Přeskočit na obsah

Jak podpořit růst vousů na maximum: Tipy na nejlepší přípravky

Růst vousů je do značné míry geneticky podmíněný, například pokud má váš otec bujný plnovous, je velká pravděpodobnost, že ho budete mít také. Genetika tedy hraje primární roli v tom jak budou vaše vousy v dospělosti vypadat. Na druhou stranu existuje spousta možností jak podpořit růst vousů i za předpokladu, že vám na bradě roste sotva pár chlupů. V závěru článku se můžete podívat na přípravky, které mají šanci podpořit růst vousů.

Sada pro růst vousů – Roller & Beard Doping

Vyzkoušejte

Stylová sada od české značky Angry Beards nabízí vše potřebné pro stimulaci růstu vousů. Těšit se můžete na oblíbený krém Beard Doping a kvalitní Beard Roller.

Jak podpořit růst vousů

Pro růst vousů je důležitý celý organismus aneb ve zdravém těle zdravý vous. Strava bohatá na bílkoviny, vitamíny, minerály a zdravé tuky zabezpečí tělu vše potřebné pro správný růst vousů i vlasů. Dále je důležité pečovat o vousy i pokožku a vzbudit tak spící folikuly, z kterých potenciálně vzniknou nové vousy. K tomu vám pomůže speciální nářadí jako je dermaroller nebo kosmetika vyrobená přesně pro tyto účely. 

Péče o pokožku

Čistá, vyživená a hydratovaná pokožka je důležitá k vytvoření ideálních podmínek pro růst vousů. Je známo, že muži mají více mazových žláz než ženy a jejich kůže tak produkuje až dvojnásobné množství mastnoty.

Není třeba to přehánět, stačí si ráno umýt obličej teplou vodou a jednou za pár dní použít peeling, aby se odstranila mrtvá kůže. Tím dáme vousům více prostoru k růstu a navíc zlepšíme vstřebávání krému, který pořádně prokrví spící folikuly. Pokud již nějaké vousy máte, rozhodně zvažte použití oleje na vousy, který je vyživí a změkčí.

Prokrvení nastartuje růst vousů

Vlasy i vousy potřebují k růstu živiny. Správně vyživené vousy rostou rychleji a vypadají zdravě. Krev je nositelem živin a dopraví je přesně tam, kde potřebujeme, v tomhle případně tedy rovnou do pokožky, vousů a folikul, z kterých díky tomu můžou vyrůst nové vousy.

K lepšímu prokrvení lze použít skvěle hodnocený přípravek na růst vousů Beard Doping, který kůži perfektně vyživí a prokrví. Dále lze do rutiny péče o vousy přidat dermaroller, což je kosmetický váleček opatřený mikrojehličkami, které bezbolestně a šetrně narušují vrchní vrstvu kůže. Díky tomu stimuluje krevní oběh, výrazně zlepšuje prokrvení folikul a navíc zvyšuje absorpci látek v kosmetice. Za zkoušku stojí i masáž obličeje, která také zlepšuje prokrvení pokožky.

Výživa

Stejně jako sportovec potřebuje kvalitní jídelníček k budování svalové hmoty nebo hubnutí, tak i vousy potřebují k růstu dostatek živin. K maximalizaci růstového potenciálu vousů i vlasů naše tělo potřebuje zejména některé vitamíny a minerály jako biotin, vitamin B12, vitamín D, zinek a omega 3 mastné kyseliny

Společně s vyváženou stravou je vhodné užívat kvalitní multivitamin, který našemu tělu dodá vše potřebné. Jestli vás zajímá, které doplňky stravy se vyplatí koupit, doporučuji přečíst článek o suplementech.

Čas

Růst vousů je běh na dlouhou trať, někdo sice vidí výsledky již po pár týdnech, ale většinou je třeba počkat několik měsíců než se začnou holá místa zaplňovat nově vzniklými vousy. Ten, kdo vousy opravdu nemá v genech, nejspíš smysluplné přírůstky neuvidí nikdy. Proto vytrvejte, dřív nebo později se nějaké výsledky určitě dostaví a uvidíte sami, jestli má cenu pokračovat nebo ne.

Holení

Určitě už jste někdy slyšeli, že pravidelné holení podpoří růst vousů, jedná se však o pouhý mýtus. Za tímto tvrzením stojí maximálně oční klam. Samotný růst se totiž odehrává hlouběji v kůži, holení tedy nemá na růst ani hustotou žádný efekt.

Samozřejmě to neznamená, že se nemáte holit. Pokud vám vousy rostou nepravidelně, nemá úplně smysl nechat je růst do moc velké délky. V tom případě neholte vousy až na kůži, stačí je zkrátit například na 2 milimetry. Díky tomu lze v čase lépe sledovat nové přírůstky a zároveň budou mít nové vousy více prostoru k růstu.

Faktory, které ovlivňují růst vousů

Genetika

Někteří muži mohou mít pěkný plnovous do dvou měsíců, jiní jsou rádi za pár chlupů na bradě. Chcete-li pochopit jak mohou geny ovlivnit váš růst vousů i vlasů, podívejte se na ostatní muže ve vaší rodině.

Zjednodušeně řečeno genetika ovlivňuje počet androgenních receptorů na tváři a citlivost folikulů na DHT (dihydrotestosteron). Pokud jsou folikuly citlivější na tuto formu testosteronu, může dojít k hustšímu a rychlejšímu růstu vousů. Pro lepší představu doporučuji shlédnout video na YouTube Why Some Men Can’t Grow Beards.

Věk

Zase jde o genetiku, někdo má vousy již v pubertě, někomu začnou více růst až v dospělosti. Je docela běžné, že mužům začnou vousy houstnout až okolo 30 roku života. Na rozdíl od vlasů, vousy s věkem většinou rostou rychleji a dokonce na místech, kde dřív nerostly.

Hormony

Nízká hladina testosteronu může negativně ovlivnit růst vousů. Cvičení může zvýšit (optimalizovat) hladinu testosteronu v těle, proto pravidelný tréning v posilovně rozhodně není od věci. Hladina testosteronu je však u mužů, kterým vousy nerostou podle představ většinou zcela normální. Podívat se můžete na nejlepší přípravky pro zvýšení testosteronu.

Péče a výživa

Jak už víme pravidelná péče o kůži, tělo a vousy spojená s vyváženou stravou a dostatečným pohybem, může po určitém čase zlepšit kvalitu a hustotou vousů. Zároveň je to také způsob, jak zrychlit růst vousů.

Nejlepší přípravky na podporu růstu vousů

Sada pro růst vousů – Roller & Beard Doping

Sada pro růst vousů Roller & Doping Nejlepší pro růst vousů

Stylová sada od české značky Angry Beards nabízí vše potřebné pro stimulaci růstu vousů. Těšit se můžete na oblíbený krém Beard Doping a kvalitní Beard Roller pro maximální prokrvení pokožky.
2 499 Kč
Angry Beards Beard Doping

Beard Doping

V případě, že nechcete kupovat celou sadu, můžete sáhnout pouze po Beard Dopingu, který pokožku vyživuje, hydratuje a prokrvuje folikuly. Výrobek má skvělé recenze a i mně osobně s růstem nových vousů velmi pomohl.

Kralux sérum na růst vlasů a vousů

Český produkt s patentovanými aktivními látkami, které podporují kvalitu a růst vousů i vlasů. Aktivní látky navíc mohou pomoci zastavit proces šedivění. Za zkoušku to rozhodně stojí.
649 Kč
Kvitok Ošetřující olej na bradu a vousy Plnovous

Kvitok Ošetřující olej na bradu a vousy

100% přírodní olej na vousy s vůní připomínající bylinky a dřevo. Díky složení, které obsahuje arganový, lískový, jojobový a ricinový olej, hydratuje pokožku, zjemňuje vousy a navíc pomáhá podpořit jejich růst.
329 Kč
Foligain Beard sérum pro růst vousů

Foligain Beard sérum pro růst vousů

Sérum obsahuje patentovaný mix účinných látek pro revitalizaci a stimulaci růstu vousů. Nemastná textura vousy zvláčňuje, hydratuje a zlepšuje tak jejich vzhled. V ČR je toto sérum však často nedostupné.
499 Kč

Sérum pro pěstěné vousy Zahir Cosmetics

Sérum využívá sílu více cenných rostlinných olejů – arganového, meruňkového, jojobového, ricinového a olivového. Tyto oleje efektivně vyživují, regenerují pokožku a podporují přirozený růst vousů.
323 Kč

Závěr

Jak podpořit růst vousů už víme, stačí dbát na zdravý životní styl a začít používat vhodné přípravky, které pomůžou stimulovat spící folikuly k růstu. Dejte tomu čas a určitě se nějaké výsledky dostaví. Na závěr ještě rada pro uživatele nikotinu, který zužuje cévy. Pokud tedy chcete dosáhnout nejlepších růstových výsledků, zkuste užívání nikotinu zredukovat na minimum.