Přeskočit na obsah

Nejlepší BCAA: Vše podstatné o aminokyselinách

„Hlavně to chce bé-cé-áčka!“ Tahle věta rezonuje ve fitnessové komunitě už řadu let. A oprávněně. BCAA patří k suplementům, které umí upgradovat kvalitní výsledky na špičkové. Kromě základních informací si v tomto článku ukážeme také tipy na nejlepší BCAA na trhu.

Nejlepší BCAA: Prom-in Essential BCAA Synergy

nEJLEPŠÍ BCAA

Vyzkoušejte jedny z nejlepších instantních BCAA na trhu. Nabízí komplexní aminokyseliny, skvělou kvalitu i cenu a také velkou koncentraci účinných látek.

Co se skrývá pod zkratkou BCAA?

Ikonická čtyři písmena označují anglický termín branched-chain amino acids, česky aminokyseliny s rozvětveným řetězcem. Patří sem tři esenciální aminokyseliny a to leucin, izoleucin a valin. Lidské tělo je neumí samo vytvářet, musí být proto přijímány ve stravě nebo prostřednictvím suplementů. Tvoří asi 35 % esenciálních aminokyselin v lidském organismu a zhruba 15 % těch, které se nacházejí přímo ve svalových bílkovinách.

Čeho můžete dosáhnout jejich užíváním?

Stručný výčet účinků by mohl vypadat asi takto:

  • Jsou rychlým zdrojem energie
  • Podporují nárůst síly a hmoty
  • Potlačují katabolismus (rozklad svalové tkáně)
  • Oddalují nástup vyčerpání při tréninku
  • Redukují bolest svalů
  • Příznivě ovlivňují regeneraci

Komu jsou určené?

Sportovcům – od těch vrcholových až po rekreační. Uplatnění ale najdou například i v rámci rekonvalescence po nemocech či zraněních. A v neposlední řadě snižují riziko komplikací při některých onemocněních jater. [1]

Co všechno BCAA ovlivní?

Mimo jiné hladinu krevního cukru, protože napomáhají jeho správné regulaci, čímž chrání glykogenové rezervy ve svalech a játrech. Dále pak množství serotoninu v mozku. Omezením jeho produkce potlačují únavu během tréninku. Snižují hladinu některých enzymů podílejících se na poškození svalů během tréninku. Tím jsou svaly lépe chráněny, podají vyšší výkon a sportovec není limitován svalovou bolestí. [2] [3] [4]

Hej, „bé-cé-áčka“, kolik je vás vlastně potřeba?

Ohledně dávkování je velmi důležitý hlavně poměr všech tří složek. Ten by měl být 2:1:1 (leucin:izoleucin:valin), abyste si zajistili maximální možný účinek. Narazíte pravděpodobně i na produkty s vyšším množství leucinu, výjimkou není poměr 4:1:1 či dokonce 8:1:1, ale dává smysl držet se osvědčeného dvojnásobku leucinu. Vyšší poměr lepší výsledky nepřinese, a dokonce někteří odborníci tvrdí, že se tím naruší účinek izoleucinu a valinu.

Dávkování se většinou odvíjí od tělesné hmotnosti. Počítejte s 0,2 gramy na kilogram váhy. Sportovec o váze 90 kg bude tedy pracovat s denní dávkou 18 gramů BCAA. Tu rozdělí na tři dávky po 6 gramech konzumované během dne – z toho jedna 30 minut před snídaní, druhá před tréninkem a třetí po tréninku.

BCAA jsou v suplementové formě obvykle dobře snášeny. Vyšším dávkám těchto aminokyseliny by se ovšem měli vyhnout pacienti s tzv. leucinózou (MSUD), genetickým onemocněním, které se projevuje poruchou využití větvených aminokyselin (obvykle se diagnostikuje již v batolecím věku). [5]

O kom se nejvíc mluví?

O leucinu! Nejvíce zájmu na sebe bezpochyby strhává právě leucin. A to z mnoha dobrých důvodů.

  • Leucin se těší pověsti aktivátora anabolismu, má tedy přímý vliv na budování svalové hmoty
  • Stimuluje nárůst síly
  • A vás všechny, kteří plánujete rýsovací či předsoutěžní dietu, bude jistě zajímat, že díky leucinu zabráníte ztrátám svalové tkáně, podpoříte fyzickou i mentální výkonnost, omezíte stres spojený s restrikcí kalorií, a ještě využijete velmi unikátní schopnost leucinu potlačit chuť k jídlu. Celkově tedy budete dietu mnohem lépe snášet

S čím nám ještě BCAA pomohou?

Především s podporou imunity. Buňky imunitního systému totiž podle provedených studií v mnoha ohledech spoléhají na adekvátní množství BCAA v těle. Ukazuje se, že pokles hladiny větvených aminokyselin zvyšuje citlivost organismu vůči patogenům, narůstá riziko infekcí a místo na trénink putujete s horečkou do postele. Což samozřejmě není vůbec žádoucí.

V tuhle chvíli už nejspíš nikdo z vás nepochybuje, že je suplementace BCAA tou správnou volbou. Řada fitness expertů je přesvědčena, že se už několik dekád neobjevil na trhu tak účinný produkt, jakým jsou právě větvené aminokyseliny.

Nejlepší BCAA

Nejlepší BCAA: Prom-in Essential BCAA Synergy

Prom-in Essential BCAA Synergy nejlepší bcaa

Jednoznačně jedno z nejlepších instantních BCAA na trhu. Nabízí komplexní aminokyseliny, skvělou kvalitu i cenu a také velkou koncentraci účinných látek.
545 Kč
Nejlepší BCAA: Reflex Nutrition BCAA

Reflex Nutrition BCAA 2 místo

Kapsle obsahují vitamín B6 a větvené aminokyseliny ve volné formě a navíc v ideálním poměru. Nabízí vysokou kvalitu i čistotu jednotlivých složek bez zbytečných aditiv.
775 Kč

Extrifit BCAA Instant 3 místo

Instantní BCAA ve volné formě od firmy Extrifit jsou zde i pro ty nejnáročnější sportovce. Aminokyseliny jsou v ideálním poměru 2:1:1 a vybrat si lze z mnoha zajímavých příchutí.
489 Kč
Czech Virus Nano BCAA

Czech Virus Nano BCAA 4 místo

Revoluční Nano BCAA od společnosti Czech Virus v instantní formě. Nabízí perfektní rozpustnost, stabilitu i absorpci do organismu.
889 Kč
Amix BCAA Micro Instant Juice

Amix BCAA Micro Instant Juice 5 místo

Vysoce koncentrovaná forma větvených aminokyselin v optimálním poměru 2:1:1. Vychutnejte si chutný a osvěžující nápoj s vysokým obsahem BCAA.
689 Kč