Jsme národ houbařů, ale objevují se v našem jídelníčku správné houby? Seznamte se s těmi, které zcela zaslouženě nosí přívlastek „medicinální“. Medicinální neboli funkční houby se ve východní medicíně používají již tisíce let. V posledních letech se ovšem dostávají do povědomí širší veřejnosti zejména díky potencionálním účinkům na zdraví. Na světě existuje více než 100 různých medicinálních hub, proto se článek zaměřuje pouze na ty nejznámější druhy.
Co jsou medicinální houby?
Jde o speciální druhy hub, pro které si s košíkem do našeho lesa rozhodně neskočíte. Nečekejte recepty na smaženici nebo polévku. Řeč bude o houbách využívaných od nepaměti zejména v tradiční asijské medicíně. Ačkoliv historicky se některé z nich přidávaly čerstvé do nejrůznějších pokrmů, dnešní trend už je trochu jiný.
S těmito houbami se nejčastěji setkáte ve formě prášku, který obsahuje buď rozemleté usušené houby nebo koncentrovaný extrakt. Prášek je pak možné použít do nápojů, polévek, smoothie či dalších pokrmů. Případně můžete zakoupit produkty v kapslích, které jistě mnozí z vás upřednostní s ohledem na lepší kontrolu dávkování.
Tyto funkční houby mají schopnost posílit imunitní systém, optimalizovat činnost mozku, zvýšit odolnost vůči stresu atd. Samozřejmě, co druh houby, to zcela originální a specifické vlastnosti. Představíme vám sedmero těch nejpoužívanějších.
Reishi – Lesklokorka lesklá
První zmínky o této léčivé houbě jsou staré dva tisíce let. Taoističtí mnichové ji od pradávna používali při meditacích a věřili, že právě ona jim zajistí dlouhý život. Psalo se o ní, že při pravidelné konzumaci způsobí, aby „tělo zářilo a omládlo“. Zmínku o reishi najdete v mnoha lidových pověstech či básních, je nedílnou součástí čínské mytologie.
Reishi (Ganoderma lingzhi) posiluje imunitu, uklidní mysl, zajistí kvalitní spánek, tlumí neklid, optimalizuje funkci dýchacího systému a hladiny cukru v krvi. V posledních letech se hodně diskutuje i o jejich protirakovinných účincích. K dispozici jsou výzkumy prokazující, že může být přínosem pro onkologické pacienty, pokud je užívána jako doplněk standardní léčby.
Zde uplatní svou schopnost posílit imunitu, ale současně je ceněna i kvůli tlumení únavy, úzkosti a depresi, které tyto pacienty často provází. Její užívání by měl v takových případech vždy schválit ošetřující lékař. Sušená houba má charakteristickou hořkou chuť, řada uživatelů tedy dává přednost formě kapslí.
Lion’s mane – Korálovec ježatý
Latinsky Hericium erinaceus, známý také pod názvem Lion´s Mane patří k nemnoha medicinálním houbám, které můžete spatřit i v našich listnatých lesích. Je zdrojem silných antioxidantů s výraznými imunomodulačními schopnostmi, tzn. že má přímý vliv na imunitní systém. Současně nabízí cenné neuroprotektivní látky, zajišťující správnou funkci nervového systému, včetně stimulace růstu nových nervových buněk a myelinu (látka, která tvoří obal nervových vláken).
Optimalizuje trávicí procesy, zvyšuje hladinu životní energie, schopnost koncentrace a naši odolnost vůči stresu. Prášek ze sušené houby můžete přidávat do nápojů i kávy a určitě se vyplatí dlouhodobé užívání.
Chaga – Rezavec šikmý
Chaga má mnohem méně mystický český název – rezavec šikmý, jedná se o dřevokaznou houbu, kterou můžete vidět i u nás, především na břízách. Prameny uvádějí, že byla jako léčivá houba využívána již v 16. století v Rusku k přípravě žaludečního čaje. Dnes už máme k dispozici více než stovku studií mapujících její účinky. Kromě podpory trávení je to také posílení imunity, redukce zánětlivých procesů, schopnost zvyšovat odolnost vůči stresu a antimikrobiální vlastnosti, které z ní činí využívaný a efektivní výživový doplněk.
Při nákupu vhodného produktu sledujte, zda se jedná o divoce rostoucí nebo uměle pěstovanou houbu. Laboratorně pěstovaná chaga neroste na břízách, ale na obilí, takže obsah léčivých látek úplně neodpovídá množstvím ani složením.
Shiitake – Houževnatec jedlý
Houby shiitake jsou typickou ingrediencí celé řady exotických pokrmů. V Číně se během vlády dynastie Ming této houbě říkalo „elixír života“. Pozitivní vliv má především na funkci kardiovaskulárního systému, obsahuje ale také látky posilující imunitu.
Obsah tzv. eritadeninu jí umožní udržet hladinu cholesterolu v potřebných mezích, příznivě ovlivňuje také hladinu cukru v krvi a potlačuje zánětlivé procesy. Pro dosažení potřebných účinků je lepší užívat shiitake ve formě suplementu, čímž tělu zajistíte odpovídající dávku. Počítejte s tím, že výraznější efekt pocítíte zhruba po 6-8 týdnech užívání.
Maitake – Sírovec
Český název této chorošovité houby je trsnatec lupenitý a setkáte se ním především na dubech. Měli byste ovšem velké štěstí, kdybyste ho u nás v přírodě spatřili. Patří k poměrně vzácným houbám, natrefíte na něj spíše v Severní Americe nebo v Japonsku.
Má schopnost optimalizovat hodnoty krevního tlaku a současně stimuluje produkci celé řady imunitních buněk. Znatelného účinku dosáhnete po zhruba tříměsíčním užívání, bude to tedy chtít trochu trpělivosti, ale výsledky jsou skutečně slibné.
Turkey tail – Outkovka pestrá
Houba z čeledi chorošovitých, jejíž anglický název nikoliv náhodou zní Turkey Tail. Ocas krocana totiž opravdu nápadně připomíná. Jestli hledáte houbu s nejvyšším podílem imunitu stimulujících beta-glukanů, právě jste ji našli.
Celá řada výzkumů jasně prokazuje, že má outkovka opravdu značný vliv na funkci našeho imunitního systému. Osvědčila se například u pacientů léčených chemoterapií, zde ale samozřejmě doporučujeme vše konzultovat s příslušným lékařem. Její účinky se nejlépe projeví při dlouhodobém užívání.
Cordyceps – Housenice čínská
Cordyceps patří k tzv. parazitickým houbám žijícím v těle housenek v poměrně vysokých nadmořských výškách himalájské náhorní plošiny. Od roku 2005 je k dispozici uměle vypěstovaná varianta. Nebylo vůbec jednoduché zachovat účinky cordycepsu přírodního, nicméně dnes již zakoupíte speciální kmen CS-4, jehož kvalita je srovnatelná.
Cordyceps si oblíbili hlavně sportovci a fyzicky aktivní lidé, neboť přímo stimuluje produkci ATP, tzn. buněčné energie. Díky tomu navyšuje jejich výkonnost a zlepšuje regeneraci. Příznivý vliv má také na činnost ledvin, rovnováhu hormonů a imunitu.
Nejlepších účinků dosáhnete při dlouhodobém užívání, vždy dodržujte dávkování na etiketě, neboť koncentrace účinných látek se v tomto směru velmi liší produkt od produktu.
Než půjdete na houby – pardon – pro houby…
…měli byste se držet základních pravidel. V první řadě vždy dodržujte dávkování uvedené na etiketě vybraného produktu. Pokud pravidelně užíváte léky na předpis, případě vám mají medicinální houby pomoci s terapií nějakého onemocnění, vždy jejich užívání konzultujte s lékařem.