„Hlavně to chce bé-cé-áčka!“ Tahle věta rezonuje ve fitnessové komunitě už řadu let. A oprávněně. BCAA patří k suplementům, které umí upgradovat kvalitní výsledky na špičkové. Kromě základních informací si v tomto článku ukážeme také tipy na nejlepší BCAA na trhu.
Co se skrývá pod zkratkou BCAA?
Ikonická čtyři písmena označují anglický termín branched-chain amino acids, česky aminokyseliny s rozvětveným řetězcem. Patří sem tři esenciální aminokyseliny a to leucin, izoleucin a valin. Lidské tělo je neumí samo vytvářet, musí být proto přijímány ve stravě nebo prostřednictvím suplementů. Tvoří asi 35 % esenciálních aminokyselin v lidském organismu a zhruba 15 % těch, které se nacházejí přímo ve svalových bílkovinách.
Čeho můžete dosáhnout jejich užíváním?
Stručný výčet účinků by mohl vypadat asi takto:
- Jsou rychlým zdrojem energie
- Podporují nárůst síly a hmoty
- Potlačují katabolismus (rozklad svalové tkáně)
- Oddalují nástup vyčerpání při tréninku
- Redukují bolest svalů
- Příznivě ovlivňují regeneraci
Komu jsou určené?
Sportovcům – od těch vrcholových až po rekreační. Uplatnění ale najdou například i v rámci rekonvalescence po nemocech či zraněních. A v neposlední řadě snižují riziko komplikací při některých onemocněních jater. [1]
Co všechno BCAA ovlivní?
Mimo jiné hladinu krevního cukru, protože napomáhají jeho správné regulaci, čímž chrání glykogenové rezervy ve svalech a játrech. Dále pak množství serotoninu v mozku. Omezením jeho produkce potlačují únavu během tréninku. Snižují hladinu některých enzymů podílejících se na poškození svalů během tréninku. Tím jsou svaly lépe chráněny, podají vyšší výkon a sportovec není limitován svalovou bolestí. [2] [3] [4]
Hej, „bé-cé-áčka“, kolik je vás vlastně potřeba?
Ohledně dávkování je velmi důležitý hlavně poměr všech tří složek. Ten by měl být 2:1:1 (leucin:izoleucin:valin), abyste si zajistili maximální možný účinek. Narazíte pravděpodobně i na produkty s vyšším množství leucinu, výjimkou není poměr 4:1:1 či dokonce 8:1:1, ale dává smysl držet se osvědčeného dvojnásobku leucinu. Vyšší poměr lepší výsledky nepřinese, a dokonce někteří odborníci tvrdí, že se tím naruší účinek izoleucinu a valinu.
Dávkování se většinou odvíjí od tělesné hmotnosti. Počítejte s 0,2 gramy na kilogram váhy. Sportovec o váze 90 kg bude tedy pracovat s denní dávkou 18 gramů BCAA. Tu rozdělí na tři dávky po 6 gramech konzumované během dne – z toho jedna 30 minut před snídaní, druhá před tréninkem a třetí po tréninku.
BCAA jsou v suplementové formě obvykle dobře snášeny. Vyšším dávkám těchto aminokyseliny by se ovšem měli vyhnout pacienti s tzv. leucinózou (MSUD), genetickým onemocněním, které se projevuje poruchou využití větvených aminokyselin (obvykle se diagnostikuje již v batolecím věku). [5]
O kom se nejvíc mluví?
O leucinu! Nejvíce zájmu na sebe bezpochyby strhává právě leucin. A to z mnoha dobrých důvodů.
- Leucin se těší pověsti aktivátora anabolismu, má tedy přímý vliv na budování svalové hmoty
- Stimuluje nárůst síly
- A vás všechny, kteří plánujete rýsovací či předsoutěžní dietu, bude jistě zajímat, že díky leucinu zabráníte ztrátám svalové tkáně, podpoříte fyzickou i mentální výkonnost, omezíte stres spojený s restrikcí kalorií, a ještě využijete velmi unikátní schopnost leucinu potlačit chuť k jídlu. Celkově tedy budete dietu mnohem lépe snášet
S čím nám ještě BCAA pomohou?
Především s podporou imunity. Buňky imunitního systému totiž podle provedených studií v mnoha ohledech spoléhají na adekvátní množství BCAA v těle. Ukazuje se, že pokles hladiny větvených aminokyselin zvyšuje citlivost organismu vůči patogenům, narůstá riziko infekcí a místo na trénink putujete s horečkou do postele. Což samozřejmě není vůbec žádoucí.
V tuhle chvíli už nejspíš nikdo z vás nepochybuje, že je suplementace BCAA tou správnou volbou. Řada fitness expertů je přesvědčena, že se už několik dekád neobjevil na trhu tak účinný produkt, jakým jsou právě větvené aminokyseliny.