Přeskočit na obsah

Nejlepší kreatin: Vše, co potřebujete vědět o kreatinu

Pokud hledáte suplement, který funguje a je ověřený mnoha vědeckými studiemi, tak kreatin bude trefou do černého. Z této látky může těžit prakticky každý sportovec, od nadšenců do fitness a powerlifterů až po vytrvalostně trénující jedince. V tomto článku se o kreatinu dozvíte všechny důležité informace a na závěr navíc získáte tipy na nejlepší kreatin.

Nejlepší kreatin -Reflex Creapure Creatine Monohydrate

Vyzkoušejte

Opravdu kvalitní kreatin monohydrát v té nejvyšší kvalitě. Testován je na nežádoucí látky a nabízí tak garanci vysoké čistoty i celkové využitelnosti.
749 Kč

Co je to kreatin?

Jde o látku přirozeně se vyskytující v našem těle. A nejenom v našem, kreatin najdete v těle všech obratlovců. A organismus si ho umí sám vytvářet. Produkce probíhá v játrech a jsou k ní třeba tři aminokyseliny – arginin, methionin a glycin. Nejvíce kreatinu je pak uloženo ve svalové tkáni. Jen pro zajímavost – člověk o váze 70 kg má v těle zhruba 120-140 gramů kreatinu, z toho cca 2 gramy se z organismu vylučují každý den prostřednictvím kreatininu v moči.

Kreatin a historie

Kreatin má svého objevitele. Je jím francouzský vědec Michel Eugene Chevreul, který roku 1832 popsal dosud neznámou složku kosterních svalů a použil pro ni název kreatin, odvozený od řeckého slova kreas – maso.

V roce 1847 popsal Němec Justus von Liebig chemickou strukturu kreatinu. Na svoje laboratorní výzkumy si mimo jiné vydělával prodejem silného masového vývaru. S trochou nadsázky by se tak dalo mluvit o prvním počinu na poli kreatinové suplementace.

V roce 1923 zjistili vědci s Harvardu, že konzumací potravin bohatých na kreatin narůstá i množství kreatinu uloženého ve svalech konzumenta. Tento pokus byl provedený na zvířatech a cílem bylo navýšit produkci masa v potravinářském průmyslu.

O tři roky později ale provedl Alfred Chanutin první studii s lidmi. Podával jim dávku 10 gramů kreatinu denně a již během týdne sledoval nárůst kreatinových rezerv ve svalech. Používal kreatin extrahovaný z čerstvého masa, což byl časově i finančně náročný proces.

Syntetická varianta kreatinu spatřila světlo světa až v padesátých letech a první studie potvrzující jeho účinky pocházejí z roku 1975.

Až do devadesátých let probíhaly intenzivní výzkumy na zvířatech, aby následně kreatin vtrhnul do fitnessového průmyslu a během velmi krátké doby si získal obrovskou popularitu. Na olympiádě v Atlantě konané roku 1996 užívalo kreatin podle údajů olympijského výboru více než 80 % zúčastněných sportovců.

Dnes můžeme zcela bez nadsázky tvrdit, že žádný sportovní suplement nebyl nikdy podroben takovému zkoumání jako právě kreatin.

Jak v těle působí?

Hlavní úlohou kreatinu je zajistit zásobování svalových a nervových buněk energií. Má přímý vliv na produkci energie v rámci syntézy ATP. Pokud je ho v těle k dispozici dostatek, produkce energie narůstá a s ní dochází k celé řadě dalších účinků.

Účinky kreatinu

Krátkodobé

Díky provedeným studiím víme, že kreatin začíná působit již velmi brzy po zahájení suplementace. Navýšení kreatinových zásob v těle se projeví v průběhu několika málo týdnů například prokazatelným nárůstem síly. Vzhledem k tomu, že svalová buňka s vyšší zásobou kreatinu současně „nasává“ více tekutiny (odborně se tomu říká buněčná volumizace) dochází ke zvýšení objemu svalů. Byť v této fázi nejde o přímý nárůst svalové tkáně, sval je po vizuální stránce mohutnější.

Dlouhodobé

Svaly obohacené o kreatin mohou nejenom vyvinout větší sílu a vypadají mohutnější, ale současně v nich dochází ke stimulaci anabolických procesů, tzn. k nárůstu svalové tkáně.

S tím následně souvisí i nárůst výkonnosti – zejména při aktivitách o vysoké intenzitě. Obvykle se sportovci dotazují, zda je podpora výkonnosti omezena pouze na začátečníky nebo naopak na vrcholové atlety. Pravdou ale je, že zlepšení v tomto směru zaznamenají všichni bez rozdílu momentální výkonnostní úrovně.

Zapomenout nesmíme ani na oddálení nástupu únavy. Pokud má tělo k dispozici více energie, resp. je schopno jí více produkovat, potlačí se projevy únavy. To jistě ocení nejenom sportovci, ale i řada dalších lidí, pro něž je zběsilé tempo naší doby často velmi vyčerpávající.

Jak už bylo řečeno výše, kreatin slouží k zajištění energie nejenom pro svalové, ale také nervové buňky. Jeho zvýšená hladina v těle bývá spojována s prevencí některých neurologických onemocnění, mezi nimi nechybí Alzheimerova či Parkinsonova choroba, ale také například epilepsie. Současně probíhají studie zkoumající vliv kreatinu na terapii pacientů s poraněnou míchou či po mozkových zraněních. Kreatin se jeví jako slibný i v podpoře správného fungování mozku. U starších lidí pomůže se zachováním kognitivních funkcí a zlepšení paměti.

Kreatinové produkty včera a dnes

Kreatinový prášek, který v devadesátých letech dvacátého století znamenal převrat na poli sportovních výživových doplňků, měl pramálo společného s moderními produkty. Špatně se rozmíchával, nevalně chutnal. Nebylo navíc málo uživatelů, kteří museli čelit vedlejším účinkům, jako byly křeče, nadýmání či nevolnost. Síla i svaly ale rostly, a to bylo pro většinu z nich stěžejní.

Pokroky ve výrobních technologiích s sebou přinesly kvalitnější zpracování surovin, ubylo nežádoucích účinků a přibylo spokojených zákazníků. Ti dnes mají možnost vybírat ze široké škály kreatinových produktů.

Suplementové formy kretinu

  • Kreatin monohydrát: nejvíce prozkoumaná a široce rozšířená forma. Původně způsoboval některým uživatelům trávicí potíže, dnes už je lépe zpracovaný a tento nedostatek byl prakticky odstraněn. Jedná se o obvykle nejlevnější formu kreatinu na trhu, je bezpečný a prokazatelně účinný.
  • Kreatin malát: kreatin vázaný na kyselinu maleinovou za vzniku „silnějšího“ kreatinu, obě látky totiž ovlivňují produkci energie. Snadno se rozpouští ve vodě, vykazuje nízké riziko trávicích obtíží.
  • Kreatin orotát: kreatin vázaný na kyselinu orotovou, umožní svalům silnější kontrakci udržitelnou delší dobu. Zvyšuje nejenom sílu, ale také vytrvalost. Bývá spolu s kreatin glukonátem a kreatin magnesium chelátem součástí kreatinových směsí.
  • Kreatin kre-alkalyn: zpomaluje přeměnu kreatinu na kreatinin (odpadní produkt), což zajistí lepší účinek při nižší dávce. Podle některých studií ovšem není tak účinný jako monohydrát.
  • Kreatin citrát: kreatin vázaný na kyselinu citrónovou s cílem podpořit produkci energie. Má pozitivní vliv na vytrvalostní výkon. Nabízí dobrou rozpustnost ve vodě, je často využívaný v kreatinových směsích.
  • Kreatin ethyl ester: tato kombinace zlepší vstřebatelnost kreatinu a jeho rozpustnost ve vodě, to umožní použití nižší dávky při zachování požadovaného účinku. U citlivějších jedinců může nadměrně zatěžovat ledviny, protože zvyšuje hladinu kreatininu.
  • Kreatin AKG: kreatin vázaný na alfa-ketoglutarát, tzn. prekurzor aminokyseliny glutaminu, uživatel tedy těží ze synergického účinku kreatinu a glutaminu.
  • Kreatin HCl: jeho vstřebatelnost by měla být až o 60 % vyšší než u monohydrátu, takže k dosažení účinku stačí menší dávka. Je obvykle dobře snášen, nezpůsobuje trávicí potíže.

Jak kreatin užívat

Úplně původně, tzn. v době, kdy byl v podstatě jedinou dostupnou formou monohydrát, bylo žádoucí zahájit užívání tzv. zaváděcí fází při zvýšeném dávkování po dobu jednoho týdne. Následovala fáze udržovací (4 týdny) s nižším dávkováním a posléze pauza (zhruba 3 týdny). Poté se cyklus opakuje.

Denní dávka se u kreatin monohydrátu většinou stanovuje na 0,3 gramu/kg tělesné hmotnosti v zaváděcí fázi (rozděleno na 4-7 porcí během dne) a 0,1 gramu/kg ve fázi udržovací (rozděleno na dvě porce během dne). Předtréninkovou dávku je obvykle vhodné užít cca 30 minut před cvičením.

Často se ovšem setkáte s obecně doporučovanou dávkou 5 gramů denně. Vyšší dávka (až 10 g) je žádoucí pro jedince s velkým množstvím svalové hmoty. Dnes každopádně platí, abyste se drželi dávkování uvedeného na etiketě konkrétního produktu.

S čím kreatin (ne)kombinovat

Kreatin monohydrát je vhodné míchat s 200-250 ml nápoje slazeného sacharidy s vysokým glykemickým indexem. Vyhýbejte se směsím s kyselými ovocnými šťávami, jako je pomerančová nebo grapefruitová, protože se tím snižuje účinnost kreatinu. Slazený nápoj volte proto, že cukr napomáhá inzulínové reakci a zvyšuje se tím absorpce kreatinu, podle některých zdrojů až o 60 %.

Je poměrně rozšířeným mýtem, že by se měl kreatinový prášek míchat s ovocným džusem. Většina ovocných šťáv ale obsahuje fruktózu, což není rychle stravitelný cukr.

Dejte proto přednost nápojům s obsahem (rychlých) cukrů s vysokým glykemickým indexem, tzn. obsahujícím maltózu, glukózu nebo dextrózu. V řadě vícesložkových suplementů jsou příslušné ingredience již obsaženy.

Během užívání kreatinu je vhodné dbát na dostatečnou hydrataci, abyste podpořili stahování vody do svalových buněk.

Tipy na nejlepší kreatin

Nejlepší kreatin -Reflex Creapure Creatine Monohydrate

Reflex Creapure Creatine Monohydrate nejlepší kreatin

Opravdu kvalitní kreatin monohydrát nejvyšší kvality. Patří sice k dražším alternativám, ale je testován na nežádoucí látky. Nabízí tak garanci vysoké čistoty i celkové využitelnosti. Díky tomu je oblíbený u mnoha sportovců.
749 Kč
BrainMax Creatine (Creapure®)

BrainMax Creatine (Creapure®)

Značka BrainMax tvoří kvalitní suplementy a jinak tomu není ani v tomto případě. Kreatin monohydrát nabízí opravdu vysokou kvalitu i čistotu. Vyroben byl v laboratořích oceněných certifikátem GMP. Jedno balení nabízí slušných 100 dávek
699 Kč
Czech Virus Supreme Creatine Creapure

Czech Virus Supreme Creatine Creapure

Další 100% čistý kreatin monohydrát v té nejvyšší kvalitě od oblíbené české značky Czech Virus. Creatine Creapure® pochází z Německa a je testován na nečistoty či zakázané látky.
779 Kč
MyoTec Creatine Monohydrate Creapure®

MyoTec Creatine Monohydrate Creapure®

Vyzkoušet můžete také kreatin monohydrát značky MyoTec. Vyrobený je pod ochrannou známkou Creapure®. Testován je na nežádoucí látky a navíc nabízí velké 750 g balení.
899 Kč
Prom-In Athletic Line Creatine HCL

Prom-In Athletic Line Creatine HCL

Velmi dobře vstřebatelná forma kreatinu poskytující veškeré benefity této látky bez vedlejších účinků. Kapsle se jednoduše užívají a měli by vystačit až na 120 dávek.
439 Kč
Vilgain Kreatin Creapure®

Vilgain Kreatin Creapure®

Vysoce koncentrovaný a 100% funkční kreatin monohydrát bez balastních látek. Licencovaná známku Creapure® je důkazem prvotřídní kvality. Pořídit se dá v práškové formě, ale také v kapslích.
449 Kč

Dobrá rada za závěr

Jestli už máte doma na poličce se suplementy kvalitní multivitaminový a minerálový produkt i proteinový prášek, pak do třetice všeho dobrého určitě sáhněte po kreatinu. Jeho účinky jsou skutečně viditelné a patří k doplňkům, do nichž se vyplatí investovat. Sázkou na jistotu je obvykle kreatin monohydrát, pokud by vám způsoboval zažívací potíže, zkuste kreatin HCl nebo kre-alkalyn.

Sportovci, kteří potřebují zvýšit výkonnost, ale nikoliv na úkor nárůstu hmotnosti způsobeného stahováním vody do svalových buněk, byl měli sáhnout po kreatin magnézium chelátu, o němž se tvrdí, že je v tomto ohledu vhodný. Vždy se ale sami musíte přesvědčit, zda a jak vám bude daná forma kreatinu vyhovovat.