Přeskočit na obsah

Jak podpořit růst vousů na maximum

Jak podpořit růst vousů

Růst vousů je do značné míry geneticky podmíněný, například pokud má váš otec bujný plnovous, je velká pravděpodobnost, že ho budete mít také. Genetika tedy hraje primární roli v tom jak budou vaše vousy v dospělosti vypadat. Na druhou stranu existuje spousta možností jak podpořit růst vousů i za předpokladu, že vám na bradě roste sotva pár chlupů.

Nejlepší přípravky na růst vousů

Nejlepší přípravek na růst vousů

Beard Doping

Přípravek na růst vousů Beard Doping, od české značky Angry Beards, pokožku vyživuje, hydratuje a prokrvuje folikuly, z kterých tak můžou vyrůst nové vousy.

Momentálně jsem nic lepšího na českém trhu nenašel. Výrobek má skvělé recenze a i mě osobně s růstem nových vousů velmi pomohl. Důvod, proč může Beard Doping pomoci i vám, je kvalitní složení přípravku aneb jak tvrdí sám výrobce, do jedné lahvičky jsme namíchali všechno, co může přispět k pořádnému růstu.

Těšit se tedy můžete například na mandlový a konopný olej, hrst minerálů, vitamin A a glycerin. Ve finále je zde diaminopyrimidine oxide (kopexil), který se přidává do produktů proti vypadávání vlasů, ale zároveň funguje i na růst vousů.

Růst vousů - Beard Roller

Beard Roller

Dermaroller je kosmetický váleček opatřený 540 titanovými mikrojehličkami, které bezbolestně a šetrně narušují vrchní vrstvu kůže.

Dermaroller má hned několik výhod, mezi které patří například lepší vstřebávání kosmetických přípravků, ale také samotná aktivace tvorby kolagenu a keratinu. Navíc zvyšuje průtok krve do dané oblasti a tím se do vousů dostane více živin, které mohou podpořit růst vousů.

Mnoho let se také používá k léčbě jizev po akné, velkých pórů nebo redukci vrásek. Tento proces je známý jako mikroneedling (mikrojehličkování), které je založeno na přirozené samoobnovovací schopnosti pokožky.

Přípravek na růst vousů

Biotin

I když neexistuje žádná kouzelná látka, která by vám přes noc vyčarovala plnovous, o biotinu je známo, že může zlepšit stav pokožky, nehtů vlasů i vousů.

Biotin, známý také jako vitamin B7, hraje klíčovou roli při metabolismu bílkovin, sacharidů a tuků. Vzhledem k tomu, že nedostatek biotinu může vést k řídnutí vlasů, zastánci tvrdí, že užívání biotinových doplňků může vlasy i vousy zahustit a stimulovat jejich opětovný růst.

NOW Biotin je vhodný i pro vegetariány a obsahuje 10 mg biotinu, což je více než dost. Pro maximální podporu růstu vousů tedy rozhodně stojí za vyzkoušení.

Přípravek na růst vousů

Olej na vousy

Pokud již nějaké vousy máte je potřeba o ně náležitě pečovat. Olej vyživí vousy i pokožku pod nimi a k tomu všemu je také změkčí, posílí a dodá jim patřičnou vůni.

Jak podpořit růst vousů

Pro růst vousů je důležitý celý organismus aneb ve zdravém těle zdravý vous. Strava bohatá na bílkoviny, vitamíny, minerály a zdravé tuky zabezpečí tělu vše potřebné pro správný růst vousů i vlasů. Dále je důležité pečovat o vousy i pokožku a vzbudit tak spící folikuly, z kterých potenciálně vzniknou nové vousy. K tomu vám pomůže speciální nářadí jako je dermaroller nebo kosmetika vyrobená přesně pro tyto účely. 

Péče o pokožku

Čistá, vyživená a hydratovaná pokožka je důležitá k vytvoření ideálních podmínek pro růst vousů. Je známo, že muži mají více mazových žláz než ženy a jejich kůže tak produkuje až dvojnásobné množství mastnoty.

Není třeba to přehánět, stačí si ráno umýt obličej teplou vodou a jednou za pár dní použít peeling, aby se odstranila mrtvá kůže. Tím dáme vousům více prostoru k růstu a navíc zlepšíme vstřebávání krému, který pořádně prokrví spící folikuly. Pokud již nějaké vousy máte, rozhodně zvažte použití oleje na vousy, který je vyživí a změkčí.

Prokrvení nastartuje růst vousů

Vlasy i vousy potřebují k růstu živiny. Správně vyživené vousy rostou rychleji a vypadají zdravě. Krev je nositelem živin a dopraví je přesně tam, kde potřebujeme, v tomhle případně tedy rovnou do pokožky, vousů a folikul, z kterých díky tomu můžou vyrůst nové vousy.

K lepšímu prokrvení lze použít skvěle hodnocený přípravek na růst vousů Beard Doping, který kůži perfektně vyživí a prokrví. Dále lze do rutiny péče o vousy přidat dermaroller, což je kosmetický váleček opatřený mikrojehličkami, které bezbolestně a šetrně narušují vrchní vrstvu kůže. Díky tomu stimuluje krevní oběh, výrazně zlepšuje prokrvení folikul a navíc zvyšuje absorpci látek v kosmetice. Za zkoušku stojí i masáž obličeje, která také zlepšuje prokrvení pokožky.

Výživa

Stejně jako sportovec potřebuje kvalitní jídelníček k budování svalové hmoty nebo hubnutí, tak i vousy potřebují k růstu dostatek živin. K maximalizaci růstového potenciálu vousů i vlasů naše tělo potřebuje zejména některé vitamíny a minerály jako biotin, vitamin B12, vitamín D, zinek a Omega 3 mastné kyseliny. 

Společně s vyváženou stravou je vhodné užívat kvalitní multivitamín, který našemu tělu dodá vše potřebné. Jestli vás zajímá, které doplňky stravy se vyplatí koupit, doporučuji přečíst článek Suplementy, které mají smysl.

Čas

Růst vousů je běh na dlouhou trať, někdo sice vidí výsledky již po pár týdnech, ale většinou je třeba počkat několik měsíců než se začnou holá místa zaplňovat nově vzniklými vousy. Ten, kdo vousy opravdu nemá v genech, nejspíš smysluplné přírůstky neuvidí nikdy. Proto vytrvejte, dřív nebo později se nějaké výsledky určitě dostaví a uvidíte sami, jestli má cenu pokračovat nebo ne.

Holení

Určitě už jste někdy slyšeli, že pravidelné holení podpoří růst vousů, jedná se však o pouhý mýtus. Za tímto tvrzením stojí maximálně oční klam. Samotný růst se totiž odehrává hlouběji v kůži, holení tedy nemá na růst ani hustotou žádný efekt.

Samozřejmě to neznamená, že se nemáte holit. Pokud vám vousy rostou nepravidelně, nemá úplně smysl nechat je růst do moc velké délky. V tom případě neholte vousy až na kůži, stačí je zkrátit například na 2 milimetry. Díky tomu lze v čase lépe sledovat nové přírůstky a zároveň budou mít nové vousy více prostoru k růstu.

Faktory, které ovlivňují růst vousů

Genetika

Někteří muži mohou mít pěkný plnovous do dvou měsíců, jiní jsou rádi za pár chlupů na bradě. Chcete-li pochopit jak mohou geny ovlivnit váš růst vousů i vlasů, podívejte se na ostatní muže ve vaší rodině.

Zjednodušeně řečeno genetika ovlivňuje počet androgenních receptorů na tváři a citlivost folikulů na DHT (dihydrotestosteron). Pokud jsou folikuly citlivější na tuto formu testosteronu, může dojít k hustšímu a rychlejšímu růstu vousů. Pro lepší představu doporučuji shlédnout video na YouTube Why Some Men Can’t Grow Beards.

Věk

Zase jde o genetiku, někdo má vousy již v pubertě, někomu začnou více růst až v dospělosti. Je docela běžné, že mužům začnou vousy houstnout až okolo 30 roku života. Na rozdíl od vlasů, vousy s věkem většinou rostou rychleji a dokonce na místech, kde dřív nerostly.

Hormony

Nízká hladina testosteronu může negativně ovlivnit růst vousů. Cvičení může zvýšit (optimalizovat) hladinu testosteronu v těle, proto pravidelný tréning v posilovně rozhodně není od věci. Hladina testosteronu je však u mužů, kterým vousy nerostou podle představ většinou zcela normální.

Péče a výživa

Jak už víme pravidelná péče o kůži, tělo a vousy spojená s vyváženou stravou a dostatečným pohybem, může po určitém čase zlepšit kvalitu a hustotou vousů. Zároveň je to také způsob, jak zrychlit růst vousů.

Závěr

Jak podpořit růst vousů už víme, stačí dbát na zdravý životní styl a začít používat vhodné přípravky, které pomůžou stimulovat spící folikuly k růstu. Dejte tomu čas a určitě se nějaké výsledky dostaví.

Na závěr ještě rada pro uživatele nikotinu, který zužuje cévy. Pokud tedy chcete dosáhnout nejlepších růstových výsledků, zkuste užívání nikotinu zredukovat na minimum.