Přeskočit na obsah

Brýle proti modrému světlu – proč je používat a jaké vybrat?

S tím, jak se obrazovky stávají stále větší součástí našich životů, je modré světlo jedním z nejdiskutovanějších témat v oblasti zdraví a techniky. Tento fenomén doprovází neustálé využívání počítačů, tabletů, chytrých telefonů, ale i večerní svícení. Zvyšuje se povědomí o potenciálních negativních dopadech dlouhodobé expozice modrému světlu na naše zdraví a pohodu. V reakci na tyto obavy se stále více lidí uchyluje k ochraně svých očí pomocí brýlí proti modrému světlu. A právě na ty si v tomto článku posvítíme. 

Vyzkoušejte

Kvalitní a cenově atraktivní brýle proti modrému světlu od české značky BrainMax. Vybrat si lze z mnoha zajímavých variant.

Co je modré světlo a je nebezpečné?

Modré světlo je část elektromagnetického spektra, které je viditelné pro lidské oko. Je to krátkovlnné světlo s vlnovou délkou přibližně mezi 450 a 495 nanometry. Oproti jiným typům světla ze spektra má teda kratší vlnovou délku, a zároveň i vyšší energii než například žluté nebo červené světlo. Všechny tyto typy jsou však přirozenou součástí denního světla produkovaného slunečními paprsky.

Modré světlo je například důvodem, proč je obloha modrá. Jedná se o důsledek světla o krátké vlnové délce atmosférou. Modré světlo také vychází z některých hvězd a je důležité pro proces fotosyntézy u rostlin. Vzhledem k tomu, že se jedná o přirozenou součást přírody, hraje důležitou roli v regulaci biologických rytmů a spánkových cyklů u lidí i zvířat. Expozice modrému světlu ve večerních hodinách může potlačit tvorbu hormonu melatoninu, který je klíčový pro spánek.

Existují dokonce studie, které naznačují, že modré světlo může mít terapeutické účinky. Například je používáno k léčbě sezónní afektivní poruchy (SAD) a depresivních poruch, ačkoli mechanismus účinku není zcela pochopen. Modré světlo hraje také klíčovou roli v mořské bioluminiscenci, kde některé mořské organismy, jako jsou například medúzy, koráli a některé druhy ryb, vyzařují modré světlo jako součást komunikačních mechanismů, obrany nebo loveckých technik.

Takový pestrý výčet zajímavostí o modrém světle ukazuje, že jeho vliv a význam jsou mnohostranné a mají dopad na různé oblasti našeho života. Není tedy třeba tento typ světla jen démonizovat, protože ho v podstatě potřebujeme k životu. Nicméně vystavovat bychom se mu měli pouze v denních hodinách. 

Cirkadiánní rytmus – co to je a proč je důležitý?

Modré světlo je složkou viditelného spektra elektromagnetického záření, která hraje klíčovou roli v našem denním životě. Přestože je modré světlo přirozenou součástí denního osvětlení a je nepostradatelné pro naše zrakové vnímání, jeho nadměrná expozice může mít negativní dopady na naše zdraví. Jedním z důvodů je jeho vliv na cirkadiánní rytmus, což je biologický rytmus, který řídí mnoho aspektů našeho těla, včetně spánku a bdění.

Naše tělo má v sobě zabudovaný vnitřní hodinový mechanismus, který nám pomáhá řídit denní cykly spánku a bdění, nazývaný cirkadiánní rytmus. Tento rytmus je synchronizován s vnějšími faktory, zejména se změnami světla a tmy během dne a noci. Zvláště citlivé jsou na tento vliv naše oči, které mají fotosenzitivní buňky nazývané melanopsinové buňky, umístěné v sítnici. [1]

Postavení modrého světla v denním režimu člověka

Modré světlo tedy hraje zásadní roli v cirkadiánním rytmu člověka. Ráno, když je světlo na obloze jasnější, je expozice modrému světlu vysoká. Tato expozice je klíčová pro aktivaci melanopsinových buněk v sítnici, které signalizují mozku, že je čas být bdělý. Tím se potlačuje tvorba hormonu melatoninu, který nám pomáhá usnout a dochází k úplnému probuzení.

Během dne pokračuje expozice modrému světlu, ale její intenzita se postupně snižuje s klesajícím slunečním světlem. To pomáhá připravit naše tělo na večer a přirozený proces přechodu do stavu klidu a relaxace.Večer a v noci, když slunce zapadá a okolní světlo se stává tlumenějším, mozek začíná opět produkovat melatonin. Pokud jsme však vystaveni intenzivnímu modrému světlu ve večerních hodinách, zejména z elektronických zařízení, může to narušit tvorbu melatoninu a způsobit potíže s usínáním a narušení spánkového cyklu.

Proč používat brýle proti modrému světlu

Jak už jsme si nastínili výše, světlo o této vlnové délce je pro náš mozek důležité především přes den. Problémem současné doby ale je, že se mu čím dál více vystavujeme právě večer před spaním. To s sebou nese jistá úskalí jako je nespavost a jiné poruchy spánku nebo únava či dokonce poškození zraku. Pojďme se tedy blíže podívat na zmiňované potíže, které s sebou modré světlo ve večerních hodinách nese a zároveň důvody, proč používat brýle proti modrému světlu. 

Digitální únava

Jedním z klíčových důvodů pro používání brýlí proti modrému světlu je tedy ochrana očí před digitální únavou. Studie naznačují, že dlouhodobá expozice modrému světlu z displejů elektronických zařízení může způsobit řadu nepříjemných symptomů, včetně suchosti očí, podráždění, rozmazaného vidění a bolesti hlavy. Tyto symptomy jsou často součástí tzv. “digitálního oka”, které postihuje mnoho lidí pracujících nebo trávících dlouhé hodiny před počítačem. Brýle proti modrému světlu mohou pomoci snížit tyto nepříjemné symptomy tím, že filtrují a redukují množství modrého světla, které dosahuje očí uživatele a tím zmírňují únavu a podráždění.

Poruchy spánku

Dalším důvodem, proč používat brýle proti modrému světlu, je jeho potenciální vliv na kvalitu spánku. Modré světlo může potlačit tvorbu hormonu melatoninu, který je klíčový pro regulaci spánku a bdění. Noční expozice modrému světlu z elektronických zařízení narušuje spánkové cykly a vede k potížím s usínáním, nespavostí a přecházením do různých spánkových fází. Používání brýlí proti modrému světlu může pomoci minimalizovat tento negativní vliv tím, že filtrují modré světlo a pomáhají udržet přirozený spánkový cyklus.

Negativní vliv na produktivitu, náladu a chování

Zajímavou a méně známou skutečností je, že brýle proti modrému světlu mohou mít také dopad na produktivitu a pohodu uživatele. Studie naznačují, že redukce vystavování se modrému světlu může pomoci zlepšit koncentraci, snížit únavu a zvýšit pohodu během práce na počítači nebo jiných činností vyžadujících dlouhou expozici světlu z displejů. 

Rušení spánkových cyklů způsobené modrým světlem může mít také negativní dopady na náladu a chování. Nedostatek spánku spojený s expozicí modrému světlu může vést k podrážděnosti, úzkosti a depresi.

Potenciální vliv na hormonální systém

Některé výzkumy naznačují, že nadměrná expozice modrému světlu může mít dopad na hormonální rovnováhu v těle, což může mít širší důsledky na zdraví, včetně metabolismu, imunitního systému a reprodukčního zdraví. Přímá spojitost mezi modrým světlem a tímto problémem sice nebyla prokázána, ovšem jisté je, že nadměrné vystavování se mu narušuje produkci některých hormonů.

Oční problémy u dětí

Děti jsou zvláště citlivé na negativní účinky modrého světla, protože mají průhlednější čočky a menší množství pigmentu v sítnici. Nadměrné koukání do obraz totiž může u dětí zvyšovat riziko vzniku krátkozrakosti a dalších očních potíží.

Jak vybrat brýle proti modrému světlu

Při výběru brýlí proti modrému světlu je důležité vzít v úvahu několik faktorů, které zajistí, že brýle budou efektivní a pohodlné. Na co se tedy při výběru zaměřit?

  • Kvalita filtrů
  • Spektrální úpravy
  • Pohodlí a ergonomie
  • Styl a design
  • Doplňkové funkce
  • Cena a záruka

Dioptrické brýle proti modrému světlu

Brýle proti modrému světlu mohou být samozřejmě s klasickými skly bez dioptrií, ale i dioptrické. Patřičnými filtry je dnes schopna skla opatřit každá kvalitní optika. Tento základní filtr ale nemusí být pro večerní práci dostačující, proto je dobré sáhnout přímo po speciálních brýlích s kvalitním filtrem, jejichž skla se “vylepší” o dioptrie. 

Před nákupem si musíte nechat změřit zrak od lékaře nebo optometristy. Čočky se pak dají ještě dále vylepšit o antireflexní vrstvu, která snižuje odrazy světla, zlepšuje průhlednost skel a kontrast vidění. Vybírat si samozřejmě můžete z různých stylů a designů. Nezapomínejte však, že tyto brýle nejsou vhodné k celodennímu nošení, ale mají pouze chránit oči před negativními vlivy při večerním sledování televize nebo práci na počítači. 

Důležitá je kvalita

U brýlí proti modrému světlu je kvalita zásadní. Na trhu najdete tyto brýle v různém provedení, přičemž některé vypadají jako obyčejné brýle s klasickými skly. Efektivní filtr má obvykle oranžovou, červenou až tmavě hnědou barvu. Skla by tedy neměla být čirá.

Hledejte také brýle, které jsou testovány a certifikovány nezávislými laboratořemi, které potvrzují jejich účinnost. Certifikace jako CE, FDA nebo ANSI jsou dobrým ukazatelem kvality. Pozor si dejte i na optickou kvalitu čoček – to znamená, že by po nasazení brýlí nemělo docházet ke zkreslení pohledu. 

Kdy je využívat?

Tyto brýle používáme především večer a v noci, a to při sledování televize, práci na počítači nebo koukání do mobilu. Využijete je však i v situaci, pokud si rádi čtete při intenzivně svítícím světle. Brýle si nasazujte asi dvě hodiny před spaním. To vyšle do mozku informaci, že se “stmívá” a začne tak produkce melatoninu a příprava na klidný spánek.

Tipy na nejlepší brýle proti modrému světlu

Brýle proti modrému světlu TRON

BrainMax Tron před spánkem

Vzhledově se sice nemusí líbit každému, nabízí však certifikovanou 100% blokaci zeleného i modrého světla o vlnové délce 380 až 565 nm. Konstrukce navíc blokuje světlo i ze stran a umožňuje pod nimi nosit dioptrické brýle.
SleepKing oranžové brýle proti modrému světlu

SleepKing Style Před spánkem

Hledáte stylové brýle, které jsou pohodlné při nošení a zároveň disponují úplnou blokaci zeleného i modrého světla o vlnové délce 380 až 500 nm? V tom případě mrkněte na model Style od české značky SleepKing.

Barner Dalston Denní použití

Pěkné a velice lehké brýle Barner Dalston jsou ideální na nošení během dne. Čirá skla dokáži zablokovat přibližně 45% modrého světla ve spektru 410nm až 450nm. Zakoupit se dají v několika barevných variantách.
1 150 Kč
Brýle proti modrému světlu Lentiamo

Lentiamo Deep Black DENNÍ POUŽITÍ

Kvalitní unisex brýle vhodné na denní použití. Čiré čočky jsou antireflexní a nabízí zdokonalenou hydrofobní a antistatickou úpravu. Spolehlivě blokují okolo 45% modrého světla.
1290 Kč

Pár slov závěrem

Brýle proti modrému světlu by měly být nepostradatelným pomocníkem všech lidí, kterým se špatně usíná, budí se nevyspalí, trpí bolestmi očí a hlavy. Každodenní nošení pár hodin před spaním může velmi pozitivně ovlivnit spánek, ale i celkové zdraví. Pokud každý večer pracujete na počítači nebo sledujete před spaním televizi, vaše tělo brýle s kvalitními filtry jistě ocení!