Přeskočit na obsah

Black Insomnia: Extra silná káva [recenze]

Máte rádi kávu a potřebujete čas od času pořádně nakopnout? Pokud ano, káva Black Insomnia může být přesně pro vás. Jedná se totiž o nesilnější kávu na světě, která nabízí 100% robustu. Káva se praží staro-italskou metodou v německém Bambergu a obsahuje o 100 až 200% více kofeinu než běžně dostupná káva. Jestli vás zajímá jak tato káva chutná, jak se připravuje a co od ní očekávat, pokračujte ve čtení této recenze.

Přečtěte si také další články o kávě např. Cappuccino, Americano nebo o Cibetkové kávě, která patří mezi nejdražší na světě.

Káva Black Insomnia

Nejsilnější káva

Zrnková káva Black Insomnia je zde pro ty nejnáročnější uživatele. Objednat si ji můžete v několika variantách podle svých preferencí.

Black Insomnia

Black Insomnia v překladu znamená černá nespavost a její původ je v Africe – přesněji tedy v Kapském městě, což je druhé největší město Jihoafrické republiky. Tvůrcem této kávy je podnikatel Sean Kristafor, který tuto kávu uvedl na trh v červu roku 2016. Jeho záměr byl prostý, vyrobit velice silnou kávu a zároveň ji zachovat příjemnou chuť tak, aby si její konzumaci člověk opravdu užil.

Během několika prvních měsíců byla káva Black Insomnia k dispozici pouze v Kapském městě. Netrvalo však dlouho a káva se díky své oblíbenosti začala exportovat do 22 zemí světa. Díky tomu si ji dnes můžeme vychutnat i v České republice.

Káva se praží v německém Bambergu staro-italskou metodou, což znamená pomalu, poctivě a po malých porcích v bubnové peci.

Black Insomnia a kofein

Black Insomnia recenze

Spi, když chceš, ne kdy musíš. To prodejce píše na svém webu a musím říct, že je tento slogan opravdu trefný. Není se čemu divit, jelikož na první pohled je právě kofein hlavním aspektem, v kterém káva Black Insomnia tolik vyniká.

Jedno klasické espresso typicky obsahuje okolo 77 mg kofeinu. Black Insomnia však nabízí rovnou 150 mg kofeinu v jednom šálku (na 7 g kávy). Pokud si po ránu rádi vychutnáte střední hrnek kávy nebo dvojité espresso, jednorázová dávka se může vyšplhat až na 300 mg. Při použití 50 g kávy se podle webu Caffeine Informer může obsah kofeinu vyšplhat až na 1105 mg.

Na internetu se běžně dočtete, že tato káva obsahuje směs robusty a arabiky v poměru 80:20. To už neplatí, jelikož receptura byla výrobcem upravena pro ještě intenzivnější kofeinový zážitek.

Důvodem proč tato káva obsahuje takové množství kofeinu tedy je, že obsahuje pouze 100% robustu. Ta totiž běžně dosahuje až 3x vyššího množství kofeinu než tolik oblíbená arabika. Další důvod spočívá ve specifickém pěstování kávovníku, zpracování a následném pražení kávových zrn.

Příprava

Příprava kávy se bude lišit podle toho jakou kávu si vyberete (zrnková, kapsle…). Jak si připravit kávu z kapslí asi není třeba rozebírat, proto se zaměřím na kávu mletou a zrnkovou.

Káva je namletá poměrně nahrubo, pro ideální přípravu tedy můžete použít např. moka konvičku, french press, aeropress, pákový kávovar nebo chemex. Je zde také možnost udělat si klasického turka, v tom případě může být vhodné kávu namlít více najemno, aby se síla kofeinu projevila naplno.

Osobně jsem si pořídil kávu mletou a zrnkovou. Pro přípravu jsem použil moka konvičku nebo kávovar. Ideální množství kávy na jedno espresso je 7 g. Samotná příprava tedy není nijak náročná a každý milovník kávy ji zcela jistě zvládne levou zadní.

Chuť

Jelikož Black Insomnia nabízí pouze robustu, měl jsem trochu strach jak bude nakonec chutnat. Robusta totiž bývá oproti arabice velmi hořká a připisuje se jí spíše zemitá chuť.

Prodejce tvrdí, že jejich káva je pro ty nejnáročnější kávičkáře a kromě intenzivní vůně nabízí také vynikající chuť. Ta by dle popisu měla být spíše do sladka, s karamelovo-oříškovým aroma a dozvuky po hořké čokoládě.

Tak jsem se pustil do testování a musím říct, že je to do jisté míry pravda. Káva mi chutnala i bez použití mléka. Nejvíce jsem cítil tóny oříšků a čokolády, ale i samotný karamel tam jisté prvky má. Samotné chuti teda asi není úplně co vytknout, jednoduše si ji musí každý zkusit sám.

Objednávka a cena

V eshopu Black Insomnia můžete narazit na čtyři druhy kávy, každý si tak může vybrat dle svých preferencí. Jedná se o kávu zrnkovou, mletou, kapsle pro Dolce Gusto a Nespresso. Minimálně kapsle pro Nespresso jsou 100% ekologické a neobsahují hliník, plast ani barviva.

Cena se mění v závislosti na druhu kávy a pohybuje se mezi 374 až 419 Kč. Koupit se dají také různé dárkové sady, které vychází na cca 999 Kč. Po objednání jsem měl balíček doma do 2 dní, takže jsem byl s celou objednávkou maximálně spokojen.

Hodnocení

9.5hodnocení
Black Insomnia je nejsilnější káva na světě. Kromě vysokého množství kofeinu nabízí také velice příjemnou chuť, která je na robustu poněkud nezvyklá. Jak se ale říká, sto lidí sto chutí. Eshop má více než 15 000 spokojených zákazníků. Káva tedy za vyzkoušení rozhodně stojí.
Složení
10
Chuť
9.5
Aroma
9
Cena
9.5
Výhody
  • Kvalitní složení
  • Příjemná chuť
  • Opravdu hodně kofeinu
  • Nevšední zážitek
  • 100% přírodní kávová zrna
Nevýhody
  • Nic podstatného