výjimečných případech mohou zvýšené dávky omega 3 zvýšit riziko krvácení nebo interagovat s léky, které ovlivňují srážení krve. Pokud máte jakékoliv obavy, můžete se o užívání poradit s lékařem.

Nejlepší omega 3

1

Health Institute Opti Omega 3

Nejlepší omega 3 - OPTI OMEGA 3

1. místo

Jedno balení obsahuje 200 ml prémiového rybího oleje s příchutí přírodního pomeranče a díky speciální filtraci není cítit žádný rybí zápach.
Již se neprodává

Prémiový rybí olej obsahuje esenciální omega 3 mastné kyseliny EPA a DHA, které snižují riziko vzniku civilizačních onemocnění, jako je mozková mrtvice, srdeční infarkt, diabetes 2. typu a další. Rybí tuky se začaly zkoumat díky Eskymákům, kteří ve své stravě mají dostatek omega 3 a netrpí žádnou z těchto civilizačních chorob. Doporučené dávkování pro udržení optimální hladiny omega 3 mastných kyselin v těle je půl až jedna polévková lžíce.

Proč je na 1 místě?

Opti Omega 3 disponují přirozeným obsahem EPA a DHA. Jsou vyrobeny z ryb žijících na Islandu, což je důležité. Jedná se totiž o oblast, kde je moře stále relativně čisté. Nabízí příjemnou cenu, maximální efektivitu, naprostou čistotu a navíc jsou bez zápachu. Zaslouženě se tento výrobek dostal mezi nejlepší omega 3 mastné kyseliny.

Značka:

Společnost Health Institute vznikla v roce 2008. Zaměřuje se na péči o jedince trpící nemocemi, které jsou způsobené nezdravým životním stylem, osoby postižené civilizačními chorobami a sportovce. Health Institute si brzo našla svou klientelu a již v roce 2009 začala vyrábět vlastní suplementy.

Výhody
 • Bez rybího zápachu
 • Přirozený obsah EPA a DHA
 • Čistota produktu
 • Pomerančová příchuť
 • Cena
Nevýhody
 • Oproti kapslím kratší trvanlivost
2

Life Extension Super Omega 3 Plus

2. místo

Mimořádně účinný rybí olej z certifikovaného udržitelného rybolovu. Svým obsahem dodává tělu potřebné omega 3 mastné kyseliny a antioxidanty.
1189 Kč

Produkt Super Omega 3 Plus, od značky Life Extension, nabízí rybí olej a má pozitivní vliv na zdraví srdce, mozku a na udržení hladiny důležitých mastných kyselin v těle. Balení obsahuje 120 kapslí s rybím olejem, sezamovými lignanty, olivovým extraktem, olejem z krillu a astaxanthinem.

Výhodou doplňku stravy Super Omega 3 Plus je, že nabízí moderní formu gelových kapslí, díky nimž můžete čerpat benefity rybího tuku i bez nepříjemného zápachu a chuti. Výrobci rybího oleje obsaženého v kapslích dbají rovněž i na životní prostředí, neboť olej pochází z certifikovaného udržitelného rybolovu.

Díky svému unikátnímu složení dodá vašemu tělu potřebné omega 3 mastné kyseliny, které podporují významné tělesné funkce jako činnost mozku a kardiovaskulárního systému či funkci mitochondrií.

Značka:

Life Extension je americká prémiová značka doplňků stravy, která na trhu působí více než 40 let. Známá je především tím, že vyrábí doplňky stravy té nejvyšší kvality. Právě jejich vysoké standardy kontroly kvality jim vynesly registraci GMP (Good Manufacturing Practice) od NSF International. Momentálně nabízí více než 500 různých produktů, od vitamínů a minerálů až po specifické produkty, které řeší různé zdravotní potíže.

Výhody
 • Z certifikovaného udržitelného rybolovu
 • Obsahuje výtažky ze středomořské olivy a sezamu
 • Kvalitní výrobce
 • Antioxidanty
Nevýhody
 • Cena
3

Reflex Nutrition Krill Oil

Reflex Krill Oil

3. místo

Reflex Krill Oil od značky Reflex Nutrition nabízí ultra čisté omega 3 v kombinaci s astaxanthinem. Balení obsahuje 90 kapslí a doporučené dávkování je 1-2 kapsle denně.
569 Kč

Co je to vlastně olej krill? Jedná se o olej z drobného mořského korýše zvaného krunýřovka, vyskytující se zejména v polárních oblastech. Právě tento korýš je nejlepším zdrojem omega 3 nenasycených mastných kyselin a nachází se v něm bohaté množství antioxidantů.

Díky unikátní vazbě kyselin v krillovém oleji je zvýšena vstřebatelnost produktu a není tudíž potřeba užívat vysoké dávky. Reflex Krill Oil zaručuje vysokou kvalitu, původ, čistotu obsažených látek a také minimum balastních aditiv jako jsou „pojiva a lepidla.“

Značka:

Firma Reflex Nutrition byla založena v roce 1996 a je jedním z předních výrobců sportovní výživy. Jejich cílem je a vždy bylo produkovat kvalitní výrobky s minimálním množstvím aditiv a balastních látek. Díky moderním výrobním technologiím a vysokému standardu kontroly kvality se tato firma řadí mezi špičkové výrobce sportovní výživy.

Výhody
 • Dobrá využitelnost
 • Obsahuje astaxanthin a fosfolipidy
 • Absolutní čistota produktu a zdravotní nezávadnost
 • Z udržitelně získaného krillu
Nevýhody
 • Cena
4

Reflex Nutrition Omega 3

4. místo

Reflex Nutrition Omega 3 jsou bohaté na EPA a DHA. Obsahují 90 kapslí a užívají se 3x denně s jídlem.
299 Kč

Produkt Omega 3, od značky Reflex Nutrition, obsahuje bohaté množství nenasycených mastných kyselin EPA a DHA, které jsou jen těžko nalezitelné v běžném jídelníčku. Jedno balení obsahuje 90 kapslí a doporučuje se užívat 1 kapsli 3x denně s jídlem.

Benefitem Reflex Omega 3 je, že výrobce dbá na výbornou farmaceutickou kvalitu a každou dávku pečlivě kontroluje na všechny kontaminující látky. Díky tomuto postupu si můžete být jistí, že kapsle neobsahují žádné těžké kovy ani jiné znečišťující složky. Obsažený rybí olej s nenasycenými mastnými kyselinami v kapslích napomáhá přispívat k normální činnosti kardiovaskulárního systému a rovněž má pozitivní vliv na funkci mozku a lidského zraku.

Značka:

Firma Reflex Nutrition byla založena v roce 1996 a je jedním z předních výrobců sportovní výživy. Jejich cílem je a vždy bylo produkovat kvalitní výrobky s minimálním množstvím aditiv a balastních látek. Díky moderním výrobním technologiím a vysokému standardu kontroly kvality se tato firma řadí mezi špičkové výrobce sportovní výživy.

Výhody
 • Vysoký obsah EPA a DHA
 • Čistota a zdravotní nezávadnost
 • Testováno na obsah dopingových látek
 • Vyrobeno ze 100% zelené energie
 • Inovační technologie a rozumná cena
5

Vegetology Opti3 Liquid Omega 3

5. místo

Opti3 Liquid od značky Vegetology nabízí bohatý zdroj omega 3 nenasycených mastných kyselin, které napomáhají udržovat normální činnost mozku, srdce a zraku.
515 Kč

Hledáte doplněk stravy, který bude z čistě přírodních látek a doplní důležité mastné kyseliny vám i vašim dětem? Když se řekne omega 3, pravděpodobně se mnohým z nás vybaví rybí tuk, který je hojně zastoupený v doplňcích stravy na dnešním trhu, bohužel ale není udržitelný.

Britská značka Vegetology se snažila najít pro své spotřebitele etický a udržitelný zdroj doplňku stravy, proto přišla s Opti3 komplexem. Opti3 komplex obsahuje olej z mořských řas chromista a ze slunečnice roční, antioxidanty, olivový olej a je rovněž obohacen o vitamín D3. Ten je vhodný užívat pro udržení normálního stavu zubů i kostí, pomáhá lépe vstřebávat vápník, fosfor a podporuje imunitní systém.

Značka:

Britská značka Vegetology je podporována týmem zkušených vědců, kteří vytvářejí receptury výrobků na základě pečlivého a dlouhodobého výzkumu. Jejich 100% rostlinné doplňky stravy mají certifikaci Vegan Society a jsou navrženy tak, aby vyhovovaly nárokům moderního člověka, jenž v rušném životě často zanedbává své zdraví a nemá dostatek času na sledování příjmu nezbytných vitamínů a živin.

Výhody
 • 100% podíl přírodních surovin
 • Certifikace Vegan Society
 • Bez příchutě
 • Obsahuje EPA, DHA a vitamín D3
 • Pro celou rodinu